Iranski suci dopuštaju optuženicima kojima prijeti smrtna kazna 15 minuta za obranu. Troje već obješeno

Autor:

epa10413567 A hanging rope and rose stand near Iranian people protesting outside the Ministry of Foreign Affairs in Brussels, Belgium, 18 January 2023. The protesters are calling Belgian authorities to place Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) and the Iranian Ministry of Intelligence on the EU and UN 'terrorist list'.  EPA/STEPHANIE LECOCQ

EPA/STEPHANIE LECOCQ

Četvorica mladića pogubljena su u vezi s prosvjedima koji su izbili u Iranu prije četiri mjeseca, dok je 18 drugih osoba osuđeno na smrt. Skupine za ljudska prava su izjavile da su osuđeni nakon krajnje nepoštenih lažnih suđenja.

Mohammad Mehdi Karami, 22-godišnji karate prvak, obješen je 7. siječnja, samo 65 dana nakon uhićenja. Izvori su  rekli da je imao manje od 15 minuta za obranu na sudu.Njegova priča pokazuje kako vlasti u Iranu koriste revijalna suđenja kako bi utjerali strah u srca prosvjednika koji traže slobodu i kraj klerikalnog režima.

‘Nemoj ništa reći mami’

Prosvjedni pokret započeo je nakon smrti u pritvoru Mahse Amini, 22-godišnjakinje koju je pritvorila policija za moral u rujnu jer navodno nije “ispravno” nosila obaveznu maramu.

Vlasti su okarakterizirale nemire kao “nerede” i pokrenule nasilno gušenje. Najmanje 481 prosvjednika ubile su snage sigurnosti, navodi Iran Human Rights, nevladina organizacija sa sjedištem u Norveškoj.

Karami je uhićen u vezi s ubojstvom pripadnika paravojnih snaga Basij tijekom prosvjeda u gradu Karaju, zapadno od Teherana, 3. studenog.

Kasnije je optužen na smrt za kazneno djelo “korupcije na Zemlji” i krenulo mu je pred suđenje pred Revolucionarnim sudom u Karaju 30. studenog zajedno sa još 16 osoba, uključujući troje djece, također optuženih za umiješanost u ubojstvo.

Optuženici imaju pravo na pravno zastupanje u Iranu, ali u osjetljivim slučajevima poput ovog, ili u slučajevima špijunaže, ne smiju sami birati svoje odvjetnike. Umjesto toga, sud imenuje jednog s liste koju je odobrilo pravosuđe.

Prepuna sudnica u Karaju

Novinarima i članovima obitelji optuženika također je zabranjen dolazak na sud, tako da je jedini prozor u ono što se događa iza zatvorenih vrata teško montirana snimka koju je objavilo pravosuđe.

U jednom takvom videu, Karami se čini vidno uznemiren dok “priznaje” da je udario člana Basija kamenom po glavi. Njegov odvjetnik po službenoj dužnosti to ne osporava niti protestira, već od suca traži oprost. Karami tada kaže da je “prevaren” i sjedne.

Karami je 5. prosinca proglašen krivim i osuđen na smrt. Četvorica njegovih suoptuženika također su osuđena na smrt, dok su djeca i osmero drugih osuđeni na duge zatvorske kazne, prema pravosuđu. Obično su članovi obitelji optuženika pod pritiskom vlasti da šute.

Ali Mohammadov otac, Mashaalah Karami, koji radi kao ulični prodavač paketića maramica, dao je intervju za novine Etemad. Rekao je da ga je sin nazvao uplakan na dan kad je osuđen na smrt.

“Tata, dali su nam presudu. Moja je smrtna kazna. Mami nemoj ništa reći”, prisjetio se njegov otac, ponavljajući sinovu nevinost.

Hlađenje objava

Kasnije je oporbena aktivistička skupina 1500 Tasvir objavila vijest na društvenim mrežama u kojem navodi da je Karami bio mučen. Rečeno je da je rekao svojoj obitelji tijekom sastanka u zatvoru da su ga stražari pretukli do besvijesti. Stražari su pretpostavili da je mrtav i bacili su njegovo tijelo u udaljeno područje, ali kada su otišli shvatili su da je još uvijek živ, dodaje se.
Ali tjedan dana kasnije, pravosuđe je objavilo da je objesilo britansko-iranskog dvojnog državljanina Alireza Akbarija, bivšeg visokog dužnosnika iranskog ministarstva obrane koji je osuđen za špijunažu za UK. U audiosnimci koju je prošlog tjedna dobio BBC Persian, Akbari je naveo da je bio mučen i prisiljen da “prizna” zločine koje nije počinio.

Prema iranskom pravnom sustavu, kada niži sud izrekne smrtnu kaznu, ona se šalje Vrhovnom sudu na odobrenje. Ali čak i ako Vrhovni sud potvrdi smrtnu kaznu, još uvijek se može žaliti. Karamijev otac rekao je Etemadu da je više puta pokušao kontaktirati državnog odvjetnika, ali nije bilo odgovora. Obitelj je potom pokušala angažirati jednog od najistaknutijih iranskih odvjetnika za ljudska prava, Mohammada Hosseina Aghasija.

“Mohammad me nazvao iz zatvora tri puta i tražio da ga zastupam. Njegovi roditelji su me također pozvali da zastupam njihovog sina”, rekao je Aghasi. Aghasi je pisao je sudu, a potom i Vrhovnom sudu. U svakoj su fazi njegova pisma bila ignorirana ili odbijena. A podnošenje žalbe na odluku Vrhovnog suda također je odbacio sudac. Vlasti su više puta govorile da ubrzana suđenja prosvjednicima i izrečene oštre kazne imaju za cilj odvraćanje.

Ranjiv i izoliran

Seyed Mohammad Hosseini, 39-godišnji dječji trener volonter, također je obješen 7. siječnja, nakon što mu se sudi zajedno s Karamijem za isti zločin. Roditelji su mu mrtvi, pa nije bilo obiteljske kampanje na društvenim mrežama koja bi mu spasila život nakon što je osuđen. Međutim, mnogi Iranci podijelili su objavu u kojoj stoji: “Svi smo mi Mohammadova obitelj.”

Hosseini, koji je bio bipolaran, uspio je dobiti nezavisnog pravnog zastupnika nakon što je Vrhovni sud potvrdio njegovu smrtnu kaznu.
Odvjetnik Ali Sharifzadeh Ardakani uspio ga je posjetiti u zatvoru u prosincu i kasnije je o tome tvitao. “Plakao je tijekom cijele posjete. Pričao je o mučenju, premlaćivanju s lisicama i povezom preko očiju, o udarcima nogom u glavu i gubitku svijesti”, napisao je Ardakani. “On je čovjek čija su sva priznanja dobivena mučenjem i nemaju pravnu valjanost.”

Ardakani je podnio papire za žalbu na odluku Vrhovnog suda i rečeno mu je da se vrati na sud 7. siječnja. Ali dok je putovao tamo, čuo je da je Hosseini obješen.

Vlasti su kasnije privele odvjetnika i trenutno je pušten uz jamčevinu. Izvor je rekao za BBC Persian da se suočio s pritužbom tužitelja Karaja u vezi s njegovim tweetom u kojem se navodi da je Hosseini bio mučen.

Nema utočišta

Skupine za ljudska prava osudile su iranski pravosudni sustav jer se oslanja na “iznuđena priznanja”. Izvor je rekao da odvjetnici koje je imenovala država zapravo djeluju kao “ispitivači” tijekom suđenja, stvarajući pritisak na optužene, umjesto da ih brane.

Iranska organizacija za ljudska prava izvijestila je da je najmanje 109 prosvjednika trenutno u opasnosti od pogubljenja, budući da su osuđeni na smrt ili optuženi za kaznena djela kojima je pravoriijek smrtna kazna. Ustanovljena prosječna dob 60 prosvjednika je 27 godina, a troje je mlađe od 18 godina.

Nakon što su Seyed Mohammad Hosseini i Mohammad Mehdi Karami obješeni, zapadne zemlje i skupine za ljudska prava zahtijevale su od Irana da odmah zaustavi pogubljenja. Ali tjedan dana kasnije, pravosuđe je objavilo da je objesilo britansko-iranskog dvojnog državljanina Alireza Akbarija, bivšeg visokog dužnosnika iranskog ministarstva obrane koji je osuđen za špijunažu za UK. U audiosnimci koju je prošlog tjedna dobio BBC Persian, Akbari je naveo da je bio mučen i prisiljen da “prizna” zločine koje nije počinio.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.