Nekadašnji šef restrukturiranja Agrokora: Alvarez postao likvidator kineskog diva koji je bankrotirao

Autor:

06.04.2017., Zagreb - Antonio Alvarez III obratio se javnosti nakon sto je Sabor usvojio tzv. lex Agrokor. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Igor Soban/PIXSELL

Konzultantska kuća Alvarez & Marsal, koja je svojedobno je bila angažirana na restrukturiranju Agrokora, sada je, odlukom suda u Hong Kongu u ponedjeljak, imenovana likvidatorom developera China Evergrande Group.

Kineski developer, naimem završio je u likvidaciji, nakon što dvije godine od dospijeća nije isplatio dug po obveznicama. Inače. Evergrande je najzaduženiji građevinski developer na svijetu, s ukupnim dugom od oko 300 milijardi dolara.

Alvarez je trebao raditi restrukturiranje Agrokora

Podsjetimo, konzultantska kuća Alvarez & Marsal, prije nekoliko godina bila je angažirana na restrukturiranju Agrokora u vrijeme kada je bio u vlasništvu Ivice Todorića. Antonia Alvareza i njegov tim, još prije nego nego je šira javnost doznala da je Agrokor na rubu, angažirali su vjerovnici, kako bi restrukturirao kompaniju.

Nakon što je postalo očito da je Agrokor u gotovo bezizlaznoj situaciji, Alvarez je i formalno, na jedno kraće vrijeme, preuzeo upravljanje kompanijom.

Tvrtka Alvarez&Marsal svoj kratki angažman u Zagrebu svojedobno je naplatila 1,5 milijuna eura. Antonio Alvarez i njegov tim na kraju su se u Zagrebu zadržali samo tjedan dana, odnosno, do trenutka kada je Vlada napisala “Lex Agrokor”, poseban zakon koji joj je omogućio da imenuje svog povjerenika. Upravljanje kompanijom, nakon toga, preuzima Vladin “izvanredni povjerenik” Ante Ramljak, koji angažira druge konzultante, a Alvarez se povlači iz posla.

Hui je bio najbogatiji čovjek u Aziji

Priča o Evergrandeu i njegovom osnivaču Hui KaYanu pomalo podsjeća na Agrokor i Todorića. Hui, čija je sudbina sada prilično neizvjesna, svojedobno je bio najbogatiji čovjek u Aziji, s imovinom od 45,3 milijarde dolara. Nakon bankrota Evergrandea njegova imovina procjenjuje se na oko 3 milijarde dolara i taj iznos se uglavnom odnosi na ranije isplaćene dividende, što nije obuhvaćeno likvidacijom.

Ipak, Hui je od rujna prošle godine pod istragom kineskih vlasti. Nije poznato za što ga se točno sumnjiči, ali špekulira se da ga se istražuje zbog malverzacija s novcem od unaprijed plaćenih, a neizgrađenih nekretninam, kao i novcem koji su ulagači povjerili investicijskom odjelu Evergrandea – radi toga je već ranije nekoliko osoba uhićeno.

Uloga konzultanstke kuće Alvarez & Marsal, kao likvidatora, jest da utvrdi imovinu i unovči što se može unovčiti kako bi se namirili vjerovnici, donosi Forbes. Hui, koji je Evergrande osnovao 1996. godine, vlasnik je 60 posto dionica, čija je zadnja tržišna vrijednost, prije zaustavljanja trgovine na burzi, iznosila tek 270 milijuna dolara.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.