IZMJENE ZAKONA Konačno reguliran status specijalizanata u bolnicama

Autor:

01.02.2024., Zagreb - Kresimir Luetic, predsjednik Hrvatske lijecnicke komore. Photo: Luka stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/PIXSELL

Hrvatska liječnička komora, Hrvatska udruga bolničkih liječnika i Inicijativa mladih liječnika Hrvatske pozdravile su u petak odluku Vlade za izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje reguliraju odredbe vezane uz ugovore o specijalističkom usavršavanju između specijalizanata i bolnica.

Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je danas na sjednici Vlade kako se predloženim Zakonom troškovi specijalističkog usavršavanja svode isključivo na stvarne financijske troškove. Prema prijedlogu izmjena, koje su upućene u Sabor, tako će, u slučaju raskida ugovora o radu prije isteka ugovorene obveze rada, specijalizant ili specijalist biti obvezni zdravstvenoj ustanovi nadoknaditi samo troškove specijalizacije, bez dodatnih drugih troškova.

‘Robovlasnički ugovori’

Ranije odredbe kolokvijalno su nazivane ‘robovlasničkim ugovorima’.

HLK, HUBOL i IMLH pozdravili su te odluke Vlade, navevši kako  ‘robovlasnički ugovori’ koji su liječnike u slučaju ranijeg prekida radnog odnosa obvezivali na vraćanje odrađenih i zarađenih bruto plaća poslodavcu, ne postoje nigdje u Europskoj uniji. Napominju da takvi ugovori obvezuju više od 5000 hrvatskih liječnika.

“Ukidanje ‘robovlasničkih ugovora’ korak je u pravom smjeru, ukazuje na konačan prestanak penalizacijske politike prema liječnicima i početak stimulativne politike kojoj je cilj zadržati liječnike u hrvatskom javnom zdravstvenom sustavu. Očekujemo da sve prođe bez daljnjih problema i da kroz hitni postupak Sabor prije raspuštanja usvoji ovaj zakon”, naglasio je predsjednik Hrvatske liječničke komore doktor Krešimir Luetić.

Hrvatska liječnička komora je s HUBOL-om prije devet godina, 2015. godine, počela ukazivati na problem takvih ugovora koji su na kraju i odlukom Ustavnog suda proglašeni protuustavnim.

“Devet godina da se mi liječnici izjednačim u ustavnom pravu na zaradu s drugim hrvatskim građanima. Predugo razdoblje za tako ozbiljan problem i tom sporošću smo iznimno nezadovoljni“, rekla je Ivana Šmit, predsjednica HUBOL-a.

Liječničke organizacije su predložile konkretna rješenja, a ukidanje tih ugovora bio je i jedan od četiri zahtjeva velikog liječničkog prosvjeda prošlog proljeća te su ih ponovili na zajedničkoj konferenciji pet liječničkih krovnih organizacija u siječnju ove godine.

Nisu svi zahtjevi riješeni

Tzv. robovlasnički ugovori bili su i ključni razlog ranijeg prosvjeda liječnika u 2022. koji je organizirala Inicijativa mladih liječnika Hrvatske, uz podršku svih ostalih krovnih liječničkih organizacija.

HUBOL i IMLH-a i Liječnička komora, Sindikat i KOHOM, traže i rješavanje preostala tri zahtjeva: obvezujuće vremensko-kadrovske normative, Zakon o radno pravnom statusu liječnika i nastavak pregovora o granskom kolektivnom ugovoru.

“Mnoštvo problema koji pogađaju mlade liječnike u zdravstvu ostaje i dalje neriješeno, kao npr. nedovoljno kvalitetno specijalističko usavršavanje. Tražimo da se provede reforma koju je predložila Hrvatska liječnička komora”, istaknuo je predsjednik IMLH-a Marin Smilović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.