Može li oružje poslano Ukrajini završiti u rukama narko kartela?

Autor:

epa10742473 A handout photo made available by Russian Defence Ministry Press-Service shows Russian guns handed over by the 'Wagner' Private Military Company (PMC) group to Russian troops and gathered at an unknown location in Russia, 12 July 2023. Russia's Defense Ministry reported that the acceptance of weapons and military equipment from units of the Wagner group is being completed. 'More than 2,000 pieces of equipment and weapons were transferred' the ministry said, adding that these included hundreds of pieces of heavy weapons such as T-90, T-80, T-72B3 tanks, Grad, Uragan multiple launch rocket systems, anti-aircraft missile and gun systems 'Pantsir'. More than 2,500 tons of various ammunition and about 20,000 small arms have also been received,' the ministry said.  EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT -- BEST QUALITY AVAILABLE -- MANDATORY CREDIT -- HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

U vijestima meksičke televizije izvješću tvrdi se da su narko-karteli i druge kriminalne organizacije ilegalno kupovale raketne bacače koje je Zapad slao u Ukrajinu.  Video isječak preuzet iz vijesti u Meksiku naširoko je podijeljen na društvenim mrežama, a navodno prikazuje člana kartela kako nosi oružje namijenjeno Ukrajini.

“U državi Tamaulipas zabilježen je navodni član Zaljevskog kartela kako nosi jedno od najekskluzivnijih i najjačih oružja, ‘javelin’, koji je korišten tijekom invazije na Ukrajinu u vrijednosti između 20.000 i 60.000 dolara,” kaže voditelj u isječku koji je imao milijune pregleda.

To je dovelo do toga da stotine korisnika Twittera tvrde da je oružje koje je poslao Zapad prodano na crnom tržištu meksičkim kartelima i drugim kriminalnim organizacijama diljem svijeta.

“Ispostavilo se da američko vojno oružje koje smo poslali u Ukrajinu, uključujući protutenkovske projektile Javelin i lansere projektila, završava u rukama meksičkih narkokartela južno od naše granice. Ovo je sramota”, tweetao je Vivek Ramaswamy, kandidat na predizborima Republikanske stranke u SAD-u 2024.

The Cube je pomnije pogledao ovaj video i otkrio da u ovim tvrdnjama ima više obmanjujućih elemenata.

Što su rekle meksičke vijesti?

Od početka ruske invazije, zemlje NATO-a i SAD isporučile su Ukrajini oružje vrijedno milijarde eura. No, pojavila se zabrinutost oko toga bi li to oružje moglo završiti u krivim rukama. Ti su strahovi ojačali dezinformacijski narativ Kremlja protiv isporuke oružja Kijevu.

Međutim, meksički prilog zapravo je pogrešno preveden i voditelj samo jednom spominje Ukrajinu tijekom reportaže i nikada ne kaže da je oružje koje se vidi u videu prokrijumčareno iz ukrajinskog kontingenta.

Koju vrstu oružja nosi navodni član kartela?

Euronews je kontaktirao Raytheon Technologies, tvrtku koja proizvodi Javelin, a oni su putem pisane izjave rekli: “Video ne prikazuje Javelin, koji je drugačije veličine i oblika.” Prema riječima stručnjaka za oružje, oružje na videu je raketni bacač AT4 proizveden u Švedskoj. Puno je manji od Javelina i jeftiniji – otprilike 1.500 eura u usporedbi sa 175.000 eura za Javelin. AT4 naširoko koriste latinoameričke vojske, uključujući Meksiko, Argentinu, Čile i Kolumbiju i “posebno je cijenjen na crnom tržištu”, prema izvješću Small Arms Survey.

I SAD i Švedska su potvrdile da su poslale AT4 u Ukrajinu od početka rata. Međutim, nema dokaza da oružje koje se vidi na snimci dolazi iz skrovišta namijenjenog Kijevu.

Može li raketni bacač iz Ukrajine završiti u rukama narko kartela?

Opravdano se postavlja pitanje postoji li mogućnost da se oružje namijenjeno Ukrajini ilegalno prodaje kriminalnim organizacijama? Prema brojnim stručnjacima za ilegalnu trgovinu oružjem, to je vrlo malo vjerojatno. “To nema smisla iz perspektive upravljanja tim tržištima u Meksiku”, objasnio je Falko Ernst, viši analitičar za Meksiko pri International Crisis Group. “S logističke točke gledišta, doista nema smisla kupovati ih iz Ukrajine. To bi povećalo logističke troškove i podiglo cijenu. Čak i u smislu strateške potrebe, te se skupine oslanjaju na malo vatreno oružje da izvrše svoje naume.  Nema nikakvih poticaja za to iz perspektive trgovaca ljudima i meksičkih kriminalnih skupina”, rekao je.

Štoviše, nije bilo vjerodostojnih dokaza o krijumčarenju oružja iz Ukrajine od početka sveobuhvatne invazije 2022., prema Nilsu Duquetu, ravnatelju Flamanskog instituta za mir.

“Naravno, ovo je oružani sukob i oružje nestaje… Ali znamo da je trgovina oružjem općenito regionalni fenomen. Dakle, ako postoji trgovina izvan Ukrajine, zapravo bi se prvo pojavila u susjednim zemljama”, rekao je Duquet Euronews.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.