Istekao rok za tužbe za preplaćene anuitete iz kredita u švicarcima, Aleksić za Radio Nacional: “Čeka se konačna odluka Vrhovnog suda”

Autor:

01.03.2023., Zagreb - Konferencija za medije Udruge Franak na kojoj je najavljen veliki prosvjed 1. travnja na Zrinjevcu zbog, kako navode iz udruge, pravne nesigurnosti za 55.000 potrosaca s konverzijama. Na konferenciji su govorili predsjednik Upravnog odbora Udruge Franak Elvis Sudar, voditeljica ureda Udruge Franak Sandra Ziga te aktivist Goran Aleksic. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

U srijedu je istekao rok za tužbe za preplaćene anuitete iz kredita u švicarcima, CHF kredita, koji spadaju pod kolektivnu presudu u slučaju Franak.

Problem je da Vrhovni sud konačnu odluku o konvertiranim kreditima nije donio do srijede, a kada će je donijeti u proširenom vijeću od 13 sudaca, teško je prognozirati. To znači pravnu nesigurnost za 55 tisuća korisnika konvertiranih kredita, koji ne znaju što će s njima biti.

Goran Aleksić iz Udruge franak bio je “Gost dana” Radio Nacionala te je odmah na početku razgovora otkrio je li razočaran činjenicom da Vrhovni sud nije donio odluku o konvertiranim kreditima.

“Bio bih razočaran kada ne bih znao da se to neće dogoditi”, odgovara. Svoju tvrdnju potom dodatno pojašnjava: “Još prije par mjeseci znao sam da se to neće dogoditi. Sve je sjelo na svoje mjesto pa ne mogu biti razočaran”.

Goran Aleksić: ‘Tužbe protiv banaka mogu se podnijeti samo do 14. lipnja, a nezahvalno je prognozirati odluku Vrhovnog suda o konverziji kredita u švicarskim francima’

Čovjek se, kaže, privikne da to tako mora biti te da se još mora pričekati na konačnu odluku.

Što sada ova situacija znači za one korisnike kredita koji su do sada tužili banke, upitan je Aleksić. “Ovi koju su tužili banke, tužili su. Oni koji nisu, ni neće. Više nemaju pravo, budući da su u zastari”, navodi Aleksić dodajući kako je 30 tisuća ljudi tužilo banke.

Sada im samo preostaje, kaže, čekati odluku Vrhovnog suda. “Ako će odluka biti pozitivna, neće biti problema – svi sudovi tako će suditi. No ako bude negativna, tu onda nastaju problemi i vjerujem da neće svi sudovi poštivati to pravno shvaćanje jer postoje suci koji striktno primjenjuju prava Europske unije. Preostat će onda svakom pojedinom tužitelju – ili da ostane u postupku do kraja. Što to znači? To znači do Ustavnog suda. Vrhovni će sud sve takve odluke odbijati jer je donio takvo pravno shvaćanje. Neće biti šanse da na Vrhovnom sudu dobiju neku pozitivu, ako on bude negativan. Međutim, postoji mogućnost da Ustavni sud ‘stornira’ takvu odluku Vrhovnog suda, ali to će svaki potrošač pojedinačno zatražiti od Ustavnog suda”, pojašnjava Aleksić.

Vjeruje da će Ustavni sud, ukoliko odluka bude negativna, stornirati, a pojasnio je i zašto. “Prvi razlog jest taj da sud Europske unije ima potpuno suprotan stav, nego što bi bilo kakvo negativno mišljanje. Taj sud je više puta u svojim presudama nedvojbeno utvrdio da potrošači, koji su konvertirali kredite, imaju pravo na puno obeštećenje ako konverzijom nisu u potpunosti obeštećeni. Druga stvar, to se može dokazati samo vještačnjem, a njime se vrlo jednostavno utvrđuje da potrošač jest konvertirao kredit, a nije dobio obeštećenje….”, navodi.

Tu se onda, kaže, događa diskriminacija potrošača s konverzijama u odnosu na potrošače koji nisu konvertirali kredite, a onda je to područje Ustavnog suda.

Ostatak gostovanja Gorana Aleksića iz Udruge franak možete čuti u nastavku…

Kako bračni par Ručević može utjecati na zastaru koja prijeti slučaju konvertiranih kredita u ‘švicarcima’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.