Mont Saint-Michel: Tisuću godina stara citadela koja izvire iz Atlantskog oceana

Autor:

FOTO: Pixabay

Prije točno tisuću godina započela je izgradnja veličanstvene otočne građevine na obali Francuske. Ova srednjovjekovna citadela na vrhu Mont Saint-Michela, kaskada zidova i kontrafora koji se spuštaju s uzvišenog središnjeg tornja, bila je spektakularna kreacija koja je stoljećima igrala ključnu ulogu u francuskoj povijesti.

Danas, kada se obilježava tisućljeće od početka radova, jedna je od najpopularnijih turističkih atrakcija u Francuskoj izvan Pariza – ponekad je preplavljena vlastitom popularnošću do te mjere da se ponekad ljude poziva da – ne dolaze. Opatija, koja leži uz obalu francuske regije Normandije, zapadno od Pariza, danas privlači 1,3 milijuna turista svake godine.

“U rasponu od 1.000 godina, njegova je silueta postala amblem francuskog univerzalizma”, napisao je francuski predsjednik Emmanuel Macron na Twitteru 5. lipnja nakon službenog posjeta mjestu. “Njegova opatija, simbol je onoga što jesmo: narod graditelja”, dodao je.

Koncem prošlog mjeseca održana je proslava rođendana ove građevine, uz niz koncerata, konferencija i predstava pod nazivom ‘Milenijski solsticij’. Posjetitelji mogu uživati i u izložbi o povijesti i arhitekturi Mont Saint-Michela sve do studenog 2023. godine.

Svjedok povijesti

Uzdižući se iz zaljeva okruženog regijama Normandije i Bretanje, okružena živim pijeskom, gotička opatija Mont Saint-Michel nadvisuje svoje selo i debele zidine tvrđave. Kad nastupi plima, Mont izlazi iz vode poput francuske Atlantide, arhitektonskog čuda smještenog u prekrasnom prirodnom krajoliku. Na UNESCO-ov Popis svjetske baštine uvrštena je 1979. godine.

“Brak ljudskog genija i prirode”, komentirao je predsjednik Macron u govoru povodom proslave tisućljeća opatije.

Prozvan “čudom zapadnog svijeta”, povijest Monta seže u 709. godinu kada je na stijeni podignuto svetište u čast Svetog Mihaela Arkanđela. Postao je sveto mjesto koje se nastavilo razvijati od 11. do 16. stoljeća. Opatija je svjedočila ključnim trenucima francuske povijesti, posebice kada je postala utvrda tijekom Stogodišnjeg rata u 14. i 15. stoljeću i preživjela 30-godišnju opsadu Britanaca.

FOTO: Pixabay

Tijekom Francuske revolucije u 18. stoljeću postala je i zatvor. Do 1863. 14.000 zatvorenika provelo je neko vrijeme u “Bastilji mora”, gdje su plima i živi pijesak onemogućili bijeg. Obitelji zatvorenika zamijenile su hodočasnike koji su nekoć šetali seoskim stazama.

Tijekom Belle Époque prije Prvog svjetskog rata spomenik je postupno postao svjetska turistička atrakcija kakvu poznajemo danas. Jedna od njegovih popularnih znamenitosti je poznata gostionica Mère Poulard, nazvana po svojoj osnivačici, kuharici Annette Poulard, koja ugošćuje posjetitelje od 1888. godine.

Godine 1944., pisac Ernest Hemingway, u to vrijeme ratni dopisnik, navodno je sjedio za stolom La Mère Poulard kako bi opisao podvige iskrcavanja na dan D, uključujući jednu od odlučujućih bitaka za oslobođenje Francuske i Europe, koja se dogodila nekoliko kilometara od Mont Saint-Michela, u blizini potpuno uništenog grada Avranches.

Zabrinutost zbog prekomjernog turizma

Mont Saint-Michel je oduvijek bio iznimno popularan, privlačeći milijune turista i hodočasnika kroz svoju povijest. “Bilo je to najveće hodočasničko mjesto na Zapadu, stoljećima prije, ispred Santiaga de Compostele”, rekao je za CNN Thomas Velter, direktor Nacionalne javne ustanove Mont Saint-Michel.

FOTO: Pixabay

Veliki problem za ljude koji brinu o ovom mjestu je ogroman broj posjetitelja. “Prvenstveno je posjetitelj taj koji pati jer je posjet Montu manje ugodan. Još od Covida, turisti imaju manje tolerancije prema pretrpanim danima jer su tada mogli okusiti užitak posjećivanja mjesta s jedva ijednim posjetiteljem”, dodao je.

Uz proslavu tisućljeća, početne brojke za 2023. pokazuju da će Mont-Saint-Michel ostati vrlo popularna turistička atrakcija, što predstavlja probleme za njegovih desetak stanovnika, trgovine i prirodni krajolik. “Mislim da to nije dobra stvar za trgovce, hotelijere i restorane jer jednostavno ne mogu pratiti potražnju kupaca. Mont Saint-Michel ima jednu trgovačku ulicu. Kada je na ulici istovremeno više od 5.000 ljudi, mislim da to nije baš ugodno”, rekao je Velter.

U nastojanju da se poveća održivost, autobusi koji povezuju mjesto sada rade na biogoriva, a ne na dizel. “Iskoristite prirodu i izlete brodom koje smo organizirali, na primjer. Ovdje ima tuljana, jegulja i atlantskog lososa. Ono što često zaboravljamo je da se tamo nalazi najveća kolonija dupina u Europi pa je to također prilika da Mont Saint-Michel otkrijete na drugačiji način”, pozvao je Velter.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.