Levčenko: “Svojim podmuklim djelovanjem Rusija je u stanju stvoriti presedan za uporabu nuklearnog oružja”

Autor:

Nacional

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u petak je za nacional.hr analizirao posljednje poteze ukrajinske ofenzive, ali i sastanke ruskih dužnosnika s čelnim ljudima Sjeverne Koreje.

Nakon uspješne uporabe američkih raketa ATACMS, koje su udarima na aerodrome Luhansk i Berdjansk nanijele značajne gubitke ruskim zrakoplovima i helikopterima, Vladimir Putin je rekao da će se time samo nakratko odgoditi agonija Ukrajine. Sljedeći dan, kao odgovor diktatoru iz Kremlja, ukrajinski vojnici uništili su gotovo 1400 ruskih vojnika, 55 ruskih tenkova, 120 oklopnih transportera i borbenih oklopnih vozila te 30 topničkih jedinica. I to samo u jednom danu.

Ukrajinska protuofenziva nastavlja uništavati obranu ruskih okupatora: Oružane snage Ukrajine napreduju u mnogim smjerovima duboko u neprijateljske položaje. Ukrajinska vojska napredovala je do željezničke pruge sjeverno od Kliščijivka u Donjeckoj oblasti i oslobodila još jedno selo na lijevoj obali Hersonske oblasti. Ukrajinske trupe provode uspješne ofenzivne akcije u tri smjera: Herson, Zaporožje i Donjeck. Konkretno, branitelji Ukrajine oslobodili su selo Poima u Hersonskoj oblasti – ovo naselje udaljeno je samo 6 km od Antonivskog mosta preko Dnjepra. Također, oružane snage napredovale su otprilike 1 km u smjeru Verbove: nakon njenog oslobađanja, ukrajinska vojska će ojačati mostobran za ofenzivu na Tokmak.

U blizini Avdijevke Oružane snage Ukrajine odbijaju kontinuirane napade neprijatelja koji su započeli 10. listopada ove godine. Okupatori nisu mogli dosegnuti strateške visine oko ovog naselja. Neprijateljski gubici u oklopnoj tehnici i ljudstvu su ogromni. Ukrajinska vojska napredovala je u smjeru željeznice, koja se nalazi istočno od Klishchijivke u regiji Donjeck. Oružane snage sada drže  kontrolu nad autocestom Bakhmut-Horlivka. Ruske trupe počinju se povlačiti prema istoku. Kontrola nad strateškim visinama u blizini Kliščijevke omogućuje ukrajinskim trupama da stvore mostobran za daljnju ofanzivu na Bakhmut.

Ukrajinska vojska je sposobna osloboditi sve teritorije Ukrajine koje su privremeno okupirali ruski osvajači: sve što je potrebno za to je pravovremena isporuka učinkovitog zapadnog oružja. Ako SAD povećaju stabilnu opskrbu projektilima ATACMS, a američki borbeni zrakoplovi F-16 se u bliskoj budućnosti pojave na nebu Ukrajine, tada će se oslobađanje privremeno okupiranih ukrajinskih teritorija znatno ubrzati, a neprijatelj će jednostavno biti prisiljen bježati svojim domovima u moskovske močvare i sibirske šume. Uništenje ruske vojske u Ukrajini pridonijet će postizanju dugoročnog mira i očuvanju teritorijalne cjelovitosti Europe, kao i sprječavanju početka velikog rata između NATO-a i Ruske Federacije.

Shvaćajući neizbježnost poraza Rusije u konvencionalnom agresorskom ratu protiv Ukrajine, Moskva je nervozna i pokušava nuklearnim oružjem ucijeniti Kijev i cijeli svijet. Nuklearna ucjena Kremlja dosegla je najvišu razinu od završetka Karipske krize 1962. godine. Državna duma Ruske Federacije povukla je ratifikaciju Ugovora o zabrani nuklearnih proba u sklopu priprema za Putinov posjet Sjevernoj Koreji, gdje će tražiti pomoć od sjevernokorejskog diktatora. Zastupnici Državne dume Ruske Federacije usvojili su takav zakon u drugom i trećem čitanju.

Ruski ministar vanjskih poslova S. Lavrov otišao je u Pyongyang kako bi pripremio teren za Putinov dolazak. Lavrovljevo putovanje u Sjevernu Koreju dogodilo se samo mjesec dana nakon posjeta Kim Jong Una Rusiji. Nakon tadašnjeg sastanka Kim Jong Una i Vladimira Putina, SAD i zapadne zemlje počele su bilježiti početak isporuke različitog oružja i streljiva iz DNRK u Rusku Federaciju. Konkretno, komercijalne satelitske snimke pokazuju brodove koji plove iz DNRK-a prema ruskim obalnim lukama. Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a zabranjuju bilo kakvu vojnu suradnju s DNRK-om. Svojedobno ih je podržavala i Rusija koja trenutno ilegalno traži oružje za rat s Ukrajinom. Sve to izgleda kao očajnički potez Kremlja da spriječi potpuni vojni kolaps.

Osim toga, Rusija formira antizapadnu koaliciju, koja se danas može transformirati u “Osovinu Zla”. Postoje svi razlozi za tvrdnju da vojna suradnja Ruske Federacije s Iranom i DNRK prijeti destabilizacijom regija istočne Europe, Bliskog istoka i Azijsko-pacifičke regije. Svojim podmuklim djelovanjem Rusija je u stanju stvoriti presedan za uporabu nuklearnog oružja: u tom slučaju daljnji razvoj događaja postaje nepredvidiv i nekontroliran. Putin pokušava vratiti čovječanstvo u vrijeme bipolarne konfrontacije između Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Država. Postaje jasno da se sada kao nikada prije Zapad mora ujediniti protiv novostvorene „Osovine Zla“ kako bi zaštitio svoj teritorijalni integritet i osigurao sigurnost svojih građana danas i u budućnosti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.