Neredi u blizini omiljenog Macronova restorana: Policija bacila suzavac na prosvjednike, gorjela i tenda

Autor:

epa10507561 Protesters hold a banner showing French President Macron's face, during a protest against the French government's planned reform of the pension system, in Paris, France, 07 March 2023. The French government plans to delay the minimum retirement age from 62 to 64, until 2030.  EPA/MOHAMMED BADRA

EPA/MOHAMMED BADRA

Policija i prosvjednici protiv predložene mirovinske reforme francuskog predsjednika Emmanuela Macrona sukobili su se u četvrtak pokraj Macronova omiljenog pariškog restorana na lijevoj obali Seine, nakon što su se u zemlji nastavili prosvjedi protiv reforme koju je Macron uspio progurati unatoč prosvjedima.  

Restoran La Rotonde, čija je tenda nakratko bila u plamenu dok su prosvjednici bacali boce i boju na policiju, poznat je u Francuskoj po tome što je organizirao kritiziranu svečanu večeru za Macrona povodom njegova vodstva u prvom krugu predsjedničkih izbora 2017.

Na prosvjedima se od siječnja okupljaju velike mase protiv temeljne reforme drugog Macronova mandata koja podiže dob za odlazak u mirovinu sa 62 na 64 godine.

“Štrajk, blokada, Macron odlazi!”, uzvikivali su prosvjednici u zapadnom gradu Rennesu gdje je policija ispalila suzavac na prosvjednike koji su bacali projektile na policiju te su palili vreće za smeće.

Prosvjedi su inače bili uglavnom mirni, iako je bilo nasilja na rubovima gradovima diljem Francuske.

U četvrtak je u Parizu opljačkana podružnica banke Credit Agricole.

Ankete pokazuju da se velika većina birača protivi mirovinskoj reformi i odluci vlade da ju progura kroz parlament bez glasanja.

Međutim, izvor blizak Macronu kaže da to nije važno.

“Ako je uloga predsjednika republike u tome da donosi odluke prema javnom mnijenju, onda nema potrebe za izborima”, kazao je taj izvor Reutersu.

“Predsjednikovanje podrazumijeva i odluke koje mogu biti nepopularne u datom trenutku”, dodao je.

Sindikalni čelnici i prosvjednici rekli su da je jedini izlaz iz krize ukidanje zakona, što je opcija koju je vlada više puta odbacila.

Izazov

“Nema drugog rješenja osim povlačenja reforme”, rekla je nova čelnica tvrdolinijaškog sindikata CGT Sophie Binet na početku prosvjeda u Parizu.

Situacija s prosvjedima u četvrtak možda pruža nadu dužnosnicima koji se nadaju da prosvjedi gube na snazi.

Željezničke linije manje su poremećene nego u proteklim danima.

Manje je nastavnika štrajkalo, a uprava zračnog prometa zatražila je od zrakoplovnih kompanija da smanje letove za 20 posto u gradovima poput Marseillea, ali ne u pariškim zračnim lukama kao u prethodnim štrajkovima.

Ključni datum je 14. travnja, kada će Ustavno vijeće presuditi je li mirovinska reforma u skladu s ustavom.

Ustavni stručnjaci kažu da je malo vjerojatno da će Ustavno vijeće poništiti zakon, što bi moglo oslabiti prosvjede.

“Mobilizacija će se nastaviti – na jedan ili drugi način. Dugačka je to utrka”, kazala je Binet.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.