Loše napadačko otvaranje koštalo Hrvatsku poraza od Mađarske

epa10754703 Daniel Angyal (L) of Hungary reacts after scoring a goal at the Men's Water Polo preliminary round match between Croatia and Hungary during the World Aquatics Championships 2023 in Fukuoka, Japan, 19 July 2023.  EPA/FRANCK ROBICHON

EPA/FRANCK ROBICHON

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija u susretu je 2. kola skupine C na Svjetskom prvenstvu u Fukuoki izgubila od Mađarske sa 10-12 (1-3, 2-2, 3-3, 4-4).

Najefikasniji u sastavu Hrvatske bili su Rino Burić, Luka Bukić i Konstantin Harkov sa po dva pogotka, dok je Gergo Zalanki postigao tri gola za Mađarsku.

Ovim porazom Hrvatska će gotovo sigurno natjecanje u skupini završiti na drugom mjestu te će morati igrati u osmini finala, dok će Mađarska kao pobjednik skupine izravno u četvrtfinale.

S obzirom na snagu preostale dvije reprezentacije u skupini, Japana i Argentine, “repriza” finala prošlogodišnjeg Europskog prvenstva u Splitu bila je praktički utakmica za prvo mjesto i izravni plasman u četvrtfinale. Nažalost, Hrvatska je napadački vrlo loše otvorila utakmicu, nije iskoristila prva tri izborena igrača više, a prvi je pogodak postigla tek 26 sekundi prije isteka prve četvrtine kada je Žuvela napokon iskoristio brojčanu prednost u bazenu smanjivši na 1-2. No, u posljednjem napadu prve dionice utakmice Angyal je upio odvesti Mađarsku na dva gola prednosti pred prvi odmor.

Slično se odvijala i druga četvrtina, Hrvatska je bila jalova u napadu sve do pred sam kraj dionice, Harkov je pogodio za smanjenje na 2-4 1:34 minute prije isteka vremena, da bi Marinić Kragić iz peterca pogodio za 3-4 manje od pola minute prije kraja poluvremena. Ali, kao i u prvoj četvrtini, Mađari su poentirali i na isteku vremena u drugoj, ponovno šutom s distance, ovoga puta precizan je bio Nagy.

Boljom igrom u napadu u trećoj četvrtini Hrvatska se pogocima Harkova i Kržića primakla na 6-7 i imala dva napada za izjednačenje unutar posljednje dvije minute te dionice igre. Prvo je Bašićev pokušaj s istekom vremena bio blokiran, da bi Bukić iz dobre pozicije promašio vrata. Mađari treću priliku nisu ponudili, Fekete je pogodio za 6-8 što je bio i rezultat uoči posljednjih osam minuta.

Golovima Pohla i Vamosa Mađarska se odvojila na četiri gola razlike (6-10) šest minuta prije kraja te je pitanje pobjednika praktički bilo odlučeno. Potom se rezultat nije mijenjao pune tri i pol minute da bi onda Hrvatska postigla čak četiri gola za samo dvije minute i preko Bukića smanjila na 10-11 35 sekundi prije isteka vremena. Ipak, veliki preokret nije bilo moguće kompletirati, do kraja susreta je samo Zalanki svojim trećim golom odveo Mađarsku na konačnih dva gola prednosti.

Mađarska je na čelu skupine s maksimalnih šest bodova, Hrvatska je druga s tri, dok su Japan i Argentina, koji će igrati međusobno kasnije u srijedu, bez bodova.

Sljedeću utakmicu Hrvatska će igrati u petak protiv domaćina Japana.

HRVATSKA – MAĐARSKA 10-12 (1-3, 2-2, 3-3, 4-4)

HRVATSKA: Bijač, Popadić; Burić 2, Čagalj, Krapić, Kržić 1, Bukić 2, Vukičević 1, Žuvela 1, Marinić Kragić 1, Vrlić, Bašić, Harkov 2

MAĐARSKA: Levai, Vogel; Angyal 1, Manhercz, Pohl 1, Vamos 2, Nagy 1, Zalanki 3, Fekete 1, Nemet 1, Varga 1, Jansik 1, Molnar