Francuski štrajk zbog prijedloga pomicanja starosne granice za mirovinu pogodio škole i prijevoz

Autor:

epa10440747 Gare de Lyon station amid a disruption in train services during the second day of nationwide strike led by French trade unions against the government's planned reform to the pension system, in Paris, France, 31 January 2023. The French government plans to delay the minimum retirement age from 62 to 64 by 2030. The capital's subway will operate at 50 percent and only during rush hours.  EPA/TERESA SUAREZ

EPA/TERESA SUAREZ

U Francuskoj je u tijeku nacionalni štrajk u drugom valu prosvjeda protiv planova predsjednika Emmanuela Macrona da podigne dobnu granicu za odlazak u mirovinu sa 62 na 64 godine.

Osam velikih sindikata sudjeluje u štrajku koji prekida rad škola, javnog prijevoza i rafinerija nafte.

Prosvjedi se očekuju diljem Francuske, nakon što je više od milijun ljudi sudjelovalo u prvom danu akcije ranije ovog mjeseca.

Polovica osnovnih škola štrajka.

Macronova vlada nastavlja s reformama dobi za odlazak u mirovinu usprkos anketama javnog mnijenja koje sugeriraju da se dvije trećine birača protivi promjenama, koje idući tjedan počinju prolaziti kroz Nacionalnu skupštinu.

Bez većine u parlamentu, vlada će se morati oslanjati na desničarske republikance za potporu koliko i na zastupnike vladajućih stranaka.

Čelnik krajnje ljevice Jean-Luc Mélenchon rekao je da je Francuska u ključnoj točki i predvidio još veći broj prosvjednika nego prvog dana akcije 19. siječnja. Ulični prosvjedi očekuju se u svim većim gradovima, ali i u manjim mjestima. Prijavljeno je da je 11.000 policajaca raspoređeno da pokrivaju prosvjede.

Došlo je do ozbiljnih poremećaja u prijevozu na području Pariza, sa svakim trećim brzim vlakovima koji prometuju i samo dvije linije metroa bez vozača rade normalno. Zabilježene su velike gužve na jednoj od glavnih nadzemnih linija u glavnom gradu.

Sindikat CGT rekao je da je najmanje tri četvrtine radnika napustilo velike rafinerije nafte i skladišta goriva TotalEnergies.

Jedan od glavnih sindikata učitelja rekao je da će polovica svih učitelja u vrtićima i osnovnim školama biti u štrajku. Srednjoškolci su organizirali prosvjede ispred nekih škola, a studenti su rekli da će okupirati sveučilište Sciences Po u Parizu u znak podrške štrajkašima.

“Mnogi Francuzi osjećaju da je rad sve bolniji. Nije da ne žele raditi, oni ne žele raditi u ovakvim uvjetima”, rekao je politolog Sciences Po Bruno Palier za BBC.

Vlada je nagovijestila da bi se mogla pomaknuti na neki način u detaljima reforme, ali je odbila popustiti u glavnom smjeru podizanja dobi za odlazak u mirovinu za dvije godine na 64 godine.

Ekonomist, profesor Philippe Aghion rekao je da su reforme neophodne jer Francuska ima strukturni deficit od oko 13 milijardi eura (14 milijardi dolara; 11 milijardi funti), a podizanje dobi za odlazak u mirovinu također bi pomoglo povećanju stope zaposlenosti u Francuskoj.

“To će vladi dati vjerodostojnost da uloži neka ulaganja u školstvo, u bolnički sustav koji treba poboljšati, te više ulaganja u inovacije i zelenu industrijalizaciju”, rekao je za BBC

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.