Finska pobijedila uzdrmane Dance

epa09265692 Players of Denmark come together prior to the restart of the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between Denmark and Finland in Copenhagen, Denmark, 12 June 2021.  EPA/Wolfgang Rattay / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Wolfgang Rattay

Finska je u sjeni borbe za život Christiana Eriksena u svom prvom nastupu upisala i prvu pobjedu na Europskim prvenstvenima. U sklopu 1. kola skupine B na Parken stadionu u Kopenhagenu pred 25 tisuća navijača slavili su protiv Danske rezultatom 0:1 (0:0).

Jedini gol na susretu bilo je djelo Joela Pohjanpala, a loš dan za domaćina potvrdio je i Pierre-Emile Hojbjerg koji je propustio realizirati kazneni udarac. Utakmica je gotovo u potpunosti protekla u terenskoj dominaciji Danske, koja na koncu nije uspjela konkretizirati svoje napade.

Dvoboj je obilježio prekid u 43. minuti prvog poluvremena nakon što je na travnjaku kolabirao Christian Eriksen. Uslijedili su neizvjesni trenuci koji su na radost svih okončani dobrim vijestima obzirom da je veznjak domaćih u bolnicu prevezen u stabilnom stanju. Eriksen se iz bolničkog kreveta čuo sa svojim suigračima koji su nakon toga odlučili da žele nastaviti s utakmicom, a istog su mišljenja bili i nogometaši Finske.

Nakon skoro dva sata stanke utakmica je nastavljena od 20:30, a u redovima domaćina Jensen je ušao umjesto Eriksena. Igrači obje momčadi su pod dojmom odigrale preostale četiri minute prvog poluvremena nakon čega je uslijedila stanka od pet minuta kako bi se moglo nastaviti s drugim dijelom utakmice.

Prvu ozbiljniju situaciju u drugom poluvremenu vidjeli smo u 53. minuti kada se upravo Jensen odlučio za dalekometni pokušaj koji je završio iznad okvira gola. Isti igrač je dvije minute kasnije dobro ubacio s desne strane, ali obrana Finske u posljednji trenutak uspijeva otkloniti opasnost.

U jeku napada domaćih do gola je došla Finska. U 60. minuti u svojoj prvoj opasnoj akciji na susretu mrežu je glavom s pet metara zatresao Pohjanpalo kojeg je odličnim ubačajem s lijeve strane uposlio Uronen. Finska je tako u svom prvom udarcu na Europskim prvenstvima došla do prvog zgoditka, a 26-godišnji napadač Union Berlina se upisao u povijest svoje zemlje.

Engleski sudac Taylor je u 73. minuti pokazao na bijelu točku nakon što je Poulsen pao u kaznenom prostoru nakon duela s Arajuurijem. Diskutabilna odluka koju je potvrdio i VAR. Odgovornost je s 11 metara preuzeo Hojbjerg, a Hradecky je uhvatio “živu loptu” te je spriječio izjednačenje.

Nova velika prilika za Dansku uslijedila je u 80. minuti kada je Vestergaard s lijeve strane u petercu pokušao uposliti Olsena, no u posljednji trenutak odličnom obrambenom reakcijom se iskazao Arajuuri koji je izbio loptu u korner.

Domaćini u 87. minuti nisu uspjeli iskoristiti lošu reakciju finskog vratara Hradeckog koji nije uspio iskontrolirati ubačaj, a Poulsen na koncu nije uspio uputiti udarac prema vratima. Bila je to posljednja šansa Danske na susretu.

U drugom susretu prvog kola skupine B od 21 sat u Sankt Peterburgu je počeo dvoboj između Rusije i Belgije.