Melnjakovim golovima Hajduk svladao Goricu i nakon četiri godine izborio finale kupa

02.03.2022., stadion Poljud, Split - Utakmica polufinala Supersport hrvatskog nogometnog kupa, HNK Hajduk - HNK Gorica.

Milan Sabic / Pixsell

Hajduk je izborio plasman u finale SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa. U polufinalu odigranom na Poljudu pred 13.063 gledatelja svladali su Goricu rezultatom 2:1 (1:0), a junak susreta bio je Dario Melnjak koji je postigao dva zgoditka. Za goste je pak u sudačkoj nadoknadi iz kaznenog udarca poentirao Anthony Kalik.

Splitska momčad će tako nakon četiri sezone ponovno igrati za Rabuzinov trofej kojeg su posljednji put osvojili 2013. godine. Izabranici Valdasa Dambrauskasa će idućeg tjedna nakon dvoboja Rijeke i Osijeka saznati svog suparnika u finalu koje će se odigrati u Splitu koncem svibnja.

Gorica je pak ubilježila šesti uzastopni poraz u proljetnom dijelu sezone, a uz ispadanje u kupu loše im ide i u prvenstvu gdje su šest puta u nizu izgubili utakmicu.

Hajduk je preuzeo terensku inicijativu od početka susreta te je prvu priliku kreirao u 5. minuti kada je Livaja ubacio s desne strane, a Biuk se pored Mitrovića izborio za udarac glavom sa šest metara kojim je loptu poslao iznad gola.

Četiri minute kasnije s desne strane je ubacio Mikanović, a ovaj put je udarac s druge stative uputio Sahiti, no lopta je prošla malo pokraj bliže stative.

Gorica je uzvratila u 12. minuti kada je Mitrović s desne strane ubacio za nadolazećeg Atiemwena, ali on je loše zahvatio loptu glavom tako da nije bilo opasnosti po gol Kalinića.

Samo minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Livaja je odličnim ubačajem pronašao Grgića, a njegov udarac sa šest metara glavom prolazi malo iznad grede.

Livaja se u 17. minuti nakon proigravanja Eleza izborio za udarac iz okreta iz šesnaesterca, a lopta je prošla pokraj bliže stative.

Najbolji igrač Hajduka je u akciji i u 21. minuti kada je izvrsno s desne strane pronašao Biuka na prvoj stativi, a njegov pokušaj petom brani Kotarski. Nedugo potom i Fossati je proigrao Biuka, ali njegov udarac sa sedam metara iskosa opet brani vratar gostiju.

U 23. minuti Babec je iz daljine okušao udarac, ali nije bio dovoljno precizan, a minutu kasnije u napadu Hajduka su kombinirali Sahiti i Mlakar, no kosovski veznjak je prilikom udarca loše zahvatio loptu.

Livaja je u 26. minuti nakon ubačaja Mikanovića spustio loptu za Grgića, a njegov snažan udarac s 15 metara prolazi tik pored stative.

Hajduk je mrežu Gorice zatresao u 32. minuti kada je Mikanović bio u ulozi asistenta, a loptu u gol je nakon duela sa Steenvoordenom glavom proslijedio Livaja, no nakon intervencije VAR-a utvrdilo se da je to napravio iz zaleđa pa pogodak domaćih nije priznat.

Domaćini do gola ipak dolaze u 39. minuti kada je veliki dio poslao napravio Biuk koji je sjurio po lijevoj strani, a onda je povratnom loptom pronašao Melnjaka koji je s prva stative matirao Kotarskog. Bio je to njegov prvijenac u dresu Hajduka.

Sahiti je u 44. minuti izborio prekršaj Babeca na 17 metara, a iz slobodnog udarca je Livaja zatresao gredu.

Veliku priliku za Hajduk je u 49. minuti propustio Biuk koji nije iskoristio pogrešku Jovičića te je s desetak metara prebacio Kotarskog, ali nije pogodio okvir gola.

U 54. minuti Matar je povratnim dodavanjem u šansu gurnuo Pršira, ali on je s desetak metara iz dobre pozicije loše pucao tako da je Kalinić s lakoćom upisao obranu.

Četiri minute kasnije ponovno velika prilika za Goricu. Udarac je nakon duplog pasa s Mitrovićem uputio Pršir, a ovaj put je iz slične udaljenosti loptu poslao malo pokraj suprotne stative.

Hajduk je vodstvo povećao u 64. minuti novim golom Darija Melnjaka. Asistent je ovaj put bio Livaja koji ga je pronašao iz slobodnog udarca, a on je glavom pored Matara poslao loptu iza leđa Kotarskog.

U 72. minuti Kalinić sigurno brani pokušaj Atiemwena dok je u 83. minuti istim scenarijem i obranom Kotarskog rezultirao udarac Ljubičića.

U sudačkoj nadoknadi VAR je pozvao suca Lovrića na pregled snimke nakon što je lopta u kaznenom prostoru u ruku pogodila Atanasova nakon čega je odlučio pokazati na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Kalik koji je loptu poslao u jednu, a Kalinića u drugu stranu. Za više od toga gostima je ponestalo vremena.

U drugom polufinalnom paru sastaju se Rijeka i Osijek, a sraz je na rasporedu u srijedu, 9. ožujka, od 18 sati na Rujevici. Finale se pak igra na Poljudu u Splitu, a termin odigravanja je 26. svibnja.