Napad na most jednak je gubitku ratnog broda Moskva. Kako će Putin izaći iz močvare koju je sam iskopao?

Autor:

epa10209149 Russian President Vladimir Putin chairs a meeting on agriculture issues via teleconference call, in Sochi, Russia, 27 September 2022.  EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Suradnica na Institutu za strategiju i politiku Newlines, think-tanku sa sjedištem u Washingtonu, Elizabeth Tsurkovna Twitteru je objavila da Rusi prije samo tri mjeseca tvrdili da Krimski most nije mogao biti napadnut.

“Prije samo 3 mjeseca ruska propaganda je tvrdila da je Krimski most nemoguće napasti zbog 20 različitih načina zaštite koji ga pokrivaju, uključujući i vojne dupine. Kakav kolosalan neuspjeh”, napisala je.

U subotu rano ujutro dogodilo se upravo to – most je napadnut, a Ukrajinci poručuju – ‘ovo je samo početak!’. Napad na Kerčanski most, koji povezuje kopnenu Rusiju s nezakonito anektiranim Krimom, procjenjuje Sky, jednak je gubitku ratnog broda Moskva iz ožujka. No, činjenica je da će fotografije mosta u plamenu ovaj napad približiti javnosti na način na koji gubitak Moskve nije.

To je i prekretnica jer, iz ruske perspektive, zahtijeva odgovor. Ovo je ipak Krim, mjesto gdje su Rusi ljetovali u sovjetsko vrijeme i gdje od 2014. ljetuju sada. Zauzima posebno mjesto u srcima mnogih Rusa, zbog čega je aneksija bila toliko popularna. Vladimir Putin mora donijeti neke odluke.

Njegove trupe su u povlačenju na bojnom polju. Prvo su došle zapanjujuće pobjede Ukrajine oko Harkiva, zatim rasplet oko Hersona, sada Kerčkog mosta. Ovaj napad signalizira namjeru Ukrajine da ponovno osvoji Krim, što je za sada još daleka ambicija, ali koju je Volodimir Zelenski jasno dao do znanja da namjerava ostvariti, a koja počinje izgledati barem malo manje nategnuta.

“Specijalna vojna operacija je GOTOVA. Vrijeme je za BORBU”, napisao je na Twitteru je lojalni ruski zastupnik Sergej Mironov. “Nema povratka!”

Što zapravo radi Putin? Djelomična mobilizacija nije dobro prošla u Rusiji i mogla bi jednostavno odužiti borbu, a ne okončati je. Potpuna mobilizacija i objava rata bit će nepopularni, možda neće promijeniti njegovu sudbinu. Može nametnuti neku vrstu izvanrednog sranja, barem oko graničnih regija.  Može se nastaviti pretvarati da se nosi s onim što Rusija smatra ukrajinskom “terorističkom prijetnjom”. Pa Putinu preostaju puno ‘gadnije’ mogućnosti, piše Sky.

Kako je američki predsjednik rekao u petak, s obzirom na to da su njegove trupe “značajno slabije”, Vladimir Putin bi mogao pribjeći nuklearnom, biološkom ili kemijskom oružju. Mogao bi se odlučiti nanišaniti Kijev. Mogao bi poduzeti korake koji bi doista riskirali širi požar. Domaći ga napadaju, njega – ili barem njegovog ministra obrane – kritiziraju unutar zemlje, a on ima malo izlaza iz ove grozne močvare koju si je sam iskopao na teritoriju svog najbližeg susjeda.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.