Jelena Miloš: “Vlada je spremna promijeniti ploču tek kad se mediji počnu baviti tim problemom”

Autor:

24.03.2023., Zagreb - Na konferenciji za medije odrzanoj u Saboru o osobnim asistentima za roditelje njegovatelje govorila je zastupnica Jelena Milos. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Saborska zastupnica stranke Možemo! Jelena Miloš u ponedjeljak je komentirala situaciju koja se stvorila oko izmjena Zakona o osobnoj asistenciji. Istaknula je da joj je jako drago da se priča o socijalnim politikama koje su, dodaje, jako važna za građane.

“Što se tiče zakona o osobnoj asistenciji, njegov je osnovni problem što se pravo na asistenta isključuje osobama s invaliditetom koje imaju roditelja njegovatelja. To je zbilja problematično jer znamo da se radi o osobama s najvšim stupnjem invaliditeta i njima je potreban asistent. Smisao asistenta je da tim osobama omogući socijalizaciju, uključivanje u društveni život, obrazovanje, tržište rada… Da im se omoguće jednake mogućnosti”, rekla je saborska zastupnica.

‘Treba omogućiti jednaka prava’

Istaknula je da trenutnim prijedlogom zakona asistent nije omogućen osobama koje imaju roditelje, osim u nekim iznimnim slučajevima – kad se  radi o dvočlanom kućanstvu ili kad je više osoba s invaliditetom u njemu, a i tad samo na 22 sata. “Očekuje se da roditelji njegovatelji rade bez odmora i predaha 24 sata dnevno, to nije realno, i njima treba predah. U Hrvatskoj nemamo razvijene socijalne usluge kao što bi bio odmor od skrbi. Takvo ograničavanje prava osoba s invaliditetom nije dobro i upozoravali smo na to”, rekla je Jelena Miloš za ‘Novi dan’ N1 televizije.

Zastupnica smatra da dodjelom asistenata treba osobama s invaliditetom omogućiti jednaka prava kao i svima ostalima. Poručuje da i oni imaju pravo na odmak od roditelja, imaju pravo na neovisan društveni život. Zato je, ističe, nužan osobni asistent. Promjena koju novi zakon donosi je i to da će ubuduće novac za osobne asistente osiguravati država. “To je svakako iskorak. Godinama se ova usluga financira iz projekata i ova usluga ovisi o tome ima li neka udruga kapaciteta da se prijavi na projekt… To je dovelo do velike regionalne nejednakosti pristupa. To je iskorak i time država preuzima svoje obveze. Htjela bih upozoriti i na to da je pitanje da li će osobe moći to zaista i ostvariti. Već sada znamo da postoji nedostatak osobnih asistenata, primarno zbog loših uvjeta rada”, naglasila je.

‘Stvari se prikazuju kao da se radi o velikodušnosti HDZ-a i Andreja Plenkovića’

Oni, kaže Jelena Miloš, rade uglavnom za dvije tisuće kuna na pola radnog vremena. “To je zahtjevan posao, emocionalno i psihički. Ključno će biti da ministar nakon donošenja zakona donese pravilnik kojim će definirati cijenu sata i opseg posla koji će raditi osobni asistent. Ako to ne bude barem u skladu s ostalim plaćama u sustavu socijalne skrbi, mislim da ćemo i dalje imati nedostatak osobnih asistenata”, upozorila je.

Podsjetila je da su i ranije upozoravali i na situacije sa zabilježbama na nekretnine korisnika socijalne pomoći, ali su svi njihovi prijedlozi bili odbijeni. “Tek kad se mediji počnu baviti tim problemom, a pokazalo se u praksi da je to realan problem, vidimo da je Vlada spremna promijeniti ploču”, poručila je.

Oporba, smatra, mora i dalje upozoravati. “Ne bi se svaka državna intervencija trebala smatrati bilo čim velikodušnim, poklonom. Sad se stvari prikazuju na način da se radi o velikodušnosti HDZ-a i Andreja Plenkovića. To nije istina. Radi se o temeljnoj funkciji države, da osigura socijalnu skrb svojim građanima”, rekla je i zaključila da se nada je i HDZ iz ove situacije naučio da ne mora čekati da nešto dođe u fokus javnosti da bi se nešto promijenilo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.