Drugoligaš Annecy priredio senzaciju izbacivši Marseille iz Kupa

epa10455668 Olympique Marseille's Croatian head coach Igor Tudor reacts during the French Cup round of 16 match soccer match between Olympique Marseille and Paris Saint Germain, in Marseille, southern France, 08 February 2023.  EPA/SEBASTIEN NOGIER

EPA/SEBASTIEN NOGIER

Nogometaši drugoligaša Annecyja priredili su veliko iznenađenje nakon što su u četvrtfinalu francuskog Kupa na stadionu Velodrome pred 64.000 gledatelja pobijedili Marseille, kojeg vodi Igor Tudor, sa 7-6 boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Desetoplasirana momčad “Ligue 2” je bila bliža pobjedi i unutar 90 minuta, no OM je izjednačio na 2-2 u šestoj minuti sudačke nadoknade.

Nakon što je u osmini finala izbacio moćni PSG, Marseille je bio jedan od glavnih kandidata za osvajanje Kupa kojeg na Velodromeu čekaju od 1989. godine. Kada ih je “pomazio” ždrijeb spojivši ih u četvrtfinalu s Annecyjem i to na domaćem terenu, očekivala se lagana pobjeda Tudorove momčadi.

OM je odlično krenuo. Domaćin je poveo u 29. minuti golom Jordana Veretouta. U 41. je moglo biti i 2-0, Ruslan Malinovski je pucao iz slobodnjaka i pogodio prečku.

Gosti su uspjeli izjednačiti u 53. minuti pogotkom Moisea Diona koji je lijepo pogodio s ruba kaznenog prostora. Samo šest minuta kasnije Kevin Mouanga je šokirao Velodrome pogodivši glavom nakon ubačaja iz kornera.

Tudorova momčad je u nastavku susreta jurila po izjednačenje, no nikako nije uspjela probiti gostujuću obranu. Prilika se pružila u 85. minuti kada je OM dobio kazneni udarac. Kevin Testud je igrao rukom, a sudac Benoit Bastien nakon asistencije VAR-a pokazao na bijelu točku. Pucao je Alexis Sanchez, ali je Thomas Callens obranio njegov udarac.

Kada se već činilo kako će gosti ipak slaviti, Francois Regis Mughe je u šestoj minuti nadoknade zabio za 2-2 gurnuvši susret u “lutriju” jedanaesteraca.

Jedanaesterci su loše krenuli za goste, Pau Lopez je obranio prvi udarac Ahmeda Kashija. Uzvratio je Callens obranivši u trećoj seriji udaraca Tavaresa. U nastavku su igrači obje momčadi bili precizni, a odluka je pala u osmoj seriji. Francois Lajugie je doveo Annecy u vodstvo 7-6, a Leonardo Balerdi je promašio gol za veliko slavlje i povijesni uspjeh Annecyja.

Zanimljivo, Annecy je u osmini finala protiv FC Parisa, te u 16-ini finala protiv Belforta slavio nakon izvođenja kaznenih udaraca.

Polufinale su izborili i Nantes, te Toulouse, a jučer i Lyon. Nantes je u okršaju dvaju prvoligaša pobijedio Lens sa 2-1.

Gosti su poveli u 28. minuti golom Seke Fofane, no samo tri minute kasnije domaćin je izjednačio golom Andyja Delorta iz jedanaesterca. Isti je igrač u 59. minuti zabio i drugi gol za Nantes, također s bijele točke.

Toulouse nije imao problema protiv “fenjeraša” druge lige Rodeza slavivši sa 6-1. Domaćin je već nakon 10 minuta vodio sa 3-0, a na poluvremenu je bilo 5-0. Strijelci za Toulouse bili su Zakaria Aboukhlal (5), Branco van den Boomen (7), Thijs Dalliga (10, 51-11m), Fares Chaibi (21) i Gabriel Suazo (38), dok je za goste zabio Willity Younoussa (69).

U utorak je polufinale Kupa izborio Lyona koji je na domaćem terenu svladao drugoligaša Grenoble sa 2-1.

Za Lyon su zabili Barcola (24) i Jeffinho (38), a rezultat je smanjio Sbai (74).

Hrvatski nogometaš Dejan Lovren odigrao je cijelu utakmicu u pobjedničkom sastavu.

REZULTATI:
Nantes – Lens 2-1 (Delort 31-11m, 59-11m / Fofana 28)
Toulouse – Rodez (2) 6-1 (Aboukhlal 5, Van den Boomen 7, Dallinga 10, 51-11m Chaibi 21, Suazo 38 / Younoussa 69)
Marseille – Annecy (2) 6-7 11m (2-2, Veretout 29, Mughe 90+6 / Dion 53, Mouanga 59)