Otkrivena tajna ruska vojna baza. U njoj grade ’tisuće dronova iranskog dizajna’

Autor:

epa10776519 A police officer gestures near a cordon at the site of a damaged building following a reported drone attack in Moscow, Russia, 30 July 2023. The Russian Ministry of Defense on 30 July accused Ukraine of carrying out an attack with three unmanned aerial vehicles (UAV) against facilities in Moscow, adding that the attack was foiled and the three UAVs 'were suppressed by means of electronic warfare and crashed' leaving no casualties.  EPA/YURI KOCHETKOV

EPA/YURI KOCHETKOV

Rusija gradi tisuće iranskih bespilotnih letjelica u golemoj tajnoj vojnoj bazi, prema dokumentima koji su procurili.

Inženjeri u pogonu Alabuga u Tatarstanu, oko 500 milja istočno od Moskve, pokušavaju proizvesti oko 6000 nadograđenih bespilotnih letjelica do 2025. godine, izvijestio je The Washington Post.

Iako proizvodnja kasni, stručnjaci vjeruju da bi to moglo značiti da će stotine dronova “Shahed” biti usmjerene prema ukrajinskim ciljevima u isto vrijeme, umjesto desetaka koji se trenutno koriste u napadima. Dokumenti pokazuju da zaposlenici, od kojih su nekima oduzete putovnice kako bi se spriječilo napuštanje zemlje, koriste šifrirana imena za označavanje projekta. Dronovi su “čamci”, njihovi eksplozivi su “branici”, dok je Iran naizmjenično “Irska” ili “Bjelorusija”.

Program je bio strogo čuvana državna tajna, unatoč tome što se odvijao u objektu veličine 14 nogometnih igrališta koji bi se trebao još proširiti.

Trodijelni raspored započeo je 2023., s timom Alabuga koji je obnavljao rastavljene bespilotne letjelice iz Irana. Trenutno su u drugoj fazi, sami proizvode karoserije vozila, ali ih opremaju iranskom elektronikom. Početkom sljedeće godine, postrojenje će početi graditi bespilotne letjelice koristeći ruske materijale i komponente. Alabugini inženjeri očito su unaprijedili uvezene dronove, učinivši ih vodootpornima i zamijenivši nepouzdane kineske komponente, piše Telegraph.

Planiraju ih učiniti sposobnima za izvođenje zajedničkog napada jureći na metu i namjeravaju proizvesti ove modele u većoj mjeri i prema višim standardima od originalnih Shaheda. Međutim, program – pod kodnim nazivom “Project Boat” – odgodilo je rusko birokratsko ministarstvo obrane, a do veljače je kasnio više od pet tjedana.

Opterećena je i logističkim problemima. Kad je tim organizirao kamione za prijevoz prve isporuke dronova iz zračne luke, otkrili su da nemaju viličar za utovar teških sanduka. Tim je zatim unajmio viličar od lokalne tvrtke samo da bi otkrili da nitko od njih nije kvalificiran za rukovanje njime.

Unatoč tome, David Albright, bivši UN-ov inspektor za oružje, vjeruje da bi Rusija mogla “preći s povremenog lansiranja desetaka uvezenih kamikaza bespilotnih letjelica Shahed-136 protiv ukrajinskih ciljeva na redovitije napade sa stotinama njih” do sljedeće godine. Ovaj tjedan, Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva reklo je da je Moskva “gotovo sigurno” rasporedila domaće bespilotne letjelice temeljene na iranskom modelu Shahed.

OZNAKE: Rusija, Ukrajina, dron

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.