Konferencija ‘Dublja integracija za jaču Europu’: Odgovor EU na svjetsku krizu leži u solidarnosti i integraciji

Autor:

Saša Ćetković

Konferencija ‘Dublja integracija za jaču Europu’ je istaknula važnost osnaživanja solidarnosti i integracije oko rješavanja pitanja energetske, migracijske, zdravstvene i krize europskog identiteta

Okupljanje sudionika na konferenciji je organizirala zaklada Hanns-Seidel-Stiftung i Diplomatska akademija Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske. Konferencija je održana u hotelu Esplanade, u sklopu obilježavanja 25 godina djelovanja zaklade Hanns-Seidel-Stiftung u Zagrebu.

Na početku konferencije okupljenima se u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske obratila ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Nataša Tramišak, koja je Zakladi zahvalila na doprinosu za razvoj demokratskog društva i političke kulture u hrvatskom društvu.

“EU se okrenula razvoju jednakosti, stvaranju sigurnijeg okruženja, otvaranju novih, zelenih radnih mjesta, ulaganju u zdravstvenu zaštitu, prometnu infrastrukturu, obrazovanje. Europa želi postati predvodnica novih trendova, održivog gospodarstva i prvi kontinent nulte emisije ugljikovog dioksida. Zato je važnije nego ikad održavati solidarnost među članicama. Zajedništvo koje imamo je neraskidivo i trajno”, rekla je ministrica Tramišak.

Markus Ferber, zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik zaklade Hanns-Seidel-Stiftung u svom je uvodnom izlaganju istaknuo kako se, govoreći o europskoj zajednici i solidarnosti, najčešće misli na jedinstveno tržište.

“Europa njeguje dignitet svakog čovjeka, koncept demokracije i ljudskih prava, neovisno sudstvo, političke institucije. Hrvatska je najbolji primjer kako se te europske vrijednosti mogu integrirati u društvo”, kazao je Ferber.

Nataša Tramišak, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije i Markus Ferber, zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik Hanns-Seidel-Stiftung (FOTO: Saša Ćetković)

Upravo su izazovi zaštite temeljnih vrijednosti EU bili tema prvoga panela. Tako su panelisti prof. dr. sc. Vesna Crnić-Grotić, dekanica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, dr. sc. Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu, mr. sc. Josip Brkić, zamjenik ministrice vanjskih poslova Bosne i Hercegovine te prof. dr. sc. Iris Goldner Lang, prodekanica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu definirali nekoliko izazova koji su u posljednje dvije godine testirali europsko zajedništvo. Jedan od njih je kriza Covid-19 te imigracijska kriza.

U drugom panelu u fokus se stavila tzv. meka moć Europe i europska diplomacija čija se važnost pokazala u sukobu na istoku Europe. Europa je u ovoj situaciji pokazala kako je ona subjekt međunarodnih odnosa koja kroz niz svojih odluka – poput sankcija za ruske poduzetnike, umjetnike i slično šalje jasnu poruku. Kako su istaknuli panelisti, Davor Ivo Stier, zastupnik u Hrvatskom saboru i bivši ministar vanjskih i europskih poslova, izv. prof. dr. sc. Đana Luša, prodekanica Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu te dr. sc. Sandro Knezović, znanstveni savjetnik pri Institutu za razvoj i međunarodne odnose u Zagrebu, važnu ulogu u ovoj krizi odigrale su manje europske države koje su pružile pomoć i tako pokazale solidarnost.

“Upravo su humanizam i kršćanska solidarnost jedne od ključnih europskih vrijednosti. No, Europa se još uvijek bori s definiranjem svojih zajedničkih vrijednosti i, bojim se, još uvijek ne priča jasno o svojim temeljima, kao ni o svojoj budućnosti. Upravo bi Europska unija trebala postaviti standard i prezentirati najbolje što Europa ima”, zaključio je prof. dr. sc. Božo Skoko s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

Prof.sr.dc. Vesna Crnić-Grotić, dr.sc. Tomislav Sokol, mr.sc. Josip Brkić, prof. dr.sc. Iris Goldner Lang (FOTO: Saša Ćetković)

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.