‘Kreativno izražavanje može zatvorenike potaknuti na otklon od kriminalnog ponašanja’

Autor:

26.07.2023., Zagreb - Mia Maraković, akademska slikarica, voditeljica likovnih radionica u zatvorima.. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

U četiri hrvatske kaznionice započeo je projekt ‘Ja to mogu’, 120 likovnih radionica u koje će se tijekom 2023. i 2024. godine uključiti 92 zatvorenika. Radionice će provoditi petero likovnih umjetnika-predavača nakon što prođu edukaciju, a to je prvi projekt likovnih umjetnika u zatvorskom sustavu

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika u partnerstvu s Udrugom za kreativni socijalni rad započelo je projekt likovnih radionica u zatvorskom sustavu “Ja to mogu” koje će se provoditi u kaznionicama u Lepoglavi i Požegi, Odgojnom zavodu u Požegi te Zatvorskoj bolnici u Zagrebu.

Kroz projekt „Ja to mogu“ će biti provedeno 120 sati likovnih radionica u koje organizatori planiraju uključiti 92 zatvorenika tijekom 2023. i 2024. godine. Radionice će provoditi petero likovnih umjetnika-predavača nakon prolaska edukacije o radu s korisnicima zatvorskog sustava u Udruzi za kreativni socijalni rad pod vodstvom Danijele Glogolje, socijalne radnice i direktorice partnerske Udruge za kreativni socijalni rad u projektu “Ja to mogu”. Autorica projekta “Ja to mogu” je magistra edukacije likovne kulture Mia Maraković, a projekt je izabran putem Javnog natječaja Ministarstva pravosuđa i uprave za financiranje projekata udruga usmjerenih pružanju podrške provođenju pojedinačnog programa postupanja, odnosno izvršavanja kazne zatvora. Pitali smo autoricu projekta kako se rodila ideja likovnih radionica među zatvorenicama i zatvorenicima u Hrvatskoj. „Tijekom diplomskog studija na Akademiji likovnih umjetnosti na Nastavničkom odsjeku u Zagrebu počeo me privlačiti rad s djecom s posebnim potrebama, konkretno djecom s poremećajima u ponašanju. Diplomsko istraživanje ‘Terapeutski aspekt vizualnog izražavanja kod djece s posebnim potrebama’ provela sam u Odgojnom zavodu Turopolje 2018. pod mentorstvom Sonje Vuk. Potreba kreativnog rada u Odgojnom zavodu Turopolje pokazala se visokom te sam se odlučila kretati u tom smjeru. Ostvarila sam suradnju s Udrugom za kreativni socijalni rad 2019. te počela raditi kao voditeljica kreativnih radionica u njihovim dugogodišnjim projektima ‘Umjetnost je i u meni i u tebi’ sve do danas. Tijekom rada u različitim kaznenim tijelima korisnici projekta su pozitivno reagirali na provedene aktivnosti te su iskazali želju za nastavkom provedbe likovnih radionica. Prijedlog Hrvatskom društvu likovnih umjetnika za ostvarenjem projekta koji je isključivo fokusiran na direktnom radu sa zatvorenicima kroz likovne radionice činio se doista logičnim prijedlogom zbog većeg uključivanja umjetnika članova koji će provoditi likovne radionice u kaznenom sustavu pa samim time većim uključivanjem zatvorenika u program“, rekla je.

Mia Maraković, magistra edukacije likovne kulture, Autorica je projekta ‘Ja to mogu’. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Mia Maraković je 2014. godine završila Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i stekla zvanje sveučilišna prvostupnica edukacije likovne kulture. Zvanje magistra edukacije likovne kulture stekla je 2018. Dobitnica je Rektorove nagrade 2016. za projekt „Život ispod Sunca“ a 2017. dobila je Posebnu nagradu u sklopu izložbe „Student International Art Biennal“ u Makedoniji. Sudjelovala je na brojnim likovnim kolonijama te održala šest samostalnih izložbi, ali i vodila brojne likovne radionice za djecu i odrasle. Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika.

Projekt likovnih radionica u zatvorskom sustavu “Ja to mogu” je prvi takve vrste što se tiče edukacije koju provode likovni umjetnici u zatvorskom sustavu, ali ne i prva radionica kojom se pokušalo pomoći zatvorenicama i zatvorenicima.

Od 2014. Udruga Roda je u zatvorskom sustavu odradila niz radionica, od onih usmjerenih na zatvorenike i zatvorenice, tretmanske službenike, pravosudnu policiju, partnerice i bivše partnerice koje brinu o maloljetnoj djeci te radionice za djecu koja dolaze roditeljima u posjet. Kako nam je rekla izvršna direktorica udruge Roda Ivana Zanze, različitim aktivnostima su bili prisutne u svim kaznenim tijelima u Hrvatskoj. Stoga smo je pitali o kakvim je točno radionicama riječ i kakav je bio rezultat tih radionica. „Većina naših aktivnosti usmjerena je na jačanje roditeljskih vještina zatvorenika i zatvorenica i senzibiliziranje svih ključnih dionika na potrebe djece čiji su roditelji u zatvoru. U ovom trenutku u Hrvatskoj oko 3000 djece ima roditelja, majku ili oca, u zatvoru. Važno je da roditelji, skrbnici, obitelj, imaju na umu potrebe djeteta za istinom i iskrenim razgovorima o roditelju i situaciji u kojoj se obitelj našla, prilagođene dobi djeteta te kontakt i susret s njim, ako dijete to želi i ako je u njegovu najboljem interesu. Uz radionice o roditeljstvu provodile smo i radionice o zapošljavanju jer je mogućnost nalaska posla nakon izlaska iz zatvora ključna u resocijalizaciji. Sa službenicima zatvorskog sustava također smo provodile radionice o komuniciranju s djecom tijekom posjeta i o važnosti kontakta zatvorenika roditelja s djecom i prepoznavanju najboljeg interesa djeteta u situacijama s kojima se suočavaju“, rekla je.

U kreativnom procesu stvaranja sudionici razvijaju kritičko mišljenje i socijaliziraju se. FOTO: Anđela Zanki i Mia Maraković

Kako bi se što bolje pripremili za projekt „Ja to mogu“ organizirana je i provedena prva edukacija o radu sa zatvorenicima, čiji je fokus bio na upoznavanju zatvorskog sustava u RH, svrha izvršenja kazne zatvora i učenje kroz igru uloga: zatvorenik, umjetnik i socijalni radnik. Stoga smo pitali Miju Maraković kakvi su bili prvi dojmovi odabranih umjetnika nakon te edukacije.

„Edukaciju o radu sa zatvorenicima održala je socijalna radnica Danijela Glogolja koja je i predsjednica partnerske udruge, Udruge za kreativni socijalni rad. Umjetnici su aktivno sudjelovali u raspravama tijekom edukacije, zajedno su analizirali pristup rada u kaznionicama i podrobno im je objašnjeno svako kazneno tijelo sa specifičnostima koje obuhvaća ovaj projekt. Dojmovi umjetnika su bili pozitivni, iznenađeni zbog podijeljenog iskustva u pristupu rada sa zatvorenicima te su bolje shvatili važnost likovnih radionica koje su među značajnim čimbenicima uspješne resocijalizacije zatvorenika“, rekla je. Rekla nam je i da su umjetnici koji su odabrani za ovaj projekt aktivno bave pedagoškim radom i imaju iskustva u radu s djecom, mladima i odraslima te su završili Akademiju likovnih umjetnosti na Nastavničkom odsjeku. Kako se nisu susreli s ovakvim tipom likovnih radionica, prihvatili su ovu ideju kao novi izazov kroz koji će svojim stručnim vodstvom doprinijeti kvalitetnom provođenju slobodnog vremena zatvorenika, a time doprinijeti i društvu u koje se zatvorenik mora ponovno prilagoditi nakon odslužene kazne. Umjetnici koji će provoditi likovne radionice su Jelena Bračun, Anđela Zanki, Ivan Oštarčević, Ana Sobota i Mia Maraković.

Vrhunac projekta ‘Ja to mogu’ bit će izložba radova polaznica i polaznika i katalog koji će biti predstavljen u sklopu stručnog skupa krajem svibnja, a u planu su i nove radionice

Zanimljivo je da je projekt financiran zahvaljujući Javnom natječaju Ministarstva pravosuđa i uprave za financiranje projekata udruga usmjerenih pružanju podrške provođenju pojedinačnog programa postupanja, odnosno izvršavanja kazne zatvora, pa smo pitali Miju Maraković kako je otkrila taj natječaj s obzirom na to da je riječ o natječaju Ministarstva pravosuđa i uprave.

„Javni natječaj Ministarstva pravosuđa i uprave za financiranje projekata udruga usmjerenih pružanju podrške provođenju pojedinačnog programa postupanja/izvršavanja kazne zatvora nije bilo novo otkriće. Tijekom surađivanja s Udrugom za kreativni socijalni rad bila sam upoznata s ovim javnim natječajem na koji se UKSR svake godine prijavljuje. Isto tako Hrvatsko društvo likovnih umjetnika je dobro upoznato s ovim natječajem još od 2018. kada počinje provoditi projekte oslikavanja murala u zatvorskom sustavu pod vodstvom Melinde Šefčić“, rekla je. Svoje dosadašnje radionice i aktivnosti u zatvorskom sustavu Udruga Roda je financirala zahvaljujući raznim donatorima poput Europske komisije sredstvima Europskog socijalnog fonda (2013. projekt ma#me, 2019. projekt moto#R), Ureda UNICEF-a u Hrvatskoj, ministarstva nadležnog za obitelj, Ministarstva pravosuđa, Grada Zagreb, HBOR-a itd. „Naše aktivnosti redovito prijavljujemo na natječaje, ali nažalost uloga civilnog društva u procesu resocijalizacije i dalje nije prioritet u većini natječaja“, istaknula je Ivana Zanze koju smo pitali koliko je bilo teško organizirati radionice unutar postojećeg zatvorskog sustava i pridobiti stručne predavače i voditelje radionica za te projekte. „Zatvorski sustav je jako otvoren za suradnje i sve radionice smo organizirale ne samo uz njihovu suglasnost nego i uz njihovu punu podršku, povjerenje, a često i veliku fleksibilnost. Zatvorenice i zatvorenici su stvarno zahvalni za svaku aktivnost koju provodite s njima jer im vraća vjeru da će biti jednom opet prihvaćeni u zajednici. Isti smo osjećaj lakoće imale i sa svim suradnicama i suradnicima koje smo angažirale u provedbi projekata. Nismo se susretale sa skepsom, otporom, predrasudama, a nakon provedenih radionica su bili zahvalni na takvom iskustvu iz kojeg su i oni, kao stručnjaci, rasli“, rekla je.

‘Zatvorenice i zatvorenici zahvalni su za svaku aktivnost koju s njima provodimo’, kaže Mia Maraković. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Jedan od ciljeva projekta „Ja to mogu“ je i steći nova znanja i vještine koje će pomoći zatvorenicama i zatvorenicima da smislenije provode slobodno vrijeme tijekom odsluženja kazne zatvora ili odgojne mjere te time postići otklon od kriminalnog ponašanja. Pitali smo voditeljicu projekta Miju Maraković vjeruje li da će se netko od osuđenika ulaskom u likovni svijet doista okrenuti od kriminala nakon završenog tečaja. „Ne predviđam opciju ulaska bilo kojeg osuđenika u svijet likovnosti koji će magično utjecati na njih kako bi postigli otklon od kriminalnog ponašanja. Međutim, razna istraživanja pokazuju puno pozitivnih učinaka na zatvorenike koji sudjeluju u projektima koji potiču kreativnosti. Utječu na psihološku i tjelesnu dobrobit kao što su viši osjećaj postignuća, povećano samopoštovanje, smanjenje razine ljutnje, niža razina samoozljeđivanja. Tijekom sudjelovanja u kreativnom procesu stvaranja sudionici razvijaju kritičko mišljenje, socijaliziraju se s drugima radeći na zadacima koji nisu usmjereni na zatvor, promiču stalni dijalog među sudionicima, stvaraju sigurnu atmosferu za pružanje konstruktivne kritike te omogućuju emocionalnu otvorenost, što utječe na jačanje individualne sposobnosti i učinkovitije komuniciranje te empatiju. Kada samo malo zagrebemo površinu ovakvih istraživanja možemo zaključiti kako projekti usmjereni na poticanje kreativnog izražavanja mogu utjecati na osuđenike tako da zaista postignu otklon od kriminalnog ponašanja“, rekla je.

‘Projekti koji potiču kreativnost povećavaju samopoštovanje zatvorenika te smanjuju razinu ljutnje i samoozljeđivanja’, kaže Mia Maraković

Proces do zvanja magistre edukacije likovne kulture Miji Maraković je uvelike pomogao odrediti kojim smjerom se želi kretati nakon diplomskog, a kako je spomenula u razgovoru, dosadašnje vođenje likovnih radionica za djecu, mlade i odrasle i iskustvo rada u osnovnoj školi dodatno je profiliralo jedno važno područje djelovanja kojim se sada kreće kroz ovaj projekt. Zanimljivo je da je interes među umjetnicima za izvođenjem likovnih radionica u zatvorskom sustavu počeo rasti, zbog čega su organizatori ovog projekta predvidjeli i drugu edukaciju o radu sa zatvorenicima koja će se održati u prosincu. Na drugoj  edukaciji moći će sudjelovati umjetnici s iskustvom predavača koji su zainteresirani za rad u zatvorskom sustavu u direktnom radu sa zatvorenicima.

Svojevrsni vrhunac projekta „Ja to mogu“ bit će izložba radova polaznica i polaznika i katalog koji će biti predstavljen u sklopu stručnog skupa krajem svibnja iduće godine. Stručni izlagački skup bit će održan u prostoru Hrvatskog društva likovnih umjetnika a ako sami polaznici ovih radionica, odnosno zatvorenice i zatvorenici odsluže svoju kaznu do svibnja iduće godine, možda će i oni biti prisutni na skupu i otvorenju izložbe njihovih radova. Nove radionice vezane za zatvorski sustav u Hrvatskoj intenzivno priprema i Udruga Roda koja je provela dvije radionice o reproduktivnom zdravlju i pravima sa zatvorenicama u Kaznionici i Odgojnom zavodu u Požegi u suradnji s primaljom. „Planiramo u sljedećim mjesecima i radionice razmjene roditeljskih izazova u kojima će sudjelovati i neke od naših saborskih zastupnica, zatim radionica interkulturalnog dijaloga na kojoj ćemo sa zatvorenicama pričati o romskoj kulturi, glazbi i običajima i na taj način upoznati različitost kultura. U planu je i radionica međugeneracijske solidarnosti među zatvorenicama kroz razmjenu iskustava starijih i mlađih zatvorenica o roditeljstvu“, ispričala nam je izvršna direktorica Udruge Roda Ivana Zanze te istaknula da te radionice provode u okviru projekta Temida koji financira Fond za aktivno građanstvo, a riječ je o inovativnim aktivnostima koje se prvi put provode u zatvorskom sustavu u Hrvatskoj. Za projekt „Ja to mogu“ Ministarstvo pravosuđa i uprave odobrilo je 33.822,15 eura iako su organizatori projekta tražili nešto manje od 40.000 eura. Kako nam je rekla Mia Maraković, iznos će se utrošiti na potrebne materijale za provođenje likovnih radionica, a umjetnici predavači bit će honorirani za svaku radionicu zajedno sa sociopedagoškom podrškom. „Udruga za kreativni socijalni rad, kao partnerska udruga, daje nam mogućnost sociopedagoške podrške. Iznos će se dalje utrošiti na istraživačku komponentu, superviziju, stručni izlagački skup te na dizajn i tisak kataloga s radovima zatvorenika i kratkim opisom istraživanja koji će biti dostupni javnosti“, istaknula je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.