Nakon pozitivne diskriminacije na fakultetima, Vrhovni sud SAD-a srušio Bidenov oprost studentskih kredita

Autor:

epa10717800 US President Joe Biden delivers remarks on the US Supreme Court decision in the case of ‘Students For Fair Admissions, Inc. v. President And Fellows Of Harvard College’ that was announced today in the Roosevelt Room of the White House in Washington, DC, USA, 29 June 2023. The decision ruled that affirmative action admission policies 'cannot be reconciled with the guarantees of the Equal Protection Clause' and therefore violate the Constitution.  EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

EPA/CHRIS KLEPONIS

Američki vrhovni sud zadao je u petak predsjedniku Joe Bidenu težak udarac nakon što je spriječio njegov plan da oprosti studentske kredite u vrijednosti od 430 milijardi dolara, što je potez koji je trebao pomoći 43 milijuna Amerikanaca i ispuniti predizborno obećanje.

Suci su u omjeru šest naprema tri presudili u korist šest konzervativno orijentiranih saveznih država koje su se usprotivile Bidenovoj politici. Odluka je također naškodila 26 milijuna Amerikanaca koji su se prijavili za oprost duga nakon što je Biden najavio svoj plan u kolovozu 2022. i predstavlja politički zastoj za demokratskog predsjednika.

Arkansas, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska i Južna Karolina osporile su otpis duga, a dvoje zajmoprimaca se protivilo uvjetima za njegov oprost. Sud je odluku donio na posljednji dan svojeg zasjedanja koje je započelo u listopadu.

Dvadeset šest milijuna američkih zajmoprimaca se prijavilo za oprost duga između kolovoza 2022., kada je Biden najavio svoj plan, i prošlog studenog, kada su ga niži sudovi osporili.

Bidenov plan trebao je ispuniti njegovo predizborno obećanje iz 2020. da će otpisati dio saveznog studentskog kredita, koji iznosi 1,6 bilijuna dolara. Plan su kritizirali republikanci, koji su ga nazvali prekoračenjem predsjedničkih ovlasti i nepravednim pogodnostima za visokoobrazovane zajmoprimce, dok drugima nije omogućena ista vrsta pomoći.

Biden se nada da će ponovno biti izabran na predsjedničkim izborima iduće godine.

Američka vlada bi, prema planu, oprostila do 10.000 dolara duga za Amerikance koji zarađuju manje od 125.000 dolara i koji su se zadužili kako bi platili obrazovanje nakon srednje škole i do 20.000 dolara za dobitnike stipendije Pell za studente iz obitelji s nižim primanjima.

Presuda je donesena dan nakon što je Vrhovni sud praktički zabranio politiku pozitivne diskriminacije na američkim fakultetima, čija je svrha bila povećati broj Crnaca, Latinoamerikanaca i drugih podzastupljenih manjina na kampusima. Biden je u četvrtak rekao da je sud, sa svojom konzervativnom većinom, ustanova koja je izgubila doticaj s temeljnim vrijednostima zemlje.

Bidenova administracija je tijekom sudskog postupka u veljači rekla da je plan odobren prema saveznom zakonu iz 2003. koji američkom ministru obrazovanja omogućuje da “oprosti ili prilagodi” financijsku pomoć za studente tijekom rata ili izvanrednih prilika.

Otprilike 53 posto Amerikanaca je reklo da podupire Bidenov oprost duga dok mu se protivilo 45 posto, prema anketi Reutersa i Ipsosa u ožujku, pri čemu su sudionici strogo podijeljeni prema stranačkim afinitetima, odnosno demokrati su uglavnom bili ‘za’, a republikanci ‘protiv’.

U prvim reakcijama predsjednik Biden u petak je odluku Vrhovnog suda SAD-a kojom je blokiran njegov plan da otkaže dug studentskog kredita u iznosu od 430 milijardi dolara nazvao razočaravajućom i pogrešnom te je rekao da će raditi na pronalaženju drugih načina za pružanje pomoći američkim obiteljima .

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.