Mediteranske zemlje EU pozvale na jedinstven i strukturiran odgovor na migracije

Autor:

epa10890569 (L-R) Spain’s State Secretary for the EU, Pascual Ignacio Navarro Rios, Cyprus' President Nikos Christodoulides, Portuguese Prime Minister Antonio Costa, Italian Prime Minister Giorgia Meloni, Malta’s Prime Minister Robert Abela, French President Emmanuel Macron, Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, Slovenia's Prime Minister Robert Golob and Croatia's Prime Minister Andrej Plenkovic, take part in a press conference at  the 10th Summit of the Leaders of the Southern Countries of the European Union, in Valletta, Malta, 29 September 2023. The EU-Med9 meeting brings together the leaders or representatives of Spain, Portugal, France, Italy, Greece, Malta, Cyprus, Slovenia and Croatia.  EPA/Domenic Aquilina

EPA/Domenic Aquilina

Mediteranske članice Europske unije okupljene u petak na Malti pozvale su na “jedinstven” i “strukturiran” odgovor na migrantsku krizu, iako je talijanska premijerka iznijela nove rezerve o ulozi nevladinih udruga koje spašavaju migrante na moru.

“Ponavljamo da je važno znatno pojačati napore Europske unije” u zemljama iz kojih se regrutiraju ili preko kojih prelaze migranti, stoji u završnoj deklaraciji samita Med9 koja je okupila Cipar, Francusku, Grčku, Hrvatsku, Italiju, Maltu, Portugal, Španjolsku i Sloveniju.

Domaćin samita, malteški premijer Robert Abela sažeo je tu spremnost porukom da “pitanje treba riješiti na izvoru”, u “čvrstom i globalnom partnerstvu sa svim našim partnerima na jugu Mediterana”.

Partnerstva treba oformiti po modelu sklopljenom s Tunisom na poticaj Italije i Francuske unatoč ogradama boraca za ljudska prava zbog autoritarne vlade u Tunisu.

Šefovi država i vlada okupljeni pred katedralom Mdina na otoku Malti prenijeli su sličnu poruku.

EU blizu dogovora o kriznom upravljanju na granicama

Hrvatski premijer Andrej Plenković je novinarima rekao kako su sve članice te skupine (Hrvatska, Cipar, Francuska, Grčka, Italija, Malta, Portugal, Slovenija, Španjolska) suglasne da je potrebno “jačati partnerstva sa zemljama sjeverne Afrike i sa zemljama istočnog Mediterana”.

Nakon više od tjedan dana mirnog razdoblja zbog lošeg vremena, dolasci migranata morem ponovno su se nastavili u petak na talijansku otok Lampedusu.

Od lipnja do kolovoza najmanje 990 osoba stradalo je u brodolomu na mediteranskoj ruti – iz sjeverne Afrike i Turske kako bi stigli u Italiju, te u manjoj mjeri na Maltu, a najčešća zemlja tranzita je Libija. Ta je brojka triput veća od broja dolazaka migranata prošlo ljeto, navodi UN-ova zaklada za djecu uz žaljenje što je Sredozemno more postalo “groblje za djecu i njihovu budućnost”.

Oko 11.600 “maloljetnika bez pratnje” pokušalo je stići u Italiju od siječnja do sredine rujna u nesigurnim plovilima, što je 60 posto više nego u istom razdoblju 2022. navodi UNICEF.

Ministri zemalja članica EU-a izglasavaju novi zakon o migracijama i azilu

Meloni: Italija neće više primati migrante koje spašavaju NGO

Cilj skupine Med9 je uskladiti stajališta zemalja juga Europe, koje su često na prvoj liniji migrantskih valova, prije ključnih sastanaka Europske unije u Granadi za tjedan dana te u Bruxellesu krajem listopada i u prosincu.

Čelnici EU-a pozivaju na brzo donošenje novog pakta o migracijama i azilu koji predviđa reformu sustava azila, no pregovori su teški.

Cilj je dovršiti zakonodavni posao o Novom paktu o migracijama i azilu, o kojem se već godinama pokušava postići dogovor, do europskih izbora sljedeće godine.

Njemačka je u četvrtak u Bruxellesu na sastanku ministara unutarnjih poslova dala zeleno svjetlo kompromisnom prijedlogu zajedničkog stajališta o prijedlogu uredbe o upravljanju kriznim situacijama kojom bi se trebalo urediti postupanje u slučajevima velikog priljeva migranata na vanjske granice EU. Međutim, Rim je izrazio rezerve da detaljnije prouči predloženi tekst.

Talijanska premijerka Giorgia Meloni odbacila je amandman Njemačke o statusu i ulozi nevladinih organizacija u četvrtak na sastanku u Bruxellesu nazivajući ga “korakom unatrag”.

“Predlažemo drugi amandman po kojemu je zemlja odgovorna za prihvat migranta ona u kojoj je registriran brod nevladine udruge koji spašava te migrante”, rekla je Meloni u petak na Malti, na rubu samita Med9.

“Ne možemo se igrati sa solidarnošću tuđih granica”, rekla je Meloni.

Time je talijanska predsjednica vlade ponovila svoje protivljenje odluci njemačke vlade da financira nevladine organizacije koje spašavaju migrante u Sredozemnom moru. Rim tvrdi da te nevladine organizacije potiču krijumčarenje ljudi u Italiju.

Giorgia Meloni pisala Scholzu: Iznenađena podrškom Berlina organizacijama koje pomažu migrantima

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.