Hrvatski 3D crtić ‘Cvrčak i mravica’ već je prodan u 40 zemalja širom svijeta

Autor:

Privatni arhiv

Luka Rukavina, redatelj animiranog filma o cvrčku Ketu i mravici Antoneti, nastalog po Ezopovoj basni, govori o deset godina rada na tom projektu na kojem je radilo 150 suradnika

Ovih je dana održana premijera hrvatskog dugometražnog animiranog 3D filma „Cvrčak i mravica“ nastao prema motivima poznate Ezopove basne.

U novoj verziji, za koji su scenariji napisali Rona Žulj i Luka Rukavina koji je i režirao film, priča prati cvrčka Keta koji voli svirati sa svojim bendom i zabavljati bezbrižne kukce iz okolice. Na Cvrčelli zabava nikad ne prestaje, a zima je tek izmišljotina uštogljenih mrava i teoretičara zavjere. U blizini živi mravica Antoneta, u društvu posvećenom graditeljstvu, disciplini i radu. Glazba je strogo zabranjena. Kad se Ket i Antoneta sretnu, među njima se brzo razvija bliskost. Može li Antoneta spasiti cvrčke od zime prije nego što je prekasno? Poznata priča koja će u ovoj novoj verziji oduševiti djecu, ali i odrasle.

Supervizor animacijskog tima i glavni animator bio je Siniša Mataić, montažer filma Roman Cernjak, filmsku glazbu i dizajn zvuka potpisao je Vjeran Šalamon. Glavni producent filma bio je Dino Krpan iz tvrtke Diedra iz Zagreba, a koproducent Zagreb Film. Sufinanciran je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, a podržali su ga Potprogram MEDIA programa Kreativna Europa te Ministarstvo kulture i medija RH. No podatak koji je impresivan je da je film „Cvrčak i mravica“ već unaprijed prodan u preko 40 zemalja širom svijeta zahvaljujući suradnji s kanadskom kompanijom Attraction Distribution. Iako se pojavila priča da je rad na filmu trajao skoro deset godina, redatelj filma Luka Rukavina ispričao nam je kako je tekla njegova avantura s cvrčkom Ketom i mravicom Antonetom.

„Projekt je star deset godina i započet je s drugim redateljem Darkom Bakližom koji je rad na filmu počeo s producentom Dinom Krpanom. Imali su nekoliko verzija scenarija i foršpan i tu su stali. Nekoliko godina kasnije me producent pozvao na preporuku i to je bio novi početak tog projekta. Krenuli smo skoro iz početka i proces je trajao oko pet godina. Dosta kompliciran i dugotrajan posao. To zapravo i nije toliko dugo, čak ni za holivudske uvjete, iako mi nismo ni blizu Hollywoodu. Pogotovo ovaj tip komercijalne 3D animacije.

Uz sam proces razvoja dogodio nam se i potres i korona i još štošta tijekom realizacije filma. Nisam znao da će trajati toliko, ali sada je napokon gotov. Danas smo svi jako sretni i ponosni što smo stigli na kraj tog dugačkog i krivudavog puta koji je završio premijerom.“

Luka Rukavina, mnogima poznat po kratkom igranom filmu „Brija“ iz 2012., ali i po niz sinkronizacija za animirane filmove kojih je do sada režirao oko 25, u priču filma „Cvrčak i mravica“ krenuo je pun entuzijazma s koscenaristicom Ronom Žulj.

„Kada sam preuzeo projekt, bilo je nekoliko verzija scenarija te konceptualni crteži i razvoj likova. Znala su se neka pravila i osnovne postavke priče. Smatrao sam da scenarij može biti bolji i to sam rekao producentu koji mi je potom ponudio da napišem novi scenarij, što sam sa zadovoljstvom prihvatio. Sjetio sam se Rone Žulj s kojom sam studirao. Nas dvoje smo to preuzeli i napisali kompletan scenarij iz početka. Bio je kompleksan zadatak, u jednom smo trenu imali nekoliko mogućih smjerova priče. Pola likova smo maknuli, neke smo prenamijenili, drugačije artikulirali itd. Napravili smo novu konstrukciju te priče. Jedna jako lijepa i kreativna suradnja koja je trajala par mjeseci. Uspjeli smo postaviti našu vrstu humora i naše shvaćanje svijeta i odnosa u njemu.“

U razgovoru za Zagreb News priznao je i da je početak možda bio najteži. „Najteži je bio početak dok nisam ušao skroz u priču. Bilo nam je bitno postaviti ta dva svijeta (cvrčaka i mrava) na noge, kao i nomenklaturu imena pa smo svakog mrava nazvali da se zove na ant: Anteodor, Antoneta, Antal itd. Potom smo postavili priču tako da mravi ne razumiju metafore jer su jako doslovni i žive u svom svijetu u kojem vlada red, rad i disciplina. Kod njih je glazba zabranjena, kao i pjesma. Kada su čuli da glazba ruši zidove, oni su to shvatili doslovno. Tako se u filmu nalaze mravi koji pridržavaju zidove da se ne sruše. Potpuno novi moment mi je bila suradnja s animatorima. Morao sam naučiti njihov jezik pa i specifičnost rada i tehnologiju 3D animacije. A svaka je faza rada donijela svoje izazove…“

Na filmu je radilo preko 150 suradnika, među kojima i Gordan Muratović iz grupe Jinx koji je napisao originalne pjesme za film, pa smo pitali Rukavinu kako se odlučio na suradnju s njim.

„Naš uži autorski tim se složio da pozovemo njega nakon što smo se svi složili da nam je on svima jako drag kao autor. Ima konstantu kvalitete i potrebnu dozu šašavosti u svom zvuku. Dobar, kvalitetan i maštoviti autor pop standarda i specifičnog izričaja.“ Film „Cvrčak i mravica“ neki su već prozvali hrvatskim odgovorom Pixaru, jednom od najvećih i najuspješnijih studija animiranih filmova na svijetu. No Rukavina se ne zanosi previše, iako nije krio nadu da će se filmom „Cvrčak i mravica“ barem približiti Pixaru i njihovim uspješnim filmovima.

„Trudili smo se s obzirom na vrijeme, mogućnosti i okolnosti biti najbolji što možemo. Pokušali smo napraviti najbolje i približiti se određenom standardu i biti istovremeno svoji. Nadam se da ćemo opravdati očekivanja jer je ipak Pixar jedan od najvećih studija za takve filmove na svijetu i nadam se da ćemo se barem približiti njima. Moj cilj je da se svidimo djeci i bit ću sretan ako će im film biti zabavan i zanimljiv, da će ga htjeti gledati nekoliko puta. Kako u Hrvatskoj tako i širom svijeta. Sve ostalo je bonus.“ Usporedno s premijerom u Hrvatskoj, film je krenuo u distribuciju širom svijeta i već je napravljena sinkronizacija na engleski jezik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.