I psi mogu biti u depresiji, evo kako je prepoznati

Autor:

Pixabay

Psi, baš kao i ljudi, imaju osjećaje i mijenjaju raspoloženja. Njihovu je radost vrlo lako prepoznati – rep ih odaje, no mogu biti i tjeskobni, tužni pa čak i depresivni.

“Gubitak člana obitelji, odlazak djeteta na fakultet, razvod ili uginuće drugog psa iz kuće neki su od uzroka pseće depresije”, otkriva veterinarka Sara Ochoa za portal Eating Well. Psi se jako vežu za ljude i za druge kućne ljubimce.

Također, na promjenu raspoloženja mogu utjecati preseljenje, nova okolina ili novi životni stil vlasnika. Kako prepoznati loše raspoloženje kod psa i što učiniti kako bi vaš ljubimac opet mahao repom, pročitate u nastavku.

Znakovi depresije kod pasa

Umor

Ako primijetite da vaš pas spava više, no inače, da se ne veseli šetnji i ne komunicira s vama, moguće je da je depresivan. Naravno, visoka dob može biti objašnjenje ovakvog raspoloženja, ali ako pas nije star, a povlači se u sebe, nešto ga tišti.

Gubitak apetita

Gubitak apetita može biti znak depresije, ali i nečeg drugog pa bi bilo najbolje da posjetite veterinara kako biste otkrili zbog čega vaš pas ne jede. Jedan od simptoma depresije može biti i taj da pas prestane jesti svoju, a počne jesti vašu hranu. Svaka promjena u njihovoj prehrani može ukazivati na promjenu u raspoloženju.

Skrivanje

Znakovi lošeg raspoloženja i depresije kod psa su zavlačenje pod krevet i povlačenje u teže dostupna mjesta u stanu/kući. Ako počne provoditi vrijeme u kupaonici (a ne sprema se za izlazak:), odnosno ako spava u kupaonici, a inače to ne čini, znači da se skriva i da ga nešto tišti.

Lizanje šapa

“Lizanje šapa metoda je smirivanja za mnoge pse”, navodi veterinarka Ochoa za spomenuti portal. Konstantno lizanje šapa znak je da se pas pokušava utješiti, ali može ukazivati i na druge zdravstvene probleme pa bi bilo dobro otići veterinaru kako bi se utvrdio pravi uzrok ovakvog ponašanja.

Ukoliko nema fizičkog razloga zbog kojeg vaš pas stalno liže šape, pružite mu još više pažnje, igrajte se s njim kako biste mu aktivirali mozak i izvukli ga iz stanja u kojem se nalazi.

Kako pomoći depresivnom psu?

Prvi korak je odlazak veterinaru kako biste se uvjerili da je vaš pas fizički zdrav jer svi prethodno navedeni simptomi mogu ukazivati i na tjelesne bolesti.

Psi mogu postati depresivni zbog proživljenog stresa, promjene u vašoj svakodnevici koja, ne zaboravite, utječe i na njih (preseljenje, razvod, odlazak člana obitelj, ali i dolazak novog – rođenje bebe, primjerice).

Kako biste mu pomogli da prebrodi teško razdoblje, potrudite se uvesti red u svakodnevicu i držati se rasporeda jer rutina pozitivno djeluje na pse. Osjećaju se sigurno kada žive uredno. Također, osigurajte mu udobno mjesto u vašem domu, posvetite mu vrijeme i pažnju, ali mu dajte i prostora da se odmori.

Redovito ga izvodite u šetnju, pustite ga da se istrči, razveselite ga izletom u prirodu, sitnicom – igračkom ili poslasticom. Neće proći puno, a vaš će četveronožni prijatelj opet veselo mahati repom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.