LUDA ZEMLJA Oštetili ploču Ratku Mladiću pa kažnjeni s 3.000 eura

Autor:

epa06342087 (FILE) - A man walks in front of a mural depicting Serbian General Ratko Mladic, a war-time Bosnian Serb military commander, in a suburb of Belgrade, Serbia, 12 December 2016 (reissued 21 November 2017). The United Nations International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY) will on 22 November 2017 announce the verdict on Mladic in The Hague, the Netherlands. Mladic, who was Commander of the Bosnian Serb Army (VRS) Main Staff from May 1992 until at least November 1996, is indicted with counts of genocide, crimes against humanity, and violations of the laws or customs of war.  EPA/KOCA SULEJMANOVIC *** Local Caption *** 53155793

Esad J. i Elvis G. iz Sarajeva proglašeni su krivim za oštećenje ploče na Vracama kod Sarajeva, koja je posvećena osuđenom za ratne zločine i genocid u Bosni i Hercegovini Ratku Mladiću.

Presudu je donio Općinski sud u Sokocu, četrdesetak kilometara od Sarajeva, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa osuđeni Esad.

Prema presudi, Esad i Elvis moraju platiti ukupno 6.000 maraka (oko 3.000 eura), od čega 5.000 maraka (oko 2.500 eura) Boračkoj organizaciji Istočno Novo Sarajevo, koja je ploču postavila 2014. godine, kako su naveli, “u znak sjećanja na vojnu smotru koju je na tome mjestu svibnja 1992. godine izvršio Ratko Mladić”.

Na ovu presudu nema pravo žalbe.

‘Nije mi krivo što su me kaznili, već što država šuti na ovakve stvari, sramota’, rekao je Esad, najavljujući da će kaznu platiti.

Ploča je oštećena 8. siječnja 2022. Zbog su oštećenja Esad i Elvis privedeni i dan kasnije ispitani u Policijskoj stanici Istočno Sarajevo.

Život na granici je…

Spomen-ploča ratnom zločincu postavljena je nekoliko metara od spomenika na kojem su ispisana imena žrtava fašizma u Drugom svjetskom ratu, na samoj liniji razgraničenja između dva entiteta u Bosni i Hercegovini – Federacije BiH i Republike Srpske.

Gradsko Vijeće Sarajeva početkom studenog 2021. usvojilo je inicijativu kojom se zahtijeva od Ureda visokog predstavnika (OHR) da s ulaza na područje Općine Novo Sarajevo naloži skidanje spomen-ploče Mladiću.

Čengić se pozvala na odluku visokog predstavnika o izmjenama Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, kojom je zabranjeno postavljati spomenike i podsjetnike osobama pravomoćno osuđenim za genocid.

Bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko je krajem srpnja 2021. donio izmjene Kaznenog zakona BiH kojim je zabranjeno negiranje genocida i ratnih zločina.

Odlukom šefa OHR-a, kojom je dopunjen član 145 a, kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine predviđena je za one koji javno potiču na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv skupine osoba ili člana skupine određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost.

Gomila zakona koje nitko ne provodi

Kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina će se kazniti onaj ko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom, navodi se u odluci.

Odlukom je, kako je priopćio OHR, predviđeno i da će se kaznom od najmanje tri godine kazniti onaj tko dodijeli priznanje, nagradu, spomenicu, bilo kakav podsjetnik ili bilo kakvu privilegiju ili slično osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin.

Odluka predviđa i da počinitelj kaznenog djela koji je dužnosnik ili odgovorna osoba ili zaposlenik u instituciji vlasti ili bilo kojem organu koji se financira iz javnog proračuna, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine.

Ploča na Vracama je u nekoliko navrata uništavana, a posljednji put u siječnju 2023. No lokalne vlasti Rrepublike Srpske je uporno obnavljaju i vraćaju na izvorno mjesto.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.