ICSID odbio zahtjev za naknadu štete Amlyn Holdinga B.V. protiv Hrvatske od 71,1 milijuna eura

Autor:

02.06.2021., Knin - Zavrsna svecanost hodnje pripadnika Hrvatske vojske, polaznika 2. narastaja obuke u Sredistu za razvoj vodja "Marko Babic" na kninskoj tvrdjavi. Polaznicima su na svecanosti  dodijeljene znacke i diplome o uspjesno zavrsenoj obuci.
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Arbitražni sud pri Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID) u cijelosti je odbio zahtjev za naknadu štete nizozemske tvrtke Amlyn Holdinga B.V. protiv Hrvatske od 71,1 milijuna eura s kamatama, priopćilo je u četvrtak Državno odvjetništvo.

Arbitražni je sud, zbog toga što je utvrdio da je Hrvatska počinila jednu od četiri povrede Ugovora o energetskoj povelji (ECT) prema tvrdnjama tužitelja naložio Hrvatskoj da tužitelju nadoknadi 25 posto troškova arbitražnog postupka u iznosu od 1,1 milijuna eura, kao i administrativne troškove ICSID-a od 611 tisuća američkih dolara.

“Zahvaljujući strategiji i argumentaciji Državnog odvjetništva dokazano je kako ta povreda nije uzrokovala štetu tužitelju, a što je sud prihvatio u cijelosti”, navode u priopćenju.

Pojašnjavaju da je utvrđena povreda jednog članka ECT-a zbog donošenja Pravilnika o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije iz 2013. (dopunjenog pravilnikom iz 2014.) kojim je oduzeto pravo tužitelja da traži produljenje prethodnog rješenja o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije.

Međunarodnu investicijsku arbitražu protiv Hrvatske pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID) Amlyn Holding B.V. je pokrenuo u kolovozu 2016.

Predmet ovoga postupka bila je naknada štete zbog propasti investicije u vidu planirane izgradnje termoelektrane na biomasu u Koprivničkom Ivancu zbog postupanja državnih tijela, agencija i tvrtki od 2013. do 2016. godine.

“Republika Hrvatska je u cijelosti osporila tužiteljeve navode u arbitražnom postupku u okviru kojeg je održano dvotjedno ročište u prostorijama ICSID-a u Parizu tijekom svibnja 2019. godine te donesen pravorijek 22. listopada 2021.”, izvijestio je DORH.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.