KINA U BORBI S PANDEMIJOM: Globalno jedinstvo u suočavanju s izazovima pandemije

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

PROMO | ‘Znanstveni pristup istrazi o porijeklu virusa jedini je način za zdrav život ljudi. Prije nekoliko dana 24 međunarodno priznata medicinska stručnjaka objavila su zajedničko priopćenje u autoritativnom medicinskom časopisu The Lancet, opovrgavajući takozvanu teoriju o curenju virusa covida-19 iz laboratorija’

Kina će nastaviti podržavati duh otvorenosti, transparentnosti, znanosti i suradnje s drugim zemljama, uključujući Hrvatsku, zajednički održavati znanstveni pristup i ozbiljnost istrage o porijeklu virusa te stvoriti dobro okruženje za globalnu suradnju u istrazi o porijeklu virusa i jedinstvo u borbi protiv pandemije. Radimo zajedno kako bismo zaštitili život i zdravlje ljudi svih zemalja, zaštitili zajednički dom čovječanstva i izgradili zdravu ljudsku zajednicu”, poruka je hrvatskoj, ali i međunarodnoj javnosti njene ekselencije Xu Erwen, kineske veleposlanice u Zagrebu.

Od izbijanja pandemije Kina je zemljama u razvoju pogođenima pandemijom donirala dvije milijarde američkih dolara pomoći za borbu protiv pandemije i obnovu gospodarstva. Osigurala je više od 280 milijardi maski, više od 3,4 milijarde kompleta zaštitne odjeće i više od četiri milijarde testova u svijetu. U sljedeće tri godine Kina će osigurati još tri milijarde američkih dolara međunarodne pomoći za podršku zemljama u razvoju u borbi protiv pandemije i za obnovu gospodarstva. Kineska veleposlanica u Zagrebu Xu Erwen upozorava da se “treba i dalje držati zaključaka izvješća o zajedničkoj istrazi Kine i Svjetske zdravstvene organizacije”.

“Sve više znanstvenika koji imaju znanstven, racionalan i objektivan stav, čvrsto se protive politizaciji porijekla virusa. Prije nekoliko dana 24 međunarodno priznata medicinska stručnjaka objavila su zajedničko priopćenje u autoritativnom medicinskom časopisu The Lancet, opovrgavajući takozvanu teoriju o curenju virusa covida-19 iz laboratorija. Stručnjaci su izjavili da trenutačno nema znanstvenih dokaza koji bi podržali “teoriju o curenju virusa iz laboratorija”, a rezultati nedavnih stručnih istraživanja pokazali su da je virus evoluirao u prirodi”, zaključila je kineska veleposlanica u razgovoru za Nacional.

Kina je osigurala cjepiva zemljama u razvoju, a od rujna 2020. godine isporučuje cjepiva zemljama čiji domaći proizvodni kapaciteti još nisu formirani dok potražnja za cijepljenjem raste. Kina je već donirala cjepiva u više od 100, a izvezla u više od 60 zemalja. To čini ukupno oko 770 milijuna doza cjepiva, čime je Kina zauzela prvo mjesto u svijetu. Prije nekoliko dana predsjednik Xi Jinping u pisanoj poruci prvom sastanku Međunarodnog foruma o suradnji na cjepivima protiv covida-19, izjavio je da će Kina nastojati tijekom ove godine svijetu isporučiti dvije milijarde doza cjepiva te donirati 100 milijuna američkih dolara COVAX-u za distribuciju cjepiva zemljama u razvoju. Kina time potiče i proces međunarodne suradnje u području cjepiva, doprinoseći promicanju globalne distribucije cjepiva.

U analizi situacije oko pandemije uključilo se i Hrvatsko katoličko sveučilište u Zagrebu objavom znanstvenog rada o “medicinskim i moralnim aspektima cjepiva protiv covida-19”, čiji su autori Livia Puljak i Anto Čartolovni. Tih dvoje znanstvenika zaključilo je da su “i prije izbijanja pandemije covida-19 laboratoriji diljem svijeta i farmaceutske tvrtke proučavali načine proizvodnje cjepiva koja bi se mogla brzo prilagoditi novim sojevima virusa koji bi mogli uzrokovati pandemiju”. Po njima, “ta saznanja omogućila su brzo stvaranje cjepiva za covid-19 čija se djelotvornost onda mogla ispitivati na ljudima”. “Zahvaljujući napretku tehnologije, danas je također lakše izolirati virus i sekvencionirati ga, odnosno odrediti njegov genetski kod. Svjetska zdravstvena organizacija dobila je 31. prosinca 2019. informaciju o seriji teških slučajeva upale pluća u Kini, nepoznatog uzroka, a već 10. siječnja 2020. objavljeno je da je virus sekvencioniran”, objavilo je tih dvoje znanstvenika s Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

I njemački Deutsche Welle krajem siječnja ove godina objavio je opširan tekst o trima kineskim cjepivima za borbu protiv koronavirusa: Sinopharm, Sinovac Biotech i CanSino. “To su tri kineska cjepiva kod kojih su rezultati obećavajući u trenutnoj fazi razvoja”, ocjena je tog njemačkog medija. Upozoravajući na to da se o djelotvornosti kineskih cjepiva malo zna, Deutsche Welle navodi podatak da je do kraja siječnja ove godine “cjepivo Sinopharma primilo više od milijun ljudi, ali to se dogodilo u okviru studija, odnosno ubrzanog postupka izdavanja dozvola u okviru “hitnih slučajeva”.

Pišući o djelotvornost Sinopharmova cjepiva, Deutsche Welle obavještava europsku javnost da je riječ o cjepivu s “deaktiviranim” virusom razvijanim s Institutom za virologiju iz Wuhana, gdje se virus prvi put i pojavio. Ta vrsta cjepiva koristi se već desetljećima i pokazala je dobre rezultate u praksi, na primjer u borbi protiv difterije, hepatitisa B, dječje paralize ili tetanusa. Studije u fazi III provedene su u deset zemalja svijeta, između ostaloga u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Peruu, Maroku, Argentini, Jordanu i Pakistanu.

“Jedan je od razloga što se uopće istražuje izvan Kine, u tome što su u Kini tijekom ljeta 2020. brojke oboljelih zahvaljujući strogom lockdownu u toj mjeri opale da je bilo jako teško uopće doći do pouzdanih, sadržajnih podataka. Sinopharm je tako 29. prosinca 2020. priopćio da cjepivo ima učinkovitost od 79 posto, a dan kasnije kineske vlasti su izdale dozvolu za korištenje cjepiva”, zaključuje Deutsche Welle. U regiji jugoistočne Europe tim se cjepivom zasad cijepe samo građani Srbije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.