Ekološki aktivisti predložili niz rješenja za smanjenje plastičnog otpada. Umjesto odgovora, Filipović ih je – blokirao

Autor:

Privatni arhiv

Nakon niza aktivnosti koje su poduzeli aktivisti Zelene akcije kako bi resorno ministarstvo napokon provelo zakonske izmjene kojima bi se ograničila, odnosno zabranila jednokratna plastika u Hrvatskoj, ministar Davor Filipović ovih je dana, umjesto konkretnih koraka u vidu zakonskih izmjena, poduzeo jedan do sada neviđen potez – na društvenim mrežama blokirao je tu ekološku udrugu.

O potrebnim izmjenama zakona, nacional.hr razgovarao je s Ana-Marijom Mileusnić iz Zelene akcije, koja već godinama radi na pronalaženju rješenja vezanih za problematiku plastičnog otpada. Posljednjih mjeseci ‘pritisak’ aktivista na zakonodavca bio je pojačan, no svi napori za osvještavanjem nadležnih ostali su bez odgovora.

“Prvenstveno je riječ o usvajanju Pravilnika o ambalaži, ambalažnom otpadu, jednokratnoj plastici i ribolovnom alatu čije je javno savjetovanje završilo u prosincu prošle godine, a Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja još uvijek nije objavilo izvješće, te u ovom trenutku ne možemo znati koji su prijedlozi organizacija usvojeni, ‘primljeni na znanje’ ili ‘odbijeni’, kazala je te pojasnila kako je jedan od prijedloga vezan uz vrlo lagane plastične vrećice (one za voće i povrće) za koje organizacije koje čine Platformu za borbu protiv zagađenja jednokratnom plastikom u Hrvatskoj smatraju da ih treba zabraniti te u potpunosti zamijeniti višekratnom alternativom – višekratnim tekstilnim vrećicama za kupovinu u rinfuzi. U prijedlogu Pravilnika, naime, ne stoji zabrana vrlo laganih vrećica, nego samo obvezna naplata i natpisi koji poručuju ‘vrećice koristite štedljivo’.

Svi ugostiteljski objekti morali bi se obvezati na korištenje višekratnog pribora za jelo

“S obzirom na to da mjera mjera obvezne naplate laganih plastičnih vrećica u 2019. godini nije pokazala rezultate već su one od 2021. zabranjene, smatramo da se obvezna naplata može tolerirati samo kao kratkoročna prijelazna mjera, ali i da treba odrediti rok od kojeg one više neće moći biti dostupne na policama trgovina”, naglašava Ana-Marija Mileusnić te upozorava kako se građanima nedovoljno sugerira da proizvode od jednokratne plastike treba zamijeniti onima napravljenim od višekratne plastike.

Dodaje i kako je svakako nužno propisati i obvezu uporabe isključivo višekratnog posuđa i pribora za jelo, neovisno o vrsti ugostiteljskog objekta. U trenutnom prijedlogu Pravilnika izuzimaju se jednostavni objekti poput slastičarnica, pekarnica i trgovina na malo, a upravo takvi objekti koriste isključivo jednokratne čaše i jednokratne pribore za jelo.

“Pravilnik ostavlja prostor za zamjenu jednokratnih plastičnih predmeta jednokratnim predmetima izrađenim od drugih materijala, što je u suprotnosti s Direktivom o jednokratnoj plastici”, upozorava aktivistica Zelene akcije te dodaje kako je proširenje sustava povratne naknade korak u dobrom smjeru, ali ističe i da je potrebno obuhvatiti i jednokratnu ambalažu od pića veću od tri litre i drugu ambalažu tekućih jestivih proizvoda kao i tekućih kozmetičkih proizvoda i proizvoda za čišćenje.

Moramo se odgovorno ponašati prema zemljinim resursima, posebno u doba klimatske krize

Ostale zakonodavne promjene odnose se na zagovaranje što ambicioznije Uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPWR) koja će kasnije odrediti i smjer kretanja hrvatskog zakonodavstva u narednih nekoliko godina.

Važno je da se što ambiciozniji dogovor postigne prije europskih izbora, naglašava Ana-Marija Mileusnić.

Platforma za borbu protiv zagađenja plastikom u Hrvatskoj početkom srpnja pozvala je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja da hitno usvoji Pravilnik o ambalaži, ambalažnom otpadu i jednokratnoj plastici i ambicioznim odredbama stane na kraj njihovoj prekomjernoj proizvodnji i potrošnji.

“Tražimo da Ministarstvo utaba smjer u kojem ćemo se kao društvo odgovorno ponašati prema potrošnji ograničenih zemljinih resursa, pogotovo u doba klimatske krize i stati na kraj kulturi bacanja”, poručili su tada okupljeni aktivisti, no iz ministarstva nisu dobili nikakav odgovor.

Ovih dana ministar gospodarstva i održivog razvoja, Davor Filipović aktivistima Zelene akcije odgovorio je tako što ih je – blokirao na društvenim mrežama.

“Kome služi ministar Filipović? Svojim interesima, ili nečijim drugim?”, pitaju se ekološki aktivisti.

Filipoviću dodijeljeno ‘priznanje’ za devastaciju okoliša: “U samo godinu dana uspio je degradirati resor…”

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.