ODRŽIVIJI DUBROVNIK: Tri zelene oaze uz gradske zidine

Autor:

Grad Dubrovnik

MREŽA ZELENE INFRASTRUKTURE – PARK PILE FUNKCIONALNOM ĆE OBNOVOM POSTATI NOVA LJETNA POZORNICA, A REVITALIZIRAT ĆE SE I PROSTOR ISPOD VRIJEDNOG STABLA PLATANE NA BRSALJAMA KAO I PARK GRADAC, NAJSTARIJI I NAJPOZNATIJI DUBROVAČKI PARK.

Vizija Grada Dubrovnika u zelenoj tranziciji uključuje dugoročno održiv grad s nižom razinom emisije ugljika, grad u kojem se gospodarski rast ostvaruje uz male emisije stakleničkih plinova, zaštitu okoliša te poticanje ekonomskog razvoja na principima održivosti kao i stvaranje prilika za nove poslove te usmjeravanje društva prema dugoročno održivom razvoju. -„Misija i vizija ove gradske uprave za mandat od 2021. do 2025. je grad ugodan za život, odgovoran prema svojim stanovnicima, grad koji se razvija održivim smjerom koristeći suvremene digitalne tehnologije u inovativnom i kreativnom gospodarstvu, efikasnoj infrastrukturi, urbanoj mobilnosti i odgovornom turizmu. Održiviji i zeleniji Dubrovnik promicat će energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije kroz projekte energetske obnove škola, vrtića i zgrada javne namjene“, kaže gradonačelnik Mato Franković.

Disperzirana turistička ponuda promicat će se i kroz projekte obnove i stavljanja u funkciju objekata ladanjske arhitekture na području Rijeke dubrovačke te kroz EU projekt revitalizacije nekadašnjeg tvorničkog kompleksa TUP-a u novo urbano središte, kulturno-društveni centar koji promiče lokalne kreativne ideje i suživot lokalne zajednice i turista uz implementaciju koncepta (samo)održivosti.

U sklopu tih aktivnosti ističe se i uspostavljanje mreže zelene infrastrukture, a što uključuje i uređenje zelenih površina povijesnog značaja za Dubrovnik, od kojih su dvije smještene tik uz gradske zidine. Park Pile funkcionalnom će obnovom postati nova ljetna pozornica, a revitalizirat će se i prostor ispod vrijednog stabla platane na Brsaljama kao i park Gradac, najpoznatiji dubrovački park.

Park Gradac

Uređenje parka Gradac sa širim urbanim krajobraznim pojasom, koji obuhvaća obalni potez od vile Čingrija do kraja parka, osigurat će mogućnost njegovog korištenja kao višenamjenskog gradskog prostora i pozornice za odvijanje povremenih događanja sukladno potrebama javnih ustanova u kulturi Grada Dubrovnika, kao i drugih dionika. Na temelju provedenog natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonsko-krajobraznog rješenja parka, koji su proveli Grad Dubrovnik i Udruženje hrvatskih arhitekata, ugovorena je i provodi se izrada projektno-tehničke dokumentacije. Grad Dubrovnik i komunalno društvo Sanitat prethodno su proveli projekt hortikulturne revitalizacije i ozelenjivanja platoa u obuhvatu parka Gradac koji služi kao vanjsko parkiralište i iznimno je važan dio panorame grada. Projekt je izrađen sukladno strogim smjernicama Konzervatorskog odjela u Dubrovniku i dobitnik je brojnih strukovnih nagrada.

 

Otvoren za javnost 1898. godine, park Gradac je najveći i najstariji dubrovački park, ujedno  i važan dio parkovne baštine te spomenik građanskoga društva Dubrovnika s kraja 19. stoljeća. Prostor parka tradicionalno se koristi i kao jedna od ambijentalnih lokacija za umjetničke izvedbe u sklopu Dubrovačkih ljetnih igara.

 

Park Pile

Ovaj park smješten je na podno Vrata od Pila na samom zapadnom ulazu u povijesnu jezgru Grada. Rješenjem se predviđa novi glavni ulaz u park amfiteatralnog karaktera, osmišljava se i tematsko dječje igralište, a prostor oko fontane aktivira se te se tako stvara prostor za odmor, ali i za razna društvena događanja. Park će se oplemeniti nasadima i novim drvećem, čime će se stvoriti prijeko potrebne zasjenjene zone. Svi uneseni novi oblikovni elementi bit će maksimalno diskretni, kao i izrazito angažirani u ekološkom smislu. Planiranom obnovom i uređenjem park ukupne površine tri tisuće metara kvadratnih dobit će novu funkcionalnost za sve korisnike, ali i adekvatan izgled kakav priliči ovom prostoru. Projektno rješenje referira se na povijesni nastanak parka, a naročito na izvorno stanje iz perioda od 1905. do 1926. godine, kada je društvo DUB uredilo Posat. Iz skromne sačuvane dokumentacije uspjelo se u velikoj mjeri rekonstruirati izvorno oblikovanje parka.

Park ispod Platane

Nedaleko od Parka u Pilama smještena je još jedna buduća zelena oaza u kontaktnoj zoni od UNESCO-a zaštićene povijesne jezgre. Ovaj prostor specifičan je po tome što je dom, procjenjuje se, preko 200 godina starom stablu azijske platane, koje je od 2010. godine zaštićeno i kao spomenik parkovne arhitekture. Projektno rješenje predviđa krajobrazno uređenje platoa uz zadržavanje postojećeg obuhvata i kreiranje nove oaze za odmor što će dovesti i do rasterećenja posjetiteljima zagušenog šireg prostora Pila. Park će se opremiti urbanom opremom poput klupa za odmor i sjedalica na skalinima, a od materijala će se koristit će kamen, šljunak, drvo i corten. Prostor će se hortikulturno oplemeniti biljnim vrstama poput lovora i mirte. Ukupna vrijednost projekta procjenjuje se na oko šest milijuna kuna.

 

Za parkove u Pilama i ispod Platane izrađena je cjelovita projektna dokumentacija te su ishođene potvrde glavnog projekta. Oba projekta planiraju se sufinancirati putem ITU mehanizma za financijsko razdoblje od 2021. –do 2027. godine.

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.