NEDOSTATAK DOKAZA Jedanaestorica oslobođena krivnje za ratni zločin kod Gline

Autor:

22.03.2023., Zagreb - Zrinjevac. Zgrada Zupanijskog suda u Zagrebu. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Zbog nedostataka dokaza su na zagrebačkom Županijskom sudu nepravomoćno oslobođena jedanaestorica optuženih za ratni zločin nad civilima u Glinskom Novome Selu u listopadu 1991. godine, doznaje se na sudu.

Prema nepravomoćnoj presudi, koju je u ponedjeljak donijela predsjednica sudskog vijeća Željka Skomeršić, sud je utvrdio kako ne postoje dokazi da se događaj uopće dogodio na način kako stoji u optužnici te da je moguće da je riječ o nekoliko različitih događaja koje je tužitelj spojio u jedan.

“Sa sigurnošću je jedino utvrđeno da je prvookrivljeni Vlado Čupović doista bio zapovjednik Teritorijalne obrane Glina u inkrimirano vrijeme. Tijekom postupka niti jedna druga okolnost nije dokazana“, precizirala je sutkinja.

U pojašnjenju presude dodala je da neposrednih svjedoka događaja nije bilo te kako čak nije utvrđeno da su sve osobe navedene kao žrtve bile u Glinskom Novom Selu za vrijeme inkrimiranog događaja.

NAKON 33 GODINE! Srpski ‘teritorijalaci’ tek sad optuženi za zločin protiv ratnih zarobljenika u Baranji

Uz nepravomoćno oslobođenog Čupovića, optužnicom su obuhvaćeni George Nashid Kamal, Bogdan Jednak, Ljubiša Juzbašić, Boro Miljević, dvojica Zorana Miljevića, Milan Kraguljac, Branko Bulat, Milan Karaica i Mile Paspalj.

Optužnica, podignuta u studenome 2015., tereti deset državljana Srbije i jednog hrvatskog državljanina da su kao pripadnici paravojnih formacija Teritorijalne obrane Gline, polovicom listopada 1991. u Glinskom Novom Selu, usmrtili 31 osobu, među kojima i maloljetnu djevojčicu.

Prema optužnici, skupina se po Čupovićevoj zapovijedi da ubiju preostalo civilno stanovništvo Glinskog Novog Mjesta, rasporedila po mjestu, istjerala sve civile iz kuća i okupili ih u središtu mjesta, a žene zatvorili u drvenu kuću. Potom je Jednak u kuću sa zatočenim ženama ispalio zolju, uslijed čega se kuća zapalila, dok su u muškarce i maloljetnog K. Š. pucali iz osobnog naoružanja.

PROŠLA SU DESETLJEĆA Srbija i dalje odugovlači sa suđenjima za ratne zločine, neke ličnosti se veliča u provladinim medijima

Jednaka se teretilo i da je polovicom studenoga 1991. u Prekopi, hicem iz Škorpiona, usmrtio jednu ženu koju je zatekao pored ceste.

Budući da je riječ o nepravomoćnoj presudi, tužiteljstvo ima pravo žalbe o kojoj će odlučivati Visoki kazneni sud. Osim Mile Paspalja koji se branio sa slobode, svi optuženici nedostupni su hrvatskom pravosuđu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.