Monaco i Real Madrid izborili Final Four Eurolige

epa10619695 Real Madrid's Dzaan Musa (R) in action against Alen Smailagic of Partizan, during the fifth game of the EuroLeague playoffs between Real Madrid and Partizan Belgrade in Madrid, Spain, 20 May 2023.  EPA/Juanjo Martin

EPA/Juanjo Martin

Nakon Barcelone i Olympiacosa plasman na Final Four Eurolige, koji će se od 19. do 21. svibnja održati u Kaunasu izborili su i košarkaši Real Madrida i Monaca.

Real Madrid je u petom susretu četvrtfinala porazio Partizan sa 98-94 i u seriji na tri pobjede slavio sa 3-2.

Partizan je dobio prve dvije utakmice u Madridu, Real je uzvratio s dva slavlja u Beogradu, a peta, odlučujuća utakmica, koja se ponovo igrala u Madridu, otišla je na stranu domaćina. Premda je beogradski sastav na poluvremenu imao 16 razlike (55-39), a na otvaranju treće četvrtine i velikih +18 (59-41).

No, Real je smogao snage za veliki preokret. Do kraja treće dionice domaćin je smanjio na 69-76, da bi početkom zadnje četvrtine izjednačio na 81-81. Real potom bježi na +5 (88-83), a zatim i na devet razlike (97-88).

Partizan se 40 sekundi prije kraja približio na 97-94, a 24 sekunde prije kraja Kevin Punter je promašio tricu za izjednačenje. Loptu je uhvatio Mario Hezonja i potom realizirao jedno slobodno bacanje za 98-94. Do kraja susreta kod gostiju je tricu promašio i Dante Exum.

Real su do pobjede predvodili Džanan Musa sa 20 koševa i šest skokova, te Sergio Rodriguez sa 19 koševa i šest asistencija. Hezonja je za 32 minute provedene na parketu zabio 13 koševa uz tri skoka. Kod Partizana najefikasniji su bili Punter sa 28 i Exum sa 16 koševa.

Real će u polufinalu igrati protiv Barcelone, koja je u tri utakmice izbacila Žalgris.

U drugom susretu večeri Monaco je pobijedio Maccabi Tel Aviv sa 97-86 i u seriji na tri pobjede, također slavio sa 3-2.

Monaco je prvi put izborio plasman na završni turnir, a postao je i prva francuska momčad koja je stigla do Final Foura nakon ASVEL-a davne 1997.

Izraelski sastav je nakon prve četvrtfine vodio sa sedam razlike (33-26), no domaćin je u nastavku okrenuo rezultat i na odmor otišao sa +4 (53-49). U trećoj četvrtini je momčad iz Kneževine imala i osam koševa viška (57-49), no do kraja četvrtine Maccabi je smanjio na 72-70.

U posljednjoj dionici gosti su poveli sa 79-76, no Monaco tada radi 10-0 i odlazi na 86-79. Do kraja susreta prednost domaćina je samo rasla, u jednom trenutku je bilo i 12 razlike, a na kraju je završilo 97-86.

Monaco su do pobjede predvodili Mike James i Jordan Loyd sa po 21 košem, dok su Donta Hall i Chima Moneke postigli po 10 koševa. Na suprotnoj strani najefikasniji je bio Wade Baldwin sa 27 koševa, sedam asistencija, te šest koševa. Lorenzo Brown i Jarell Martin dodali su po 12 koševa.

Monaco će u polufinalu igrati protiv Olympiacosa koji je u utorak u petom susretu četvrtfinala porazio Fenerbahče sa 84-72 i seriju dobio sa 3-2.

Zanimljivo, tri od četiri četvrtfinalna dvoboja razriješena su nakon pet utakmica. Jedino je Barcelona “metlom” ispratila Žalgiris.

Final Four Eurolige igrat će se u Žalgiris Areni u Kaunasu. Polufinala su na rasporedu 19. svibnja, a susret za treće mjesto i finale 21. svibnja.