Spaladium na nogama: Hrvatska pobijedila Mađarsku i postala prvak Europe! Atmosfera fantastična

10.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, finale, Madjarska - Hrvatska. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska vaterpolska reprezentacija u finalu Europskog prvenstva u Splitu od 20:30 igra protiv Mađarske.

Spaladium Arena, Split, Europsko prvenstvo u vaterpolu za muškarce, finale, Mađarska – Hrvatska. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

HRVATSKA – MAĐARSKA 10:9

Tijek utakmice:

KRAJ Sačuvali smo loptu. Prvak Europe zove se HRVATSKA!
8′ Isključenje za Mađare. Imamo loptu, 20 je sekundi do kraja, a mi za napad imamo 18. Time out.
8′ Jansik pogađa!
8′ Mala dekoncentracija u obrani i peterac za Mađare pola minute prije kraja.
7′ Prekršaj u napadu. Sjajno!
7′ Bukić nije iskoristio kontru, dali smo Mađarima još jednu priliku.
7′ Bijač i obrana brane pokušaj Mađara. Na korak smo od zlata.
7′ Još jednom JERKO MARINIĆ KRAGIĆ. Manje od dvije minute su do kraja.
Sad je peterac izborio Marko Žuvela nakon sjajne solo akcije. Idemo li na +2?!
6′ Manhercz pogađa gredu. Lopta je za HRVATSKU
6′ Odlična obrana Bijača, skinuo je čisti zicer, no pod prekršajem je bio mađarski igrač i to je peterac.
6′ Jerko Marinić Kragić zakucava u gol! Prvi pogodak Hrvatske u posljednjoj četvrtini.
6′ Evo kontre i prekršaja nad Fatovićem. PETERAC!
5′ Nova odlična obrana Hrvatske. U posljednje tri minute ulazi s napadom.
5′ Marinić Kragić u vratnicu, Zalanki preko gola. Ponovno je naša lopta.
4′ Gredu sad pogađa i Loren Fatović, no griješe Mađari i lopta je ponovno za nas.
3′ Odmah smo izgubili loptu, ali sreća nam se osmjehnula. Mađarski igrač je u 1 na 1 situaciji s Bijačem pogodio gredu.
3′ Obranili smo se od opasnog napada Mađara
2′ Mađari su odlično odigrali na centra, a Jansik je tamo siguran. Novo izjednačenje.
1′ Prvi napad u posljednjoj četvrtini pripada Hrvatskoj.
8′ Na stanku pred posljednjih osam minuta odlazimo s prednosti od jednog pogotka razlike.
8′ Evo napokon i Andrije Bašića. Sa srednje pozicije očistio je desnu paučinu iz Vogelovog gola.
8′ Što je sad pogodio Vigvari. Iz teške pozicije uspio je šutem prevariti Bijača i još jednom vratiti Mađare.
7′ Za sada još uvijek ne. Loš je bio udarac Lazića.
7′ Prekršaj u napadu Mađara. Možemo li na +2?
6′ Kakva golčina Harkova, pod gredu u bliži kut. Ponovno smo u vodstvu.
6′ Konarik je pronašao bliži kut Bijačevih vrata.
5′ Tko će nego Rino Burić. Naš poznati trokut još je jednom donio pogodak. Treći put Burić večeras!
5′ Bašić šalje žabicu u gredu.
4′ Peterac za Mađare. Manhercz je siguran.
3′ Cijeli gol su promašili prvo Marinić Kragić s jedne, a onda i Manhercz s druge strane.
2′ Evo nam ponovno Bijača. Bez njega zlata neće biti.
1′ Odmah su Mađari odgovorili. Pogodio je Nemet.
1′ Hrvatska je izborila prvi napad u trećoj četvrtini, a onda ga i savršeno iskoristila. Ponovno je uplivao Rino Burić i utrpao sjajnu asistenciju.
8′ Kraj prvog dijela. Hrvatske je Mađare u drugih osam minuta ostavila bez pogotka, a jedan naš bio je dovoljan za vodstvo!
8′ Prekršaj u napadu Mađara i posljednji napad za Hrvatsku. Pokušao je Harkov, ali lopta ide visoko preko gola. Pokušao je još Burjan za Mađare, ali bezopasno. 4:3 za Hrvatsku na poluvremenu!
7′ Napad nam je u problemu, ali moramo li spomenuti da je Bijač obranio i treći udarac za redom?
6′ Kad ga je krenulo, evo Bijača još jednom.
5′ Da spomenemo i Bijača. Njegova druga obrana.
5′ Odigrali smo još jedan loš napad, a onda imali sreće. Mađari pogađaju vratnicu.
4′ Mađari su odigrali kontru nakon lošeg napada Hrvatske i pogodili. Strijelac je Molnar.
3′ Zalanki je uspješno iskoristio igrača više i izjednačio rezultat
3′ I evo ga. S krajem napada sjajnu žabicu pogađa Konstantin Harkov.
2′ Loše odrađen hrvatski igrač više. Obrane su za sada koncentrirane.
2′ Prvi je pokušao Bukić, no bez uspjeha. S druge strane su Mađari došli do čovjeka više, ali šut nije bio dobar.
1′ Susret je započeo. Prvi napad imat će Hrvatska.

Odlično navijanje u Splitu

Sve je spremno za početak velikog susreta u kojem će Hrvatska tražiti svoje drugo europsko zlato.
Dvorana se užurbano puni, atmosfera je fenomenalna, nesnošljiva je buka u Spaladiumu, naši reprezentativci imat će veliki vjetar u leđa s tribina.

Izabranici Ivice Tucka pokušat će osvojiti europsko zlato, drugo za Hrvatsku, nakon što je generacija koju je vodio Ratko Rudić popela se na krov Europe u Zagrebu 2010. godine.

Punih 12 godina trebalo je proći da Barakude izbore završni obračun za europsku titulu i to je uspjelo ovoj novoj Hrvatskoj, koju je izbornik Tucak odlučio redizajnirati poslije Olimpijskih igara u Tokiju i uvesti nekolicinu novih igrača.

Ta nova Hrvatska prije dva mjeseca na Svjetskom prvenstvu je ušla u polufinale i u konačnici završila na četvrtom mjestu, ali ovo Europsko prvenstvo u Spaladium Areni ipak je (bio) centralni događaj u ovoj godini za našu reprezentaciju. Ovdje se pripremao, tražio i dobio veliki rezultat, jer čak i ako Barakude ne uspiju uzeti zlato, vrhunski rezultat je već napravljen.

Što se tiče suparnika, oni su u Splitu prikazali zbilja fantastičnu igru u dosadašnjim utakmicama. Bili su smješteni u skupini D gdje su protiv Izraela i Slovenije imali dvije jače trening-utakmice, ali već s onom pobjedom od devet razlike protiv Srbije Mađari su poslali poruku svima, bez obzira što su Srbi ovdje došli s potpuno novom reprezentacijom, bez sedmorice koji su lani postali olimpijski pobjednici.

Mađarska je u četvrtfinalu bila bolja od Crne Gore, da bi u polufinalu šokirala aktualnog svjetskog prvaka Španjolsku, nošena podrškom oko 1000 svojih navijača u Spaladiumu, donosi gol.hr.