Osmina finala EuroBasketa: Francuska nakon dramatičnih produžetaka jedva prošla Tursku

epa10175148 Turkey’s Cedi Osman (R) in action against France’s Andrew Albicy (L) during the FIBA EuroBasket 2022 Round of 16 match between Turkey and France at EuroBasket Arena Berlin, in Berlin, Germany 10 September 2022.  EPA/CLEMENS BILAN

EPA/CLEMENS BILAN

Košarkaši Francuske izborili su plasman u četvrtfinale EuroBasketa nakon što su u Berlinu u susretu osmine finala nakon produžetaka pobijedili Tursku sa 87-86.

Bila je to utakmica u kojoj je Francuska povela sa 16 razlike, Turska je potom velikim preokretom stigla do +8, imala je i četiri koša prednosti 19 sekundi prije kraja. No Francuska je izjednačila, a potom u produžetku stigla do pobjede i plasmana u četvrtfinale u kojem će igrati protiv pobjednika susreta Srbija – Italija.

Francuska je odlično otvorila susret, povela je 9-2, pa 13-4, a na koncu prve četvrtine vodila je 18-11. U drugoj četvrtini Francuzi su vodili i sa 16 razlike (31-15), no Turska je do poluvremena smanjila na osam koševa minusa (35-43).

Treća četvrtina je donijela nevjerojatan prekret. Turska je od -11 (38-49), stigla do čak +8 (57-49) napravivši seriju 19-0. Turska je taj dio dobila sa 22-6 i u zadnju četvrtinu ušla s vodstvom 57-49.

U posljednjoj četvrtini gledali smo pravu dramu. Francuska je izjednačila na 66-66, da bi minutu prije kraja povela sa 73-72. Turska potom radi seriju 5-0 i 19 sekundi prije kraja imala je velikih 77-73. Francuska je košem Thomasa Heurtela 13 sekundi prije kraja smanjila, potom je Cedi Osman promašio oba slobodna bacanja, da bi Rudy Gobert zakucavanjem dvije sekunde prije kraja izborio produžetak.

U dodatnom dijelu igre Francuzi su imali inicijativu, poveli su 83-79, a minutu i 20 prije kraja sa 87-82. Turska je odgovorila sa četiri uzastopna poena, imala je i zadnjih 12 sekundi za pobjedu, ali nije uspjela izvesti šut.

Francusku je do pobjede predvodio Gobert sa 20 koševa i 17 skokova, dok su Thomas Heurtel i Evan Fournier zabili po 13 koševa. Fournier je dodao šest skokova i tri asistencije, dok je Heurtel imao četiri skoka i sedam asistencija.

U turskim redovima najefikasniji je bio Bugrahan Tuncer sa 22 koša pri čemu je pogodio šest trica iz 10 pokušaja. Furkan Korkmaz je dodao 18 koševa.

U subotu su na rasporedu još tri susreta osmine finala, a sastaju se Slovenija – Belgija, Njemačka – Crna Gora, te Španjolska – Litva.

Preostala četiri para na rasporedu su u nedjelju. Program otvaraju Ukrajina i Poljska u podne, Hrvatska protiv Finske igra u 14.45, a zatim slijede utakmice Srbija – Italija (18.00) i Grčka – Češka (20.45).