Istraživanja potvrdila da u Varaždinskoj županiji postoje svi preduvjeti za geotermalnu elektranu snage 16 megawatta

Autor:

Varaždinska županija

Hrvatska ima veliki potencijal za razvoj geotermalne energije, posebno područja na kojima se nalaze geotermalni izvori, poput Podravine, sjeverozapadne Hrvatske, Međimurja i Zagorja, a najdalje se u istraživanjima stiglo u Varaždinskoj županiji na području geotermalnog polja Lunjkovec – Kutnjak

Hrvatska, zemlja koja ima izuzetno bogata prirodna bogatstva, postaje sve zainteresiranija za razvoj novih oblika obnovljive energije, a geotermalna energija svakako predstavlja jedan od najzanimljivijih izbora. Iako su geotermalne elektrane u Hrvatskoj još uvijek u povojima, njihov potencijal i dalje raste, a ovaj oblik energije može biti ključan za postizanje energetske neovisnosti zemlje. Geotermalna energija se koristi već stoljećima, a danas se koristi kao jedan od najsigurnijih i najekonomičnijih izvora obnovljive energije. Ovaj oblik energije ne emitira značajne količine stakleničkih plinova ili drugih štetnih tvari u okoliš, što ga čini idealnim izborom za zemlje koje teže smanjenju emisija ugljika i postizanju održivog razvoja.

Hrvatska ima veliki potencijal za razvoj geotermalne energije, posebno na područjima gdje se nalaze geotermalni izvori, poput područja Podravine, sjeverozapadne Hrvatske, Međimurja i Zagorja. Ova područja imaju dovoljno toplinske energije za proizvodnju električne energije, ali i za korištenje u drugim sektorima, poput grijanja i hlađenja stambenih i poslovnih zgrada. Kako bi se iskoristio potencijal geotermalne energije, potrebna je investicija u izgradnju geotermalnih elektrana koje bi omogućile prikupljanje i korištenje geotermalne energije. Te elektrane bi mogle biti od velike koristi za Hrvatsku koja se i dalje oslanja na uvoz fosilnih goriva kako bi zadovoljila svoje energetske potrebe. Geotermalne elektrane mogle bi Hrvatskoj pružiti neovisnost u proizvodnji energije, čime bi se smanjila ovisnost o uvozu fosilnih goriva koja su skupa i često nestabilna. Geotermalna energija je stalno dostupna i nije podložna fluktuacijama cijena na svjetskom tržištu, što bi moglo smanjiti troškove proizvodnje električne energije u zemlji.

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak sa svojim suradnicima najavio je veliki energetski projekt koji bi mogao promijeniti energetsku sliku te županije. FOTO: Varaždinska županija

U Varaždinskoj županiji postoje svi preduvjeti za izgradnju geotermalne elektrane snage oko 16 megawatta, potvrdila su istraživanja geotermalnog polja Lunjkovec – Kutnjak. Riječ je odličnim vijestima s jednog od najvećih eksploatacijskih geotermalnih polja u Hrvatskoj koji se prostire na 99 kilometara kvadratnih, a na kojem je istraživanja pokrenula javna tvrtka Bukotermal d.o.o. u vlasništvu Varaždinske županije (85%) i Općine Mali Bukovec (15%). Najzahtjevniji je to i najkompliciraniji projekt koji je Varaždinska županija pokrenula i financira od svoga postojanja, a projekt je zapravo pokrenut još krajem 60-ih godina prošlog stoljeća kada je tadašnja tvrtka INA Naftaplin nakon obavljenih opsežnih seizmičkih ispitivanja sjevernog dijela Dravske potoline, sjeveroistočnog dijela Varaždinske županije, naišla na vjerojatne rezerve plina. Bušenjem na tom području, na njihovu žalost, nisu naišli na plin nego na vodenu paru, odnosno geotermalnu vodu koja u to vrijeme nikome nije bila energetski zanimljiva. Bušotine koje su tada nastale na području Varaždinske županije ostale su kao dokaz da potencijala za proizvodnju takve energije ima i to u vrlo ozbiljnim količinama.

Zbog toga je Varaždinska županija odlučila taj potencijal staviti u eksploataciju. Geotermalno polje Lunjkovec – Kutnjak, koje se prostire na 99 kilometara četvornih u Varaždinskoj županiji i u Koprivničko-križevačkoj, jedno je od najvećih eksploatacijskih geotermalnih polja u Hrvatskoj. Osnovana je tvrtka Bukotermal koja je pokrenula istraživanja, a pripreme su trajale dvije godine. Naime, sukladno postojećem Zakonu o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika kojim je regulirano i istraživanje geotermalnih voda, bilo je nužno izraditi nekoliko desetaka idejnih i glavnih projekata, studija i elaborata pa stoga i ne čudi da je to ujedno i najkompliciraniji projekt koji je Varaždinska županija pokrenula i financira od svoga postojanja.

Uz izgradnju geotermalne elektrane, višak toplinske energije planira se iskoristiti za grijanje plastenika i staklenika na istoku Varaždinske županije. FOTO: Damir Spehar/PIXSELL

Nakon dvije godine priprema, 2021. godine počela su istraživanja koja su prošlog mjeseca privedena kraju i potvrdila da u Varaždinskoj županiji postoje svi preduvjeti za izgradnju geotermalne elektrane snage oko 16 megavata. Utvrđeno je da je na dubini od 2430 metara nalazište geotermalne vode topline 142,03 stupnja, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije. Uz izgradnju geotermalne elektrane, višak toplinske energije planira se iskoristiti za grijanje plastenika i staklenika u kraju na istoku Varaždinske županije poznatom po poljoprivrednoj proizvodnji. Uz to, postoji i mogućnost korištenja geotermalnih voda u turističke svrhe.

“Sljedeći korak je izrada idejnog rješenja i ishođenje okolišnih uvjeta. Nakon toga će početi projektiranje geotermalne elektrane. Što će se sve na ovom području graditi uz geotermalnu elektranu, ovisi, naravno, o odluci županijskih vijećnika, no toplinsku energiju svakako planiramo iskoristiti za grijanje plastenika i staklenika u ovom kraju poznatom po poljoprivrednoj proizvodnji. Uz to, postoji i mogućnost korištenja geotermalnih voda u turističke svrhe”, istaknuo je župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

‘Komercijalna proizvodnja električne energije osigurat će nam značajne prihode tijekom eksploatacije koja može trajati i do 50 godina’, kaže Anđelko Stričak

Geotermalna energija koristi se komercijalno za proizvodnju drugih oblika energije još od početka 20. stoljeća, iako se u termama koristila još od Rimskog Carstva. Najbolji primjeri dolaze nam s Islanda, ali i od naših susjeda, Italije i Mađarske gdje se geotermalna energija već više desetljeća koristi za proizvodnju prije svega toplinske, a onda i električne energije te u balneološke svrhe. Kompletna Dravska potolina od Varaždina do Osijeka veliki je podzemni bazen za iskorištavanje geotermalne energije i u Varaždinskoj županiji vjeruju da će u idućih 15 godina u tom dijelu Hrvatske niknuti nekoliko stotina megavata (MW) snage u geotermalnim elektranama, koje će osim proizvodnje ‘’zelene’’ električne energije omogućiti i lokalnoj zajednici proizvodnju i iskorištavanje “zelene” toplinske energije za grijanje ili hlađenje hala, staklenika, plastenika, javnih zgrada pa i kućanstava. Inače, geotermalna energija, kao oblik obnovljivog izvora energije, sve više privlači pažnju kao ključni čimbenik u tranziciji prema održivom energetskom sustavu. Geotermalna energija je obnovljiv izvor energije koji potiče iz unutrašnjosti Zemlje i dolazi iz topline koja se generira unutar Zemlje zbog radioaktivnog raspadanja materijala i procesa koji se odvijaju u njenom jezgri, a može se koristiti za proizvodnju toplinske i električne energije.

“Uzevši u obzir najnovije poremećaje u opskrbi energijom cijelih država uzrokovanih geopolitičkim previranjima, ne treba posebno isticati koliko je važno da se svi ovi resursi Republike Hrvatske pokrenu i stave u pogon. Varaždinska županija u tome želi biti primjer, posebno zato što smo najveći proizvođači sezonskog cvijeća u Hrvatskoj, koje se izvozi i u susjednu Sloveniju. Time bismo našim proizvođačima cvijeća, ali i povrća u štićenim prostorima osigurali vrlo jeftinu zelenu energiju za grijanje takvih prostora. Osim toga, komercijalna proizvodnja električne energije će nam osigurati značajne prihode tijekom eksploatacija koja može trajati i do 50 godina. Iz svega navedenog jasna je važnost ovog projekta za našu županiju”, istaknuo je Anđelko Stričak za Megawatt i dodao da je tijekom istražnih radova najvažniji zadatak bio definirati rezerve i zauzeti eksploatacijsko polje.

Varaždinski župan Anđelko Stričak kaže da bi izgradnja geotermalne elektrane mogla početi u sljedećih 1,5 do 2,5 godine. FOTO: Varaždinska županija

“To smo u zadnje dvije godine istraživanja uspjeli i sada nam slijedi definiranje načina eksploatacije te ishođenje mjera zaštite okoliša i prirode. Potom ćemo krenuti u projektiranje geotermalne elektrane i postrojenja za korištenje viška topline. Osim toga, morat ćemo projektirati i nove proizvodne i utisne bušotine kako bismo optimalno iskoristili istraženi akvifer. Po završetku projektiranja i ishođenja svih potrebnih dozvola, krenut ćemo u nabavu opreme i ugovaranje novih bušotina. Očekujemo da će taj dio započeti 2025. godine. Što se tiče geotermalne elektrane, nadamo se da bi izgradnja mogla početi u sljedećih 1,5 do 2,5 godine”, zaključio je varaždinski župan te je dodao da eksploatacijsko polje geotermalne vode Lunjkovec – Kutnjak potencijalno ima ukupno tri akvifera, od kojih je istražen tek jedan.

Iz Varaždinske županije ističu da će nastaviti daljnja istraživanja na tom eksploatacijskom polju, ali najprije je potrebno krenuti u iskorištavanje dokazanih rezervi. Osim toga, na području Varaždinske županije postoji još nekoliko potencijalnih geotermalnih polja, tako da se i to proučava s namjerom da se stečeno znanje koristi u svrhu iskorištenja geotermalnih potencijala Varaždinske županije i šire.

Načelnik općine Mali Bukovec Darko Marković podsjetio je da su istraživanja počela 2021. nakon dvije godine priprema, tijekom kojih je bilo potrebno izraditi nekoliko desetaka idejnih i glavnih projekata, studija i elaborata.

Načelnik općine Mali Bukovec Darko Marković kaže da mještani jedva čekaju izgradnju geotermalne elektrane. FOTO: Varaždinska županija

“Ishođena su i dva najvažnija dokumenta, Rješenje o utvrđivanju količina i kakvoći rezervi te Rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja geotermalnih voda Lunjkovec – Kutnjak. Na području eksploatacijskog polja možemo izgraditi geotermalnu elektranu snage oko 16 megavata, a uz to će se moći koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata. Sve su to izvanredni podaci koji će promijeniti smjer gospodarskog razvoja Općine Mali Bukovec, a i cijele Varaždinske županije. Ovaj rezultat prije svega možemo zahvaliti financijskom angažmanu Varaždinske županije i angažmanu župana Stričaka pri ishođenju svih potrebnih dokumenata. Jedva čekamo, ne samo mi, nego i naši mještani da krene gradnja geotermalne elektrane, a vjerujem da će to svakako biti u sljedećih 1,5 do 2,5 godine”, naveo je načelnik Marković.

Pred tvrtkom Bukotermal sada je šestomjesečno razdoblje u kojem mora definirati način eksploatacije polja Lunjkovec – Kutnjak te ishoditi mjere zaštite okoliša i prirode, a glavni cilj je izgradnja jedne ili više geotermalnih elektrana, kao i postrojenja za korištenje topline, prije svega u gospodarske svrhe.

Pred tvrtkom Bukotermal sada je šestomjesečno razdoblje u kojem mora definirati način eksploatacije polja Lunjkovec – Kutnjak. FOTO: Varaždinska županija

“U projekt je dosad uloženo više od 2,5 milijuna eura, a to je manji dio od ukupnih troškova koji nas očekuju pri projektiranju i gradnji elektrane. Za realizaciju i finalizaciju cjelokupnog projekta potrebno nam je oko 50 milijuna eura. Uskoro slijedi projektiranje elektrane i vrelovoda, a ujedno pokrećemo aktivnosti za otvaranje novih bušotina i istraživanja na ovom eksploatacijskom prostoru kako bi se u potpunosti iskoristio njegov potencijal”, kaže direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Da je riječ o odličnim vijestima, potvrđuje i podatak da je u Hrvatskoj u zadnjih 20-ak godina, otkako su se stvorili uvjeti za ulaganje u obnovljive izvore energije, u pogonu tek jedna geotermalna elektrana, a na zadnji natječaj za istraživanje šest geotermalnih polja u Republici Hrvatskoj prijavilo se 11 ponuditelja, od kojih su samo tri uspjela ishoditi dozvole za istraživanje geotermalnih voda.

U Hrvatskoj je u posljednjih 20-ak godina, otkako su se stvorili uvjeti za ulaganje u obnovljive izvore energije, u pogonu tek jedna geotermalna elektrana

No geotermalna energija nije jedino u što Varaždinska županija ulaže kada su u pitanju energetski projekti jer se kontinuirano ulaže u energetsku obnovu objekata u svojem vlasništvu i vlasništvu obrazovnih, zdravstvenih i drugih ustanova kojima je osnivač, a na koje se kontinuirano postavljaju i sunčane elektrane. Ove godine su na osam škola izgrađene nove fotonaponske elektrane kapaciteta 25 kWh, na četiri škole je povećan kapacitet postojećih fotonaponskih elektrana, s 10 na 35 kWh, a u tijeku je projektiranje za postavljanje elektrana na još deset škola.

“U proračunu Varaždinske županije za 2023. osigurano je 100.000 eura za poticanje korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama, a ta bespovratna sredstva bit će dodijeljena građanima putem javnog poziva. Sufinancirat će se izrada izvješća o energetskom pregledu i energetski certifikat za obiteljske kuće, izrada glavnog projekta za ugradnju sustava za korištenje obnovljivih izvora energije nastalih nakon 1. siječnja 2023. i/ili kupnja i ugradnja sustava za korištenje obnovljivih izvora energije u obiteljskoj kući koja se nalazi na području Varaždinske županije, a ima akt za gradnju ne stariji od 1. siječnja 2023.”, zaključio je za Megawatt župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.