MI SMO PRVACI Najviše prijava EPPO-u podnose Hrvati, dosad pokrenuto 47 istraga!

Autor:

04.11.2022., Zagreb - Kuca Europe. Europska javna tuziteljica Laura Codruta Kovesi odrzala je konferenciju za medije. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), na čijem je čelu Laura Kövesi, objavio je svoje novo godišnje izvješće. U Hrvatskoj se i dalje podnosi najviše prijava tom tijelu, pokazuje izvještaj.

Središnji ured EPPO-a tijekom protekle godine je zaprimio i obradio 4187 kaznenih prijava, što je 26 posto više nego godinu dana ranije. Više od polovine zaprimljenih kaznenih prijava, njih 2494, podnijeli su građani što je povećanje od 29 posto nego 2022. godine.

EPPO navodi da je ukupno aktivno 1927 istraga s procijenjenom štetom od 19,2 milijarde eura, od čega se njih 339 s ukupnom štetom od 11,5 milijardi eura povezuje s prijevarama povezanim s porezom na dodanu vrijednost. Ured ističe da ova vrsta prijevare često uključuje sofisticirane kriminalne organizacije i gotovo ju je nemoguće otkriti iz nacionalne perspektive.

Tijekom 2023. EPPO je pokrenuo 1371 istragu, što je 58 posto više nego 2022., a ukupna šteta u tim istraga procjenjuje se na 12,2 milijarde eura. Ističu i da su tijekom prošle godine podigli 139 optužnica, što je preko 50 posto više nego godinu dana ranije.

Od 2494 prijava građana njih 1.770 odbačeno je jer EPPO nad njima nije imao nadležost. Još 300 prijava podnijeto je lokalnim EPPO-vim uredima, ali su i te ocijenjene neutemeljenima, odnosno nisu se odnosile na kaznena djela iz nadležnosti europskog tužiteljstva.

Najveći broj prijava građani su i tijekom proteklih godinu dana podnijeli u Hrvatskoj, njih ukupno 433. Zatim slijede Belgija s 221 prijavom, Njemačka sa 199, Bugarska sa 179, te Ruminjska sa 156. Ukupno 132 prijave stigle su i iz zemalja u kojima EPPO ne djeluje, a još 279 iz zemalja koje nisu članice EU-a.

Hrvatska se nalazi i među 19 zemalja u kojima je tijekom prošle godine EPPO oduzimao nezakonito stečenu imovinu. To je, prema izvještaju, dogodilo ukupno 475 puta, a osim u Hrvatskoj zaplijene su izvršene i u Austriji, Belgiji, Češkoj, Estoniji, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji, Litvi, Latviji, Luksemburgu, Malti, Nizozemskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Slovačkoj i Španjolskoj.

Prema izvješću u Hrvatskoj je u tijeku sedam sudskih postupaka što ih je pokrenuo EPPO. U devet slučajeva optuženo je ukupno 18 osoba. Četiri slučaja EPPO je predao domaćim pravosudnim tijelima.

Ukupno je hrvatski Ured europskog javnog tužitelja pokrenuo 47 istraga koje se odnose na štetu od gotovo 278 milijuna eura. Od tog iznosa oko 29 milijuna eura odnosi se na poreznu prijevaru. Trenutno se vode tri istrage koje imaju prekograničnu dimenziju, a u 2023. naložena je zapljena 1,6 milijuna eura nezakonito stečene imovine.

Tijekom prošle godine otvoreno je, stoji u izvješću, 36 istraga zbog moguće štete za EU fondove od 69 milijuna eura. Najviše ih se odnosi na programe regionalnog razvoja, ukupno 25, dok je 13 pokrenuta zbog moguće štete poljoprivrednom fondu. Dvije istrage vode se zbog štete programima za oporavak i otpornost.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.