NOVA PSG-OVA SENZACIJA Kako su jedna zamjena igrača i kanta za smeće otvorili priliku Bradleyu Barcoli

Soccer Football - Champions League - Quarter Final - Second Leg - FC Barcelona v Paris St Germain - Estadi Olimpic Lluis Companys, Barcelona, Spain - April 16, 2024 Paris St Germain's Bradley Barcola in action with FC Barcelona's Lamine Yamal REUTERS/Albert Gea Photo: ALBERT GEA/REUTERS

ALBERT GEA/REUTERS

Bradley Barcola (21) bio je jedan od najvažnijih igrača u dvije utakmice protiv Barcelone i PSG-ovom prolasku u polufinale Lige prvaka. Doduše, prvu je utakmicu počeo na klupi, no Luis Enrique ga je na poluvremenu uveo u igru umjesto Marca Asensija i jasno vidio što od njega može dobiti, pa je uzvrat počeo u prvom sastavu. Barcola je reagirao sjajno, asistirao je za prvi gol, na njemu je Araujo napravio prekršaj za crveni karton, a ukupan koji je ostavio bio je takav da su ga mnogi izabrali za igrača utakmice.

Netko će vjerojatno reći, sva sreća što je Asensio odigrao toliko loše prvo poluvrijeme prve utakmice, no to je tako, prilike se ponekad neočekivano otvaraju, međutim za ovu priču treba reći da je ništa prema glavnoj – kako je Barcola uopće dobio ozbiljnu priliku na najvišoj nogometnoj razini.

Kamerunsko lijevo krilo Karl Toko-Ekambi (31), aktualni igrač saudijskog Al-Ettifaqa,  ključna je figura u ovoj priči. Kako? Toto-Ekambi i Barcola su u sezoni 22/23 bili suigrači u Lyonu, štoviše – bili su konkurenti obzirom da pokrivaju istu poziciju. Naravno, prednost u sastavu imao je Kamerunac, doveden u siječnju 2020. iz Villarreala za 15.5 milijuna eura, a 14 odnosno 12 golova u sezonama 20/21 i 21/22 činili su mu solidnu statistiku. Međutim, navijači Lyona uzeli su Toko-Ekambija na zub tijekom prvog dijela sezone 22/23 u kojem je u 19 utakmica zabio tek četiri gola. Bilo je tu i stalnih zvižduka i natpisa kojim ga se tjeralo iz kluba, a ključna stvar dogodila se sredinom siječnja 2023: Lyon je kod kuće izgubio s 2-1 od Strasbourga a trener Laurent Blanc je u 58. minuti uveo 19-godišnjeg Barcolu umjesto Toko-Ekambija. Kamerunac nije bio sretan tom odlukom, nije niti pokušao sakriti nezadovoljstvo a najviše je „platila“ kanta za smeće koju je igrač napucao po ulasku u svlačionicu.

Bila je to situacija koju su vjerojatno „na volej“ čekali i Toko-Ekambi ali i Lyon, pa je rješenje nađeno u posudbi u Rennes do kraja sezone a onda i transferu u saudijsku Abhu u kolovozu prošle godine.

Bradley Barcola do odlaska Toko-Ekambija nije imao baš sjajan status u Lyonu. Prije spomenute utakmice protiv Strabourga odigrao je tek osam utakmica s najvećom minutažom u 1-0 porazu od Lensa kad je dobio čak 16 minuta a u klubu su ga planirali posuditi u neki od klubova Ligue 2 ili evetualno u švicarsku prvu ligu. Međutim, odlaskom Toko-Ekambija otvorio se prostor za mladog igrača. Bila je to klasična eksplozija talenta: Do kraja sezone Barcola samo dvaput nije bio u prvom sastavu, jednom je bio ozlijeđen, jednom je ušao s klupe. Barcolu je tako otkrio Laurent Blanc, ali i europski klubovi, oni najveći. Mladog Francuza htjeli su ljetos dovesti između ostalih Chelsea i Liverpool a cjenkanje Lyona i PSG-a je okončano zadnjeg dana prijelaznog roka, pariški klub iskrcao je 45 milijuna eura za momka koji se, karikiramo, u dvije utakmice protiv Barcelone već isplatio.