Milatić: Cijena plina za građane ostaje do 1. travnja 2023, ali ipak štedite

Autor:

04.07.2022.,Zagreb, u Hotelu Westin odrzana 17. konvencija Hrvatskih izvoznika i 15. dodjela nagrada Zlatni kljuc najboljim izvoznicima u 2021. godini. Panel rasprava na temu Izvozi izvozne izvrsnosti. Drzavni tajnik Ivo Milatic  Photo: Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic, Pixsell

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Ivo Milatić izjavio je za HTV da će vlada cijenu plina za građane održati na sadašnjoj razini do 1. travnja sljedeće godine.

“Mi smo fiksirali cijenu plina za građane do 1. travnja iduće godine – na 53 eura za kWh plina, dok je na burzi prošli tjedan cijena iznosila 380 eura. Pri tome ostajemo, taj dio za građane čuvamo i čuvat ćemo. Za dio poduzetnika koji troše do 10 GWh finacirali smo oko 15 lipa iz emisijskih jedinica, a Vlada razmišlja i o novim mjerama, rekao je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

“Plin je burzovna roba. Sve ove ‘Igre prijestolja’ sa Sjevernim tokom uzrokuju veliku špekulaciju na burzi i nedostatak plina u nekim dijelovima Europe. Svoje tržište ne možemo zatvoriti jer smo dio EU-a i svijeta”, komentirao je Milatić. Pritom je pozvao građane da plin, bez obzira na nižu cijenu – trebaju štedjeti i racionalno koristiti. S tim u vezi spomenuo je da će EU najvjerojatnije naložiti štednju od najmanje 15 posto. Velikim dijelom to će se uštedjeti jer Petrokemija neće moći raditi.

Potvrdio je da Hrvatska uvozi 60 posto plina, čak i nešto više. Hrvatska naime, danas proizvodi od 750 milijuna do 800 milijuna kubičnih metara godišnje, a troši 2,9 milijarde. Najavio je da će Hrvatska podizati prozvodnju koja bi 2024. trebala iznositi 1,2 milijardu kubičnih metara. Dodao je također da smo 2007. i 2008. godine imali više plina nego što smo trošili – 3,3 milijarde kubičnih metara. Napomenuo je da je izgradnjom LNG-ja kapaciteta 2,9 milijarde kubičnih metara plina – Hrvatska osigurala stabilnost opskrbe.

“Hrvatska u svojim obveznim zalihama ima plina za 90 dana potrošnje, tako da imamo plina u slučaju da se nešto dogodi”, naglasio je Milatić, koji je predsjednik upravnog vijeća Agencije za ugljikovodike.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je potkraj kolovoza da sigurnost opskrbe plinom u Hrvatskoj nije upitna, a da će zapunjenost podzemnog skladišta plina Okoli vrlo brzo biti na 90 posto. Podsjetimo, Vlada je već ranije odobrila HEP-u zaduženje od 400 milijuna eura s ciljem zapunjenja podzemnog skladišta plina Okoli. Također, Vlada priprema paket mjera pomoći za obuzdavanje cijena energenata. Spominje se iznos od oko šest milijardi kuna.

Hrvatsko skladište plina popunjeno 79 posto, cijene plina divljaju, sluti se nestašica

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.