I Luksemburžani napreduju, u Konferencijskoj ligi prošli su tri dvoboja, a jedan im je klub još “živ”

FC Déifferdeng 03

Klubovi iz Luksemburga još do nedavno slovili su za „kantu za napucavanje“, međutim vremena se mijenjaju – ne možemo baš reći da su luksemburški predstavnici izrasli u velikani, ali da sve češće prolaze početne runde a kad gube da skupo prodaju, to svakako.

U aktualnu su europsku sezonu krenula četiri kluba iz Luksemburga. Prvak Swift Hesperange je u prvom pretkolu Lige prvaka ispao od Slovana iz Bratislave s 0-2 kod kuće i 1-1 u gostima da bi zatim nastavio natjecanje u Konferencijskoj ligi gdje je s 3-2 kod kuće i 1-1 prošao velški TNS. Za prolaz u play-off rundu igrat će protiv Struge, prva utakmica igra se u Makedoniji.

Osvajač luksemburškog kupa Differdange krenuo je od druge runde Konferencijske lige i tamo odmah ali tijesno ispao od favoriziranog Maribora. U Luksemburgu je bilo 1-1, u uzvratu je Differdange u 46. minuti vodio 3-1, Slovenci su do isteka 90. izjednačili na 3-3 da bi Josip Iličić za prolaz zabio u drugoj minuti nadoknade drugog produžetka.

Preostala dva luksemburška kluba krenula su iz prvog pretkola Konferencijske lige. Prošle sezone drugoplasirani Progrès Niederkorn prvo je izbacio kosovski Gjilani, za kojeg igra bivši član Rijeke, Istre, Zadra i zaprešićkog Intera Theopilus Solomon, s 2-2 kod kuće i pobjedom 2-0 u gostima, a onda tek nakon produžetaka s ukupnih 3-2 ispao od danskog Midtjylanda, Danci su gol za prolaz zabili u 112. minuti.

I Dudelange je pao na drugoj prepreci, nakon što su pobjedama 3-2 i 2-1 prošli irski St. Patricks, s ukupnih 3-2 izgubili su od malteške Gzire. Gol koji je odveo Gziru dalje pao je u 87. minuti, da Maltežani znaju ponekad zabiti u finišu utakmice znaju i u Split. Inače, za Dudelange igra 30-godišnji Filip Bojić, veznjak koji je prošao Lokomotivinu akademiju, kasnije je igrao za Split i Rudeš.

Respekt za klubove iz Luksemburga, cijelu tamošnju prvu ligu od 16 klubova Transfermarkt procjenjuje na 22.3 milijuna eura, to je manje od vrijednosti Dinamove klupe u subotu navečer protiv Gorice, ali očito je da i oni napreduju, naravno u okvirima u kojim država od 640 tisuća stanovnika ima prostora nogometno napredovati.