JULIJE DOMAC: ‘Naše nove aplikacije Zagrepčanima su alat za uštedu u energetskoj krizi’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Julije Domac, ravnatelj REGEA-e, objašnjava što će za građane Zagreba značiti aplikacije Energetski atlas i Energetska obnova zgrada, izrađene u suradnji s Gradom i tvrtkom GDI

Grad Zagreb nedavno je predstavio dvije nove aplikacije u sklopu gradskog Energetskog info centra koji je napravio u suradnji s Regionalnom energetskom agencijom sjeverozapadne Hrvatske – REGEA i tvrtkom GDI. Riječ je o Energetskom atlasu Grada Zagreba koji daje uvid u cjelokupnu energetsku potrošnju u gradu Zagrebu, dok aplikacija Energetska obnova zgrada javne namjene prati broj javnih zgrada koje su prošle ili koje tek trebaju proći energetsku obnovu. Ti alati bi trebali pomoći Gradu Zagrebu da se bolje organizira u kriznim situacijama i da bolje krene iskorištavati energetsku infrastrukturu. Ravnatelj REGEA Julije Domac za Zagreb News komentira načine na koji će Zagreb iskoristiti nove aplikacije, koju će građani imati korist od njih i trenutnu energetsku krizu.

ZgNews: Što će sve građani moći vidjeti na dvije nove aplikacije na zagrebačkom Energetskom info centru? Na koje načine će moći iskoristiti te informacije? Kako ih mogu praktično primijeniti?

Aplikacija Energetski atlas omogućava prikaz podataka o potrošnji energenata, poput potrošnje prirodnog plina, električne energije, toplinske energije iz centraliziranog toplinskog sustava te potrošnje vode. Zbog GDPR ograničenja, građanima su trenutno na raspolaganju podaci na razini mjesnih odbora, odnosno gradskih četvrti, a uskoro ćemo omogućiti i uspoređivanje potrošnje na razini ulica i kvartova. Energetski tim Grada Zagreba koji čini REGEA i predstavnici gradske uprave ima na raspolaganju sve podatke, za što su potpisani ugovori o tajnosti podataka s opskrbljivačima, a to su HEP ODS, HEP Toplinarstvo, Gradska plinara Zagreb i Vodoopskrba i odvodnja, te Energetski atlas koji predstavlja vrhunski i vrlo moćan alat za energetsko planiranje. Tako se lijepo vidi u kojim dijelovima Zagreba postoji preklapanje plinske i toplinarske infrastrukture, što je pokazatelj lošeg planiranja u prošlosti.

Aplikacija Energetska obnova zgrada javne namjene omogućava praćenje stanja energetske obnove za sve zgrade u vlasništvu Grada Zagreba za koje je obnova započela tako da je minimalno izrađena projektna dokumentacija. Građani mogu vidjeti podatke o obnovljenim zgradama, primjerice energetsku potrošnju prije i nakon obnove, fotodokumentaciju, osnovne podatke iz projektne dokumentacije, zgrade se mogu pretraživati po nazivu i lokaciji (mjesnom odboru). Radi se o vizualno vrlo atraktivnom i intuitivnom alatu.

Novi moduli koje razvijamo omogućit će prijavu preko NIAS-a (sustava e-građani) te potpuni uvid u sve vlastite podatke potrošnje energije, što će u kombinaciji s postojećim modulom za modeliranje sunčanih elektrana jako ubrzati i pojeftiniti cijeli postupak projektiranja i postavljanja vlastitih sunčanih elektrana našim građanima i poduzetnicima. To će biti ogroman digitalni iskorak i aplikacija kakvu nemaju ni puno razvijeniji gradovi.

ZgNews: Na aplikaciji Energetska obnova zgrada javne namjene može se vidjeti napredak u navedenoj obnovi. Gdje se Zagreb nalazi u usporedbi s ostatkom Hrvatske i Europske unije što se tiče energetske obnove zgrada javne namjene? Kada bismo mogli očekivati završetak energetske obnove u Zagrebu?

Grad Zagreb ima u vlasništvu preko 500 zgrada javne namjene. U ovom trenutku je u postupku obnove njih 133, tako da se već sada radi o značajnom postotku koji iznosi oko 25 posto. U svibnju, odnosno lipnju ove godine, izradili smo, a Gradska skupština je donijela dva ključna strateška dokumenta, Akcijski plan energetske učinkovitosti za razdoblje 2022-2024. te Program energetske obnove, dogradnje i izgradnje zgrada javne namjene za razdoblje do 2030. godine koji postavljaju vrlo ambiciozne ciljeve vezane uz energetsku obnovu zgrada javne namjene. Praktički bi do 2030. godine trebale biti obnovljene gotovo sve zgrade javne namjene na području Grada Zagreba, što Zagreb stavlja u vrh gradova u Hrvatskoj ali i Europskoj uniji po ambicioznosti ciljeva.

ZgNews: Koliko iznose uštede energetske obnove?

Uštede ovise od zgrade do zgrade, ali minimalne uštede za sveobuhvatnu energetsku obnovu kreću se od 50 posto na više. Za neke zgrade moguće je čak i preko 80 posto ušteda. Uz energetsku obnovu, radimo na tome da sve naše zgrade, tamo gdje je to moguće, budu i proizvođači energije kroz postavljanje sunčanih elektrana na njihove krovove.

ZgNews:  Koje su vam iduće energetske aplikacije u planu za Grad Zagreb? Koje su najpotrebnije?

Prva aplikacija koja je prije nešto više od mjesec dana predstavljena i stavljena na raspolaganje građanima omogućava izračun osnovnih parametara za ugradnju sunčanih elektrana na krovovima zgrada.Ovo je zasad najkorisnija aplikacija koja je dostupna na web stranici Energetskog info-centra Grada Zagreba. U izradi je druga faza ove aplikacije koja će omogućiti analizu potrebne snage sunčane elektrane ako se građani odluče na promjenu energenta za grijanja iz prirodnog plina na električnu energiju, a građani će kroz aplikaciju moći dobiti idejno rješenje za sunčanu elektranu koje onda šalju u HEP ODS za ishođenje suglasnosti za postavljanje elektrane. Trenutno idejna rješenja rade projektanti odnosno ovlaštene osobe, tako da će ovo znatno ubrzati taj dio postupka, ali i smanjiti trošak za građane i poduzetnike.

ZgNews: Planirate li širenje tih i sličnih aplikacija i na druge gradove?

Slične aplikacije postoje već za Varaždin i Koprivnicu. Postavljamo nove standarde za hrvatske gradove i nadam se da će svi slijediti primjer i najbolju praksu koju Zagreb sada postavlja.

OZNAKE: julije domac

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.