Novi obrat u slučaju nestanka Emanuele Orlandini. Vatikan optužio strica, obitelj to odbacuje

Autor:

Foto:Caleb Miller, Unsplash

Slučaj Emanuele Orlandi, 15-godišnje kćeri vatikanskog zaposlenika koja je nestala u Rimu prije 40 godina, dobio je još jedan obrat, jer je njezin brat odbacio “sramotan” pokušaj vatikanskih i rimskih tužitelja da bace krivnju na obitelj sugerirajući da mrtvi ujak stoji iza njezinog neriješenog nestanka.

Slučaj je od tada zahvatio Italiju i pokrenuo teorije zavjere koje uključuju sve, od mafije, preko međunarodnih terorista do vrha Katoličke crkve. Privukao je dodatnu međunarodnu pozornost objavljivanjem Netflixove dokumentarne serije “Vatican Girl” redatelja Marka Lewisa prošle jeseni.

Pietro Orlandi, koji je svoj život posvetio potrazi za  nestalom sestrom, izjavio je to na tiskovnoj konferenciji u utorak, dan nakon što je talijanski informativni kanal La7 objavio posebno izvješće temeljeno na dokumentima uključenim u istražni dosje koji je Vatikan predao Rimskom tužitelju u lipnju nakon ponovnog otvaranja slučaja u siječnju. Među dokumentima bila je i korespondencija između Agostina Casarolija, tadašnjeg državnog tajnika Vatikana, i kolumbijskog svećenika koji je bio duhovni vodič i ispovjednik obitelji Orlandi.

Prema dokumentima koje je Vatikan predao tužitelju grada Rima, a koje su Pietro Orlandi i njegova odvjetnica Laura Sgro potvrdili kao autentične, Mario Meneguzzi, koji je bio oženjen Emanuelinom tetom po majci, seksualno je uznemiravao Emanuelinu tada 21-godišnju sestru Natalinu, otprilike u razdoblju kad je nestala, što sugerira da ju je možda zlostavljao.

Dokument o ujaku, koji je tužitelj dao programu talijanske televizije, sugerira da su previdjeli potencijalni trag , iako obitelj Orlandi kaže da je tužba protiv ujaka istražena i da je njegova umiješanost odbačena. Sada se obitelj Orlandi boji da vatikanski dosjei ne uključuju tragove istrage za koje su se nadali da će ih rimski tužitelj slijediti, prvenstveno zato što je Vatikan na neki način umiješan.

Orlandi je na svojoj Facebook stranici nakon emitiranja programa napisao da su se njegove nade da će čuti “neku dobru vijest” izjalovile. “Usput, moj ujak je te večeri bio 200 kilometara daleko na odmoru sa svojom obitelji kad ga je moj otac nazvao i odmah je došao u Rim. To su stvari koje je Tužiteljstvo vrlo dobro znalo, jer je sve bilo u dokumentima 40 godina. Ovo što se dogodilo je sramotna akcija koja se dogodila”, dodao je.

Vatikan je također reagirao na dokumentarac, a glasnogovornik je rekao da “Sveta Stolica dijeli želju obitelji da dođe do istine o činjenicama i, u tu svrhu, nada se da će sve pretpostavke biti istražene”. Glasnogovornik je naglasio da neimenovani svećenik nije prekršio nijedan zavjet vezan uz sveti sakrament pokore, poznatiji kao ispovijed, budući da je svećenik s Natalinom razgovarao i u ispovjednoj i u razgovornoj atmosferi.

Emanuela je nestala 22. lipnja 1983. nakon lekcije u glazbenoj školi u blizini katoličke crkve Sant’Apollinare Opus Dei blizu Piazze Navona u Rimu. Bila kći istaknutog vatikanskog zaposlenika i živjela je unutar utvrđenih zidina Vatikana, gdje još uvijek živi njezina majka.

Na 40. obljetnicu njezine smrti, papa Franjo je u svojoj nedjeljnoj propovijedi spomenuo tu sagu, izrazivši svoju “blizinu obitelji, prije svega majci”, dodavši da moli za njih i “sve obitelji koje nose tugu, zbog nestanak voljene osobe”, što je dalo nadu obitelji Orlandi da bi možda dokumenti u vatikanskom dosjeu mogli otkriti novi trag.

Natalina Orlandi rekla je na konferenciji za novinare da joj je ujak “pokušavao” prići oko mjesec dana, ali je ona odbijala i na kraju je uključila svog tadašnjeg dečka. “Onda je bilo gotovo, nikad se nismo osvrnuli”, rekla je, dodavši da je obitelj zadržala dobre odnose sa stricem, njegovom ženom i djecom. Iako priznaje da je imala “loše” mišljenje o svom stricu, koji je umro prije desetak godina, ne misli da je on umiješan u nestanak njezine sestre. “Isključujemo tu mogućnost”, rekla je.

Pietro Orlandi je naglasio da je njegova sestra Natalina tada imala 21, a Emanuela 15 godina. “To bi bila pedofilija, sasvim druga priča”, odgovorio je na pitanje je li isključio i strica kao osumnjičenika. Laura Sgro, odvjetnica obitelji Orlandi, rekla je na konferenciji za novinare da su vlasti oslobodile i ujaka. “Talijansko pravosuđe već se bavilo ovom aferom ranih 1980-ih, ali nije postiglo nikakav rezultat. Nadam se da ovo nisu jedini dokumenti, koji nipošto nisu novi, koje je vatikanski tužitelj poslao rimskom tužitelju”, rekla je.

Ujaka, Meneguzzija, ispitala je policija 1985. godine, prema dokumentima predstavljenim na programu La7 i na konferenciji za novinare, a u to je vrijeme potvrđeno gdje se nalazio izvan Rima – što znači da iako je maltretirao Emanuelinu sestru, što se tiče javnosti, talijanske ga vlasti nikada nisu smatrale osumnjičenikom za nestanak tinejdžera. Nakon što je Emanuela nestala, ujak se vratio u Rim i odigrao ključnu ulogu u upućivanju poziva u kuću, od kojih su mnogi sadržavali dojave i tragove navodnih otmičara. Naposljetku je vatikanska tajna služba preuzela tu ulogu i upravljala telefonima, vodeći evidenciju koja je dio njihove kriminalističke istrage, prema izjavama Pietra Orlandija u raznim intervjuima i knjigama koje je napisao tijekom posljednjih 40 godina.

Vatikanski službenik Alessandro Diddi rekao je kada je u lipnju predao dosje rimskoj policiji da je pronašao “neke tragove istrage koji zaslužuju daljnje razmatranje”, dodavši tada da je poslao “sve relevantne dokumente u proteklim tjednima Rimskom tužitelju, kako bi ih on pregledao i nastavio u smjeru koji smatra najprikladnijim.”

Nije jasno je li stričeva uloga ono na što je mislio. Glasnogovornik tužiteljstva u Rimu rekao je za CNN da ne mogu javno komentirati slučaj. Pietro Orlandi dao je emotivnu molbu na konferenciji za novinare, pitajući zašto ni Vatikan ni rimske vlasti nisu bili usredotočeni na ljude koje je zamolio da ih se ispita, te istraže pravce za koje su on i obitelj smatrali da nisu valjano obrađeni. “Zašto se fokusirati na našeg ujaka kada je taj slučaj zatvoren prije 40 godina?”, rekao je. Umjesto toga, obitelj se zalaže za istragu parlamentarne komisije, koja je predložena, ali nije odobrena, kako bi se pristupilo istragama talijanske tajne službe koje su trenutno zapečaćene.

Sgro je također rekla da je jedini način da se dođe do istine o onome što se nalazi u istražnim spisima parlamentarna intervencija, koja se rijetko odobrava za pojedinačne slučajeve.

Emanuelin nestanak obitelj i drugi povezuju s organiziranom kriminalnom bandom Band of Magliana, čiji je vođa Enrico de Pedis pokopan u crkvi Opus Dei u blizini mjesta gdje je nestala. Njegovo tijelo ekshumirano je uz dopuštenje Vatikana 2012. u neuspješnoj potrazi za njezinim ostacima.

Vatikan je dva puta tragao za njezinim tijelom, jednom 2018. na području veleposlanstva Svete Stolice u Italiji u Rimu, gdje ljudski ostaci pronađeni ispod pločnika nisu odgovarali Emanuelinoj DNK, i ponovno 2019., kada je Vatikan pristao otvoriti grobnicu dviju njemačkih princeza za koje se smatra da su pokopane na vatikanskom tlu.

Princezinih tijela nije bilo u grobnici u Papinskom teutonskom odjelu, a nije bilo ni traga Emanuelinim ostacima. Ispod tajnih vrata unutar grobnice kasnije su pronađene dvije kosturnice.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.