Hajduk golovima Jaira i Livaje u drugom dijelu svladao Zagreb i osigurao četvrtfinalni okršaj s Goricom

02.03.2021., Nogometni centar Zagrebello, Zagreb - Hrvatski nogometni kup, osmina finala, NK Zagreb - HNK Hajduk. Jairo Da Silva Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Matija Habljak/PIXSELL

U posljednjem okršaju osmine finala tridesetog izdanja Hrvatskog nogometnog kupa Hajduk je na igralištu u Veslačkoj rezultatom 0-3 (0-0) svladao četvrtoligaša Zagreb i tako osigurao četvrtfinalni okršaj u gostima kod Gorice. Strijelci za momčad Paola Tramezzanija bili su Jairo (58., 70.) i Marko Livaja (66.).

Susret je započet minutom šutnje za nedavno preminule Milana Bandića i Zlatka Kranjčara, a isti je ‘obilježen’ i time da dvojac na klupi domaćina – Dražen Medić i njegov imenjak Madunović tijekom svih 90 minuta nisu koristili mogućnost promjene nekog od igrača koji su započeli utakmicu.

Hajduk je očekivano imao posjed no konkretnosti u igri prema naprijed uvelike je nedostajalo. Domaćini su se kvalitetno kretali u obrani, a u slučajevima kada bi im protivnik pobjegao radili bi grublje prkršaje zbog kojih su u prvom poluvremenu od strane suca Matoca nagrađeni s tri žuta kartona.

Prvu spomena vrijednu situaciju vidjeli smo u 21. minuti kada je na ubačaj Jaira s desne strane napada u sredini na pet metara Nayir u gol prilici loše zahvatio loptu, pa je Gašparić bez problema obranio Tručinov ‘pokušaj’.

Dvadeset minuta poslije drugi put je Hajduk uspio doći u izglednu priliku. Mujakić i Dolček su izigrali desnu stranu domaće obrane, potonji je ubacio povratno za Čuića koji s pet metara puca u bliži kut no umjesto mreže pogađa Nayira, a u nastavku usamljeni Jairo na sedam metara čudesno uspijeva promašiti loptu i poslati ju daleko od okvira vrata.

U nastavku je strateg gostiju Tramezzani na travnjak poslao Livaju, Fossatija i Todorovića, a Livaja je već nakon minute igre bio u dvije dobre situacije. Prvo je u 47. njegov prizemni ubačaj protivnički branič zamalo proslijedio u vlastitu mrežu, a poslije tog ubačaja iz kuta na dodavanje Fossatija Livaja je glavom s deset metara poslao loptu malo pored okvira vrata.

Izraženo aktivniji gosti, u odnosu na prvo poluvrijeme, do rezultatske prednosti stigli su u 58. minuti kada je Livaja iz sredine otvorio Todorovića desno, desni bočni ‘Bilih’ uz granicu terena uspijeva proći pored Antonija i Kristijana Regovića te dodati kvalitetno za Kačaniklića čiji je udarac s osam metara blokiran, no u konačnici na lijevoj vratnici loptu u mrežu posprema Jairo.

U 65. minuti Karlo Strunje je zaradio drugi žuti i isključujući crveni karton, a iz slobodnog udarca poslije tog prekršaja u strijelce se prizemnim udarcem s ruba šesnaesterca upisao Marko Livaja.

Pet minuta poslije Todorović je ubacio sa strane, Livaja iz prve lijevom savršeno precizno pronalazi Jaira, koji se sjurio u šesnaesterac stigao do peterca i pogodio mrežu za 0-3 Hajduka u 70. minuti.

U narednom periodu istaknuo se domaći vratar Gašparić koji je obranio pokušaje Biuka i Jurića, a do kraja susreta u 89. minuti Zagreb je imao svoje jedine dvije prilike na susretu. Posavec je prvo obranio pokušaj Antonija Regovića s osam metara, a zatim je isti igrač na dodavanje Josipa Šarića udarcem s deset metara pogodio vratnicu.

Četvrfinalne kupa sutra će se igrati u Gradskom vrtu gdje Osijek dočekuje Rijeku (14:30) te u Maksimiru gdje će Slaven Belupo biti gost Dinamu (17:00). Oriolik će Istru 1961 ugostiti 17. ožujka (15:00), a dan prije četvrtfinalni okršaj imat će Gorica i Hajduk.