Euroliga: Olympiacos neviđenim preokretom do svog devetog finala

epa10638957 Kostas Papanikolaou (R) of Olympiacos and Jordan Loyd of Monaco in action during the Euroleague Final Four semifinal basketball match between Olympiacos Piraeus and AS Monaco in Kaunas, Lithuania, 19 May 2023.  EPA/TOMS KALNINS

EPA/TOMS KALNINS

Košarkaši grčkog Olympiacosa pobijedili su Monaco sa 76-62 u prvoj polufinalnoj utakmici Final Foura Eurolige kojem je domaćin Kaunas i tako se po deveti put u klupskoj povijesti probili na korak do osvajanja naslova europskog prvaka.

Momčad iz Pireja je do svog prvog finala Eurolige nakon 2017. stigla nevjerojatnim preokretom u trećoj četvrtini, u koju je Monaco ušao sa 12 koševa prednosti iz prvog poluvremena (41-29). Međutim, od 20. do 30. minute momčad iz Kneževine je uspjela ubaciti svega dva poena, a za to vrijeme su Grci postigli 27 koševa i stvorili prednost od 13 koševa koju su lakoćom obranili do kraja utakmice.

Jedini koš za Monaco u trećoj dionici postigao je Elie Okobo za izjednačenje na 43-43 u 26. minuti.

Najbolji igrač Olympicosa ponovno je bio Saša Vezenkov koji je ubacio 19 koševa uz šest skokova i tri asistencije. Kostas Papanikolaou je spojio 15 poena i osam skokova, a Moustapha Fall je ubacio 12 koševa. Iskusni razigravač Kostas Sloukas je postigao devet poena i podijelio sedam asistencija.

Strijelce Monaca su sa po 17 koševa predvodili Okobo i Mike James.

Olympiacos će se u nedjeljnom finalu boriti za svoj četvrti naslov europskog prvaka protiv boljeg iz drugog polufinala u kojem će se od 20 sati sastati Real Madrid i Barcelona.