Junak Lazija Ivan Provedel nekad je bio napadač, a majka mu je bila prva susjeda Lava Jašina

Lazio's goalkeeper Ivan Provedel, right, scores his side's opening goal during a Champions League group E soccer match between Lazio and Atletico Madrid, at Rome's Olympic Stadium, Tuesday, Sept. 19, 2023. (AP Photo/Andrew Medichini)

AP Photo/Andrew Medichini

Vratar Lazija Ivan Provedel bio je u utorak navečer jedan od najsretnijih ljudi u Europi – njegov gol u zadnjoj minuti sudačke nadoknade utakmice protiv Atletico Madrida donio je Rimljanima jedan bod u prvom kolu Lige prvaka. Provedel je zabio zaista u maniri vrhunskih napadača, način na koji je napao prazni prostor definitivno je sličniji klasnim devetkama nego standardnim vratarima.

Ipak, razlog što je 29-godišnji Provedel, prošle godine izabran za najboljeg vratara Serie A, tako samouvjereno utrčao u suparničkih 16 metara možda leži u činjenici da je jednom već zabio na vrlo sličan način, i tada je bila visoka lopta s lijeve strane, i tada se igrala peta minuta sudačke nadoknade drugog poluvremena. U sezoni 2020/21 Provedel je igrao u Serie B a njegov klub Juve Stabia, gdje je bio na posudbi iz Empolija, gubio je 2-1 od Ascolija. Giacomo Calò je ubacio iz slobodnog udarca a 194 cm visoki Provedel je bio najviši na drugoj stativi i zabio za gol i bod svoje momčadi.

Provedel zapravo svoje golgeterske karakteristike, barem kad su u pitanju golovi glavom, ne treba pripisati samo visini. Naime, do 15 godine u rodnom Pordenoneu igrao je na mjestu napadača, ali otkako je znao za sebe obožavao je Francesca Tolda. Kad je imao 15 odlučio je otići u Treviso u akademiju za vratare gdje je ostavio dobar dojam a već dvije godine kasnije uzeo ga je Udinese a godinu zatim Chievo. Na posudbama je bio u Pisi, Perugiji, Modeni i Pro Vercelliju, zatim ga je 2017. kupio Empoli koji ga je spomenute 2020. dao na posudbu u Juve Stabiju a nakon što je do ljeta 2022. bio u Speziji za 2.4 milijuna eura ga je kupio Lazio.

Za kraj još jedna zanimljivost, jedna ili dvije: Ivanova majka je Ruskinja, odrasla u kući odmah uz one u kojoj je živio veliki Lav Jašin. Drugo – Provedelov djed sa majčine strane služio je rusku vojsku zajedno s Jašinom. Tko zna, možda i to ima nekakve veze s vratarskim genima.

OZNAKE: lazio, Ivan Provedel