Favoriti na 4×100 metara bez pobjeda, Amerikankama i Kanađanima zlatne medalje

epa10089298 US athletes (L-R) Jenna Prandini, Melissa Jefferson, Twanisha Terry and Abby Steiner of the US celebrate winning the 4x100m relay final Championships Oregon22 at Hayward Field in Eugene, Oregon, USA, 23 July 2022.  EPA/Robert Ghement

EPA/Robert Ghement

Jamajka u ženskoj a Sjedinjene države u muškoj konkurenciji su uzeli sve tri pojedinačne medalje na 100 metara na Svjetskom prvenstvu u Atletici, međutim njihove štafete na 4×100 su osvojile tek srebro! Amerikanke su iznenadile Jamajčanke koje su uz tri osvajačice medalja imale Kembu Nelson (osobni rekord 10.88) ali nije im to bilo dovoljno jer su Amerikanke (Melissa Jefferson, Abby Steiner, Jenna Prandini, Twanisha Terry) odradile sjajno sve tri izmjene i s 41.14 ušle u cilj četiri stotinke sekunde prije Jamajčanki. Shericka Jackson je zadnju dionicu istrčala za 9.66 međutim Terry je uspjela sačuvati prednost i zlatnu medalju za SAD. Broncu su osvojile Njemice s 42.03.

Amerikanci su u zadnjoj izmjeni štafetne palice između Elijaha Halla i Marvina Bracyja izgubili dragocjene stotinke što je iskoristio Andre De Grasse, koji je zadnjih 100 letećih metara istrčao za 8.79, i s 37.48 odveo Kanađane do zlatne medalje na muških 4×100.  Brončani su Britanci s 37.83.

Portugalac kubanskog porijekla Pedro Pichardo je s najboljim rezultatom sezone u svijetu 17.95 osvojio troskokaško zlato, istu medalju osvojio je i lani na Igrama u Tokiju. Hugues Fabrice Zongo iz Burkine Faso je s 17.55 nastavio niz velikih medalja, na SP u Dohi i u Tokiju prošle godine je bio brončani dok se Kinez Yaming Zhu s 17.31 u odnosu na Tokio spustio za jednu stepenicu i u Eugeneu osvojio broncu.

Anderson Peters iz Grenade je obranio svjetsko zlato u bacanju koplja, s 90.54 pobijedio je ispred aktualnog olimpijskog prvaka Indijca Neeraja Chopre koji je koplje bacio do 88.13 a broncu je ponio Čeh Jakub Vajdlech, brončani iz Tokija prošle godine, s 88.09.