Dvije izložbe iz produkcije HDD-a od utorka u splitskom MKC-u

Autor:

Marko Ercegović

U splitskom Multimedijalnom kulturnom centru u utorak se otvaraju dvije izložbe iz produkcije HDD-a: izložba Orsata Frankovića i Studija Flomaster pod naslovom ‘Stvaranje mjesta’ te nedavno zaključeni ‘Ilustorski dijalog: Hana Tintor & Srđa Dragović – Ping Pong’.

Prva izožba predstavlja tematsko čitanje dizajnerskog rada Orsata Frankovića od ranih 2000-ih do danas, dok druga prikazuje što se događa kada se dvoje ilustratora, koji se dotad nisu poznavali, upuste u stvaranje zajedničkog crtačkog dnevnika. Organizatori izložbi su Platforma 9,81 i HDD u partnerstvu s Multimedijalnim kulturnim centrom i DVK UMAS, a ostat će otvorene do 3. prosinca. Kustos obiju izložbi je Marko Golub.

“Izložba Orsat Franković / Flomaster: Stvaranje mjesta zamišljena je više kao putovanje, a manje kao retrospektiva, te obuhvaća radove nastale u proteklih dvadesetak godina – u rasponu od plakata, preko oblikovanja knjiga do ambalaže i poštanskih maraka – povezane tematskom crvenom niti odnosa grafičkog dizajna i stvarnih i imaginarnih mjesta, gradova, pejzaža, ideje doma, pripadnosti, bliskosti i distance, navodi se u najavi.

Tema izložbe su načini na koje grafičkim dizajnom mogu komunicirati, čitati, interpretirati, kritički analizirati, zamišljati, čak i iznova kreirati stvarna i imaginarna mjesta, kako nas jedan plakat ili knjiga mogu odvesti na putovanje takvim mjestima, kako nas može učiniti svjesnijima skrivenih dimenzija poznatih nam okruženja ili nas uvesti u posve nepoznata, kako naizgled konvencionalna stvar poput naslovnice nekog romana može postati prizorište, kako nas taktilni aspekt neke knjige može uvući u prostor koji ona tematizira, ili kako obična poštanska marka možda nije pismo, ali je početak pisma u daleke krajeve.

Radovi odabrani za izložbu nastali su od 2001. do 2021., u sklopu dva različita dizajnerska studija, inicijalno Laboratorium (2001 – 2012.), a potom Flomaster (2012 – danas), a neki i samostalno ili u suradnjama s drugim autorima, ali pretežno je riječ o recentnim ostvarenjima koja obuhvaćaju radove nastale za Dubrovačke ljetne igre, niz projekata Art radionice Lazareti (npr. Mjesto zajednice / Sakupljač Dubrovnik, 2020.; Grad je mrtav. Živio grad! – Užasi zavičaja, 2019. itd.), Unseen Film Festival, oblikovanje knjiga (Ana Opalić: Dom, Markus Zusak: Kradljivica knjiga, 2019.) te brojne druge.

“Izložba Ilustratorski dijalog: Hana Tintor & Srđa Dragović – Ping-pong predstavlja posve nove radove dvoje istaknutih mladih ilustratora iz regije, Hane Tintor (Zagreb, 1992.) i Srđe Dragovića (Kolašin, 1990., živi i radi u Podgorici), koji su tijekom protekle godine vodili zajednički crtački dnevnik. Dvoje kreativaca koji se nikad nisu sreli, različitih crtačkih stilova, ali sličnog senzibiliteta, slali su jedno drugome svoje misli i ideje, i uzvraćali crtežima koji nam pokazuju kako tuđe riječi postaju zajedničke slike”, dodaje se.

Izložba Hane Tintor i Srđe Dragovića dobila je svoju idejnu formu kroz svega par kratkih prepiski s autorima u proljeće prošle godine. Budući da HDD galerija dosad nije imala „čistu“ izložbu ilustracije, nego smo je prikazivali uglavnom u kontekstu grafičkog dizajna, činilo nam se važnim da napokon potpuno zaronimo u ovaj izuzetan medij, ali da pritom to ipak ne bude na način da samo prikupimo minule radove i prikažemo ih uz neku temu, ili se koncentriramo samo na jednog autora ili autoricu. Umjesto toga zamislili smo koncept „Ilustratorskog dijaloga“ koji dovodi u komunikaciju dvoje ilustratora koji dotad nisu radili zajedno, da kao sugovornici u dijalogu pokušaju izvući jedan iz drugog slike, priče i ideje koje ne bi pronašli sami.

ORSAT FRANKOVIĆ / FLOMASTER: Stvaranje mjesta
autor koncepta i kustos izložbe: Marko Golub
autori postava: Marko Golub i Orsat Franković
grafički dizajn: Zoran Đukić
autor tekstova: Marko Golub

ILUSTRATORSKI DIJALOG: HANA TINTOR & SRĐA DRAGOVIĆ – PING-PONG
kustos izložbe i autor teksta: Marko Golub
grafički dizajn: Srđa Dragović
autori postava: Srđa Dragović, Hana Tintor, Marko Golub

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.