Možemo pobiti sve komarce već sada, evo zašto to nije pametno

Autor:

Foto: Unsplash

U ovom dijelu godine svi smo već prilično upoznati sa zvukovima ljeta: povjetarac, pjev ptica, žamor valova na moru – i dosadno zujanje komaraca.

S tim insektima naravno dolazi i mnoštvo bolesti koje se prenose od malarije do bolesti Zapadnog Nila.

Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti proglasio je komarce najsmrtonosnijim živim bićima na svijetu, odgovornim za stotine tisuća smrti diljem svijeta svake godine. Dodajte tome globalno zagrijavanje uzrokovano klimatskim promjenama i problem bi mogao postati još ozbiljniji.

No, možemo li ih jednostavno sve ukloniti? Naime, postoji više od 3.000 priznatih vrsta komaraca diljem svijeta.

“Svaki od tih komaraca vrlo je različit u smislu njihove ekologije, mjesta na kojima postoje, da li grizu ljude, da li grizu žabe ili ptice”, napominje Kristen Healy, asistentica na Odjelu entomologije na Sveučilištu Louisiana State. “Dakle, cijeli njihov ekološki ciklus vrlo je različit ovisno o komarcima o kojima govorimo.”

S obzirom na tu raznolikost, postoji mnogo ekoloških ciklusa – drugim riječima, odnosa između vrsta i njihove okoline – koje treba uzeti u obzir.

Healy, koja je također predsjednica Američkog udruženja za kontrolu komaraca, navela je Louisianu kao primjer, gdje se nalazi mnogo močvara u kojima je komarcima idealno obitavalište. “Ti komarci možda služe svrsi u ekologiji tih močvarnih životnih ciklusa, hraneći ribe i druge male beskralješnjake u akvatičkom sustavu. I možda postoje i druge male životinje koje se mogu hraniti odraslim komarcima.”

I drugi komarci mogli bi igrati slične uloge u svojim prirodnim staništima, pa potpuno istrebljenje može imati negativne učinke. Osim toga, stručnjaci tvrde da vjerojatno ne bismo mogli potpuno iskorijeniti sve komarce zbog njihove masivne (govorimo o stotinama milijardi) i rasprostranjene populacije.

No, možda nam uopće nije potrebno riješiti se svih komaraca.

Ispostavilo se da su vrste s kojima smo najviše upoznati – one koje uzrokuju sve te svrbeže, crvene kvržice, ali i ozloglašene bolesti – malobrojne.

I kako to kaže Laura Harrington, profesorica entomologije na Sveučilištu Cornell: “Iskorjenjivanje svih komaraca vjerojatno bi imalo utjecaja na lanac prehrane. Iskorjenjivanje jedne ili dvije vrste vjerojatno ne bi imalo nikakav utjecaj.” Točnije, riječ je o rodu Aedes, Anopheles i Culex. Vrste unutar tih rodova mogu prenositi više virusa ili parazita. Anopheles prenosi malariju, Culex prenosi bolest Zapadnog Nila, a rod Aedes sam po sebi uključuje komarce koji mogu prenositi žuticu i dr.

Njih zato zapravo i ne trebamo u našim ekosustavima.

“Vrste komaraca koje prenose bolesti, poput Aedes aegypti i Aedes albopictus, invazivne su vrste u mnogim dijelovima svijeta. Bili smo dobro i bez njih”, zaključio je John Marshall, profesor biostatistike i epidemiologije na Sveučilištu Kalifornija, Berkeley, za CNN.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.