Orban traži popis novih sankcija EU-a namijenjenih Rusiji, kaže da će onda donijeti odluku

Autor:

19, March, 2022, Novi Sad - The President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vucic, and the Prime Minister of Hungary, Viktor Orban, are attending the opening of the Belgrade - Novi Sad section of the Belgrade - Budapest international railway. Viktor Orban. Photo: Milan Maricic/ATAImages

19, mart, 2022, Nvi Sad - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic i predsednik Vlade Madjarske Viktor Orban prisustvuju pustanju u saobracaj deonice pruge Beograd - Novi Sad, u okviru medjunarodne pruge Beograd - Budimpesta. Photo: Milan Maricic/ATAImages Photo: Milan Maricic/PIXSELL

Milan Maricic/PIXSELL

Mađarska želi vidjeti detalje prijedloga sankcija Europske unije na uvoz ruskog plina i nafte prije nego što odluči hoće li to blokirati ili neće, rekao je šef ureda premijera Viktora Orbana, dodavši da bi bilo “neodgovorno” uništiti gospodarstvo zemlje. Mađarska se od početka čvrsto protivi embargu na ruski plin i naftu jer bi to, kako tvrdi, uništilo mađarsku ekonomiju.

Zemlja uvozi oko 80 posto plina i 65 posto nafte iz Rusije, a rafinerije MOL-a u Szazhalombatti i slovačkoj Bratislavi trenutno prerađuju uglavnom rusku naftu. “Željeli bismo vidjeti koji su prijedlozi na stolu i postoji li alternativa kako bismo zamijenili resurse koji stižu iz Rusije”, rekao je Gergely Gulyas.

Što se tiče uvoza ruskog plina, Gulyas je rekao da ne vidi nikakvu alternativu u doglednoj budućnosti.

Mađarska se žestoko protivi

Njemačka će prestati uvoziti rusku naftu do kraja godine, najavila je u srijedu šefica diplomacije Annalena Baerbock.

“Bez ruskog plina, ne samo mađarsko, već i njemačko gospodarstvo bi posrnulo i skliznulo u duboku recesiju, tako da su bilo kakva rasprava o tome ili moraliziranje besmisleni”, rekao je Gulyas.

Što se nafte tiče, nastavio je, stanje nije puno bolje, ali ima više alternativa. Pojasnio je da bi trebalo nekoliko mjeseci, ako ne i godinu dana, te stotine milijardi forinti da se MOL-ove rafinerije prilagode kako bi mogle prerađivati drugu naftu, koja nije ruska.

“Trebaju nam odgovorne odluke ako želimo uvesti bilo kakve sankcije. Moramo znati odakle ćemo uvesti energente, u kojim količinama i tko će to platiti. Danas to ne vidimo i bilo bi neodgovorno govoriti o dodatnim sankcijama”, rekao je Gulyas.

Rusija je najveći isporučitelj nafte u Europu. Od sveukupnog uvoza nafte u EU 2020. godine, udio ruske nafte je iznosio 26 posto.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.