I SAD preispituje arapske investitore. Pod povećalom uloga Saudijaca u Muskovoj kupovini Twittera

Autor:

epa10286303 A person looks at signage at the Twitter offices in New York, New York, USA, 04 November 2022. The company is reportedly laying off closer to half of its employees as part of change in corporate strategy related to Elon Musk's purchase of the company on 27 October 2022.  EPA/JUSTIN LANE

EPA/JUSTIN LANE

Američki predsjednik Joe Biden kaže da su odnosi Elona Muska sa inozemstvom “vrijedni pažnje”. Naime, Bidena su pitali predstavlja li Musk prijetnju nacionalnoj sigurnosti i treba li istražiti Saudijsku Arabiju koja mu je pomogla da kupi Twitter.

Princ Saudijske Arabije Alwaleed bin Talal uložio je 1,89 milijardi dolara udjela u Twitter pomažući Muskovo preuzimanje. Ovaj mjesec udio saudijskog kraljevstva privukao je pozornost demokratskog senatora, koji je pozvao na istragu dogovora.

Tijekom konferencije za novinare u Bijeloj kući u srijedu, novinar je upitao predsjednika Bidena: “Mislite li da je Elon Musk prijetnja američkoj nacionalnoj sigurnosti i da li SAD, s alatima koje imate, istražuje njegovu zajedničku akviziciju Twittera sa stranim vladama, među kojima su i Saudijci?”

“Suradnja i/ili tehnički odnosi Elona Muska s drugim zemljama vrijedni su pažnje”, rekao je Biden.

“Radi li ili ne bilo što neprimjereno — ne sugeriram to. Sugeriram da je vrijedno pogledati. To je sve što ću reći”, dodao je, navodi BBC.

Musk je prošlog mjeseca dovršio svoje 44 milijarde dolara vrijedno preuzimanje Twittera, čime je okončana dugotrajna pravna bitka. Posao su financirali gospodin Musk i skupina drugih investitora.

Princ Saudijske Arabije Alwaleed i Kingdom Holding Company drugi su najveći ulagači u novu privatnu tvrtku, prema podnesku američkom nadzornom tijelu za financije.

Ranije ovog mjeseca demokratski senator Chris Murphy pozvao je na hitnu istragu implikacija udjela Saudijske Arabije u Twitteru po nacionalnu sigurnost.

“S obzirom na ključnu ulogu Twittera u javnoj komunikaciji, zabrinut sam zbog potencijalnog utjecaja vlade Saudijske Arabije”, rekao je u pismu gospodin Murphy, koji vodi ključni pododbor za vanjske odnose.

Musk je već ulazio u sporne teme komentarima o Ukrajini i Tajvanu.

Prošlog mjeseca demantirao je izvješće da je razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom prije nego što je na Twitteru objavio anketu sa svojim prijedlozima za okončanje rata s Ukrajinom.

Ian Bremmer, voditelj konzultantske tvrtke Eurasia Group za politički rizik, rekao je da mu je Musk osobno rekao za razgovor s Putinom.

“Razgovarao sam s Putinom samo jednom i to prije otprilike 18 mjeseci. Tema je bila svemir”, tvitao je gospodin Musk.

Musk je također komentirao vrlo spornu temu odnosa Kine i Tajvana. U intervjuu za Financial Times, izvršni direktor Tesle rekao je da bi Tajvan trebao postati posebna administrativna zona Kine. Kineski veleposlanik u SAD-u pohvalio je Muskove komentare, ali je njegov tajvanski kolega rekao da sloboda “nije na prodaju”. Tajvan vlada sam sobom, ali ga Peking smatra dijelom svog teritorija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.