Ministrica kazneno prijavljena zbog braće Pivac: ‘Omogućila im je imovinsku korist od 13 mil. eura’

Autor:

Robert Anic/PIXSELL, Nacional

Nacional je dobio na uvid kaznenu prijavu koju su protiv Marije Vučković i njenih najbližih suradnika podnijeli kooperanti međimurske tvrtke Vajda, u kojoj tvrde da je ona u suradnji s braćom Pivac počinila subvencijsku prevaru

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković proteklog tjedna suočila se s novim velikim problemom koji bi mogao ugroziti njenu poziciju u vladi Andreja Plenkovića. Nacional je dobio uvid u kaznenu prijavu koju su protiv ministrice poljoprivrede te njenih bliskih suradnika, ravnatelja Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Antuna Vujića i ravnatelja Uprave za stočarstvo Zdravka Baraća, podnijeli kooperanti tvrtke Vajda.

Osim Marije Vučković i njenih suradnika iz Ministarstva poljoprivrede, kaznena prijava podnesena je i protiv odgovornih osoba iz međimurske tvrtke Vajda, među kojima su i prokurist Neven Pivac i zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Miljenko Pivac, a uz njih su prijavljeni predsjednik Uprave Vajde Vilim Simon, predsjednik Nadzornog odbora Igor Miljak te član Uprave Igor Polanec. Svi oni prijavljeni su jer dio kooperanta tvrtke Vajde smatra da su počinili subvencijsku prevaru, a Mariju Vučković su prijavili i zbog nezakonitog pogodovanja te zlouporabe položaja.

Kaznena prijava mogla bi ozbiljno ugroziti političku karijeru ministrice Marije Vučković te bi ona u bliskoj budućnosti mogla postati još jedna Plenkovićeva ministrica pod istragom Ureda europskog javnog tužitelja. FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Kaznenu prijavu kooperanti tvrtke Vajda, koja je od 2015. u vlasništvu Grupe Pivac, podnijeli su jer smatraju da je ministrica u suradnji s braćom Pivac počinila subvencijsku prevaru na Mjeri 14 – Dobrobit životinja u svinjogojstvu, a u prijavi se navodi da je zbog te prevare ostvarena i protupravna korist od 13 milijuna eura. O detaljima cijelog ovog slučaja Nacional je ekstenzivno pisao u proteklih nekoliko tjedana, a sada su se i kooperanti koji su ostali bez europskih sredstava, za koje smatraju da im pripadaju, odlučili podnijeti kaznenu prijavu koja bi mogla ozbiljno ugroziti političku karijeru ministrice Marije Vučković. Ona bi tako u bliskoj budućnosti mogla postati još jedna Plenkovićeva ministrica pod istragom Ureda europskog javnog tužitelja jer su kooperanti tvrtke Vajda prijavu, osim DORH-u, podnijeli i europskom tužiteljstvu. U kaznenoj prijavi kooperanti navode razloge zašto ministricu Mariju Vučković sumnjiče da je u ovom slučaju prekršila 292. i 295. članak Kaznenog zakona koji se odnose na trgovanje utjecajem i nezakonito pogodovanje:

“Kazneno djelo Marija Vučković počinila je tako da spriječi obavljanje kontrola nad Mjerama za dobrobit životinja u svinjogojstvu na odgovarajući način za tvrtku Vajda d.d. Navedene kontrole prema uputama Marije Vučković nisu obavljane ili su obavljene na nedostatan način s ciljem da se spriječi utvrđivanje kršenje za Mjeru 14 za navedeno društvo.”

‘Kontrole prema uputama Marije Vučković nisu obavljane ili su obavljene na nedostatan način s ciljem da se spriječi utvrđivanje kršenja za Mjeru 14′, stoji u kaznenoj prijavi protiv ministrice Vučković

U nastavku kaznene prijave se i navodi da su Marija Vučković i ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi Antun Vujić, kako bi prikrili činjenicu da tvrtka Vajda nema niti jednu farmu svinja u svojem vlasništvu, što znači i da ne postoje uvjeti za isplatu kompenzacijskih mjera za dobrobit životinja, u uputama za korisnike, a ne u pravilniku, dodali rečenicu da je organizator tova svinja korisnik potpore u slučaju uslužnog tova, iako prethodni tekst uputa kaže da se potpora dodjeljuje za povećane troškove posjedniku stoke.

Osim toga, kooperanti tvrtke u vlasništvu braće Pivac ministricu Mariju Vučković optužuju i da je počinila kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti i to zato što je u suradnji s ravnateljem Uprave za stočarstvo Ministarstva poljoprivrede Zdravkom Baraćem provela odluku kojom su kao stvarnog posjednika životinja upisivali organizatora tova, a ne stvarnog posjednika koji je odgovoran za zdravlje i dobrobit životinja. U zaključku kaznene prijave protiv Marije Vučković zaključuje se sljedeće:

“Ovim postupcima omogućena je protupravna imovinska korist društvu Vajda d.d. u iznosu od 13,2 milijuna eura, a kako je ovaj sustav ključan i u osiguravanju zdravlja životinja, rušenjem sustava sljedivosti ugrožena je i sigurnost hrane.”

Kaznenu prijavu kooperanti tvrtke Vajda, koja je od 2015. u vlasništvu Grupe Pivac, podnijeli su jer smatraju da je ministrica u suradnji s braćom Pivac počinila subvencijsku prevaru na Mjeri 14. FOTO: Nacional

Zanimljivo je da je kaznena prijava podnesena u trenutku kada se u Hrvatskoj nalaze i revizori Europske komisije koji također istražuju nepravilnosti u dodjeli sredstava iz Mjere 14, a ako revizori otkriju nepravilnosti, hrvatska bi poljoprivreda mogla biti suočena s velikim novčanim kaznama. No za ministricu Mariju Vučković ova bi kaznena prijava mogla biti puno neugodnija jer bi se s njom mogao pozabaviti i Ured europskog javnog tužitelja, što automatski znači i moguću kaznenu odgovornost svih umiješanih u ovaj slučaj. Kao što je Nacional već pisao, sve se vrti oko potencijalnih nepravilnosti u provedbi Mjere 14, a direktni krivac za to će biti ministrica Marija Vučković koja je preko svojih najbližih suradnika u Ministarstvu poljoprivrede promijenila kriterije te je dozvolila da tvrtke koje su dio Grupe Pivac 2021. povuku šest puta više novca iz te mjere, nego što su to učinile godinu dana ranije.

Lako je moguće i da će europskim istražiteljima u središtu istrage biti okolnosti pod kojima su mijenjana pravila za Mjeru 14 i pod kojima su tvrtke Vajda, KPK i Braća Pivac dobile 15 posto od ukupnih sredstava za tu mjeru. Pogotovo su sumnjiva sredstva dodijeljena međimurskoj tvrtki Vajda kojoj je u proljeće ove godine isplaćeno nešto više od 29 milijuna kuna iz Mjere 14 za 2021. Naime, Vajda je jedina od triju tvrtki iz Grupe Pivac dobila taj novac za uzgoj i držanje svinja u uvjetima koji nadilaze propisane standarde te se zato i prijavila na Mjeru 14 – Dobrobit životinja. Ministarstvo poljoprivrede, odnosno Agencija za plaćanja u poljoprivredi, odlučili su povećati Mjeru 14 s 90 milijuna kuna u 2020., na čak 260 milijuna kuna u 2021. Od tih 260 milijuna kuna, nešto manje od 15 posto iz Mjere 14 isplaćeno je tvrtkama Grupe Pivac, a najviše, oko 29 milijuna kuna, tvrtki Vajda.

Zanimljivo je da je kaznena prijava podnesena u trenutku kada se u Hrvatskoj nalaze i revizori Europske komisije koji također istražuju nepravilnosti u dodjeli sredstava iz Mjere 14

Osim toga, vrlo je sumnjiv i manjak kontrole prilikom provođenja Mjere 14 te bi se tek trebalo utvrditi tko je, kada i je li uopće kontrolirao uvjete u kojima su kooperanti tvrtke Vajda držali svinje i jesu li ti uvjeti doista i bili takvi da su im trebala biti isplaćena sredstva za Mjeru 14. Ono što je također sumnjivo jest i činjenica da je Vajda kod kooperanata stvarnih posjednika svinja prijavila sve operacije koje spadaju pod Mjeru 14, a među koje spadaju operacije za ispuste, slamu i povećanje površina 10 posto, pa čak i za zabranjeno rezanje repova. Nacionalov izvor iz Ministarstva poljoprivrede objasnio je što je sporno u prijavama Vajde za operacije u Mjeri 14:

“Po svim brojkama koje su objavljene, ispada da je Vajda proizvela 159.000 svinja na 82 lokacije, odnosno kod 82 različita kooperanta. Problematično je što su se prijavili za sve operacije, a gotovo je nemoguće da 82 kooperanata imaju iste uvjete i da svi oni ispunjavaju uvjete za Mjeru 14. Riječ je o neujednačenim farmama, koje sve imaju različite sustave, hranidbe, napajanja, izgnojavanja pa je stoga i nemoguće da svi dobiju sredstva iz Mjere 14 za apsolutno sve operacije. Pitanje koje se postavlja jesu li uopće prije isplate kontrole bile na terenu i je li netko pregledao uvjete u kojima su te svinje bile držane? Baš to je ono što je istražiteljima najzanimljivije.”

Na sve to sada su u kaznenoj prijavi upozorili i kooperanti tvrtke Vajda koji su u cijeloj ovoj operaciji direktno financijski oštećeni i ostali su bez značajnih iznosa iz europskih fondova.

Od 260 milijuna kuna namijenjenih za Mjeru 14, nešto manje od 15 posto isplaćeno je tvrtkama Grupe Pivac, a najviše, oko 29 milijuna kuna, međimurskoj tvrtki Vajda. FOTO: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL


REAKCIJA: ‘Ministrica Vučković nije dala nikakvu uputu da organizator tova postane korisnik potpore’

,, U tjedniku NACIONAL, u broju 1281 od 8. studenoga 2022. godine, pod naslovom ,,MINISTRICA KAZNENO PRIJAVLJENA zbog braće Pivac: Omogućila im je imovinsku korist od 13 mil. eura“ te 10. studenoga 2022. na poveznici https://www.nacional.hr/ministrica-kazneno-prijavljena-zbog-brace-pivac-omogucila-im-je-imovinsku-korist-od-13-mil-eura/ objavljen je tekst koji sadrži netočne informacije koje se odnose na Ministarstvo poljoprivrede i ministricu poljoprivrede Mariju Vučković kao čelnicu toga tijela.

U tekstu se, između ostalog, referira na dijelove kaznene prijave kooperanata Vajde protiv ministrice Vučković i najbližih suradnika za subvencijsku prevaru u suradnji s braćom Pivac, s obzirom na to da su povećane isplate spomenutim tvrtkama putem Mjere 14-Dobrobit životinja u 2021. godini.

Za izradu kriterija Mjere14 za sektore govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva i kozarstva te peradarstva osnovana su četiri stručna povjerenstva, a koja su sačinjavali predstavnici Ministarstva poljoprivrede i brojni proizvođači. Neovisne kalkulacije za visinu potpore izradio je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a konačne kriterije i promjene unutar pojedine operacije unutar mjere definiralo je Povjerenstvo za izradu Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2021. godinu i potvrdila Europska komisija. Do rasta isplaćenih iznosa kompenzacije za 2021. godinu došlo je kod svih proizvođača koji koriste M14-Dobrobit životinja, s obzirom na to da su rasli iznosi po svim operacijama u okviru mjere, a osobito onima koji imaju više proizvodnih ciklusa unutar jedne godine – tovljačima peradi i tovljačima svinja.

Također, u tekstu se navodi kako je ministrica sa suradnicima stvorila uvjete putem danih uputa kako bi organizator tova svinja postao korisnik potpore u slučaju uslužnog tova. Ministrica Vučković, Antun Vujić ni Zdravko Barać nisu dali nikakvu uputu da organizator tova postane korisnik potpore. Ministrica Vučković nije sudjelovala ni na jednom od sastanaka koji su se 2018. i 2019. godine odvijali u Ministarstvu poljoprivrede na ovu temu niti je o njima imala ikakvih saznanja, a o kojima smo pronašli podatke tragom neistinitih pisanja o nekakvoj odluci ili uputi ministrice Vučković.

Autor teksta navodi i kako je „kaznena prijava podnesena u trenutku kada se u Hrvatskoj nalaze i revizori Europske komisije koji također istražuju nepravilnosti u dodjeli sredstava iz Mjere 14“ te se insinuira da će europskim istražiteljima u središtu istrage biti okolnosti pod kojima su mijenjana pravila za Mjeru 14 i pod kojima su spomenute tvrtke povukle sredstva. U Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u razdoblju od 24.-28.10.2022. doista su boravili revizori Europskog revizorskog suda, no ne vezano uz spomenute tvrtke niti spomenuti sektor stočarstva – obuhvat revizije bile su mjere 14.1.1 Plaćanje za dobrobit životinja u govedarstvu, 11.2 Plaćanja za održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda, 19.4 Tekući troškovi i animacija i 7.4 Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu odnosno provjere zahtjeva, dokumentacije, procesa administrativne i kontrole na terenu te odobrenja temeljem kojeg je odobrena potpora. Agencija za plaćanja još nije dobila nalaz revizije.”

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE

po ovlaštenju, Maja Popović glasnogovornica

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.