Istra 1961 i treći put u sezoni svladala Hrvatski dragovoljac

10.12.2021., Pula - 19. kolo prve HNL: Istra 1961 - Hrv. Dragovoljac

Srecko Niketic

U prvom susretu 19. kola HT Prve lige Istra 1961 je na Aldo Drosini u Puli u derbiju začelja prvenstvene ljestvice slavila protiv Hrvatskog dragovoljca rezultatom 3:0 (2:0). Iako su gosti bolje ušli u dvoboj Zeleno-žuti su golovima Abdallahija Mahmouda, Hassanae Bandea i Mateja Lisice upisali tri boda kojim su prekinuli negativni niz od četiri prvenstvena poraza.

Crni su pak doživjeli peti uzastopni poraz, a za pobjedu ne znaju već 12 kola te zaostatak za Farmaceutima i Zeleno-žutima postaje sve nedostižniji. Istra je pak s petom ovosezonskom pobjedom preskočila Slaven Belupo te se ponovno vratila na osmo mjesto prvoligaškog poretka.

Bolje su u utakmicu ušli izabranici Davora Mladine koji su do vodstva mogli doći već u 2. minuti susreta kada je Štrkalj uposlio Petkovića, a on je pobjegao obrani Zeleno-žutih te je sa sedam metara iskosa loptu poslao malo pokraj suprotne stative.

U 14. minuti Mamić je ubačajem s lijeve strane pronašao Mioča koji je pucao glavom s desetak metara, a lopta ponovno odlazi malo pokraj vratnice.

Domaćini su u 19. minuti kaznili promašaje Crnih. Do pogotka su došli dobrom akcijom u kojoj je Mahmoud uposlio Lisicu koji je loptu prebacio do lijeve strane odakle ju Beljo šalje na drugu stativu, a tamo je natrčao Mahmoud te mu nije bilo teško matirati Šubarića. Za reprezentativca Mauritanije bio je to drugi ovosezonski prvenstveni zgoditak.

Zeleno-žuti su prednost mogli povećati u 24. minuti kada su po lijevoj strani dobro kombinirali Mahmoud i Bande nakon čega je potonji povratnim dodavanjem uposlio Lisicu, ali njegov udarac iz okreta s desetak metara odlazi iznad gola.

Istra do gola ipak dolazi tri minute kasnije nakon odlične malonogometne akcije u kojoj su Lisica, Mahmoud i Beljo odigravali petom da bi mrežu gostiju na koncu sa šest metara mirno zatresao Bande. Bio je to njegov šest ovosezonski zgoditak u prvoligaškom društvu.

Nova šansa za Zeleno-žute uslijedila je u 36. minuti kada je Beljo u kontri asistirao za Bandea, a njegov udarac s desetak metara iskosa brani Šubarić.

Gosti uzvraćaju minutu kasnije preko Petkovića koji je s desne strane uputio prizemni ubačaj u peterac, no nitko od njegovih suigrača nije stigao reagirati.

U 43. minuti nakon ubačaja iz kornera Gelilea je asistirao za Pereru koji je pucao iz okreta s vrha peterca, ali golman Hrvatskog dragovoljca upisuje sigurnu obranu.

Prvu ozbiljniju priliku u drugom dijelu čekali smo do 62. minute kada se mladi Mateo Lisica izborio za udarac s desetak metara iskosa kojim je lijevom nogom loptu poslao pokraj suprotne stative.

Minutu kasnije ukazali su se i gosti kada je Turčin pripremio odličnu šansu za Mioča, a njegov udarac s desetak metara požrtvovnim uklizavanjem blokira Hujber.

Beljo je u 72. minuti idealno poslužio Lisicu, no njegov udarac iz peterca Šubarić fantastičnom reakcijom uspijeva obraniti. U nastavku akcije lopta dolazi do Mlinara koji je proigrao Lisicu, a on u situaciji 1 na 1 s golmanom Dragovoljca šalje loptu u gol gostiju za svoj drugi ovosezonski pogodak.

Ubačaj Hujbera s desne strane u 78. minuti zamalo je u vlastitu mrežu poslao Bašić, ali Šubarić je stigao reagirati.

Četiri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka dobro je s dvadesetak metara pucao Štrkalj, ali Lučić odbija lopta koja je išla pod samu gredu.

U sudačkoj nadoknadi trener domaćih Garcija dao je priliku Mihaelu Rovisu da uđe umjesto Bandea te tako debitira u HT Prvoj ligi.

Posljednju priliku na utakmici imala je Istra u 94. minuti kada je ubačaj Hujbera sletio na glavu Serderova, no u njegovom udarcu nije bilo dovoljno preciznosti.

Kolo se nastavlja sutra kada na travnjak u Kranjčevićevoj od 15 sati izlaze Lokomotiva i Hajduk dok je u 17:05 na Rujevici na rasporedu duel Rijeke i Gorice.