Dosta je bilo! New York Times tuži OpenAI zbog korištenja milijuna članaka: Kradu nam publiku!

Autor:

Ilustracija Pixabay

New York Times tuži OpenAI i Microsoft optužujući ih za korištenje milijuna novinskih članaka bez dopuštenja za pomoć u obuci chatbota za pružanje informacija čitateljima.

Times je rekao da je prva velika medijska organizacija u SAD-u koja je tužila OpenAI, tvorca popularne platforme za umjetnu inteligenciju ChatGPT i Microsoft, investitora OpenAI-ja i tvorca AI platforme sada poznate kao Copilot, zbog problema s autorskim pravima povezanih s njezinim djelima, javlja Reuters.

Novinari i ostali tvorci medijskog sadržaja su tužili OpenAI kako bi ograničili skraping — ili automatsko prikupljanje podataka — od strane AI usluga njihovog online sadržaja bez naknade.

Tužba novina, podnesena saveznom sudu na Manhattanu, optužila je OpenAI i Microsoft da pokušavaju “iskoristiti golema ulaganja The Timesa u svoje novinarstvo” koristeći ga za pružanje alternativnih načina za dostavu informacija čitateljima.

“Nema ništa ‘transformativno’ u korištenju sadržaja The Timesa bez plaćanja za stvaranje proizvoda koji zamjenjuju The Times i kradu publiku od njega”, rekli su iz Timesa.

“Poštena upotreba”

OpenAI i Microsoft rekli su da korištenje djela zaštićenih autorskim pravima za obuku proizvoda umjetne inteligencije predstavlja “poštenu upotrebu”, pravnu doktrinu koja uređuje nelicenciranu upotrebu materijala zaštićenog autorskim pravima.

Ured za autorska prava SAD-a kaže da će otvoriti novu kategoriju  za “transformativne” sadržaje jer one dodaju “nešto novo, s daljnjom svrhom ili karakterom” i “vjerojatno će se njihova upotreba smatrati poštenim”.

Times ne traži konkretan iznos odštete već procijenjenu štetu u “milijardama dolara”. Također želi da OpenAI i Microsoft unište modele chatbota i setove za obuku koji uključuju njihov materijal.

Pregovori o izbjegavanju tužbe i omogućavanju “uzajamno korisne razmjene vrijednosti” s tuženicima bili su neuspješni, piše u ovim novinama starim 172 godine.

Što je rekao OpenAI?

“Poštujemo prava autora i vlasnika sadržaja”, rekao je OpenAI u izjavi poslanoj e-poštom. “Naši tekući razgovori s New York Timesom bili su produktivni i konstruktivno napreduju, stoga smo iznenađeni i razočarani ovakvim razvojem događaja.”

Microsoft nije odgovorio na zahtjeve za komentar.

Tvrtke za razvoj umjetne inteligencije skupljaju informacije na internetu kako bi trenirale generativne AI chatbotove i privukle su milijarde dolara ulaganja. Investitori su pak  OpenAI procijenili na više od 80 milijardi dolara.

Dok je OpenAI-jev roditelj neprofitna organizacija, Microsoft je uložio 13 milijardi dolara u profitnu podružnicu, što bi bilo 49% udjela.

I pisci su protiv

Spisatelji uključujući Davida Baldaccija, Jonathana Franzena, Johna Grishama i Scotta Turowa također su tužili OpenAI i Microsoft na saveznom sudu na Manhattanu, tvrdeći da su sustavi umjetne inteligencije mogli koristiti desetke tisuća njihovih knjiga.

U srpnju su komičarka Sarah Silverman i drugi autori tužili OpenAI i Meta Platforms u San Franciscu jer su “progutali” njihova djela, uključujući Silvermanovu knjigu “The Bedwetter” iz 2010. No, sudac je odbacio većinu tog slučaja u studenom.

Inače, Times je podnio tužbu sedam godina nakon što je Vrhovni sud SAD-a odbio osporiti Googleu da otvori novu  digitalnu biblioteku s milijunima knjiga.

Savezni prizivni sud utvrdio je da je knjižnica, koja je čitateljima davala pristup isječcima teksta, predstavljala poštenu upotrebu autorskih djela.

Chatbotovi su osnažili borbu među velikim medijskim organizacijama da privuku i zadrže čitatelje, iako je Times prošao bolje od većine. Naime, Times trenutno ima 9,41 milijuna pretplatnika samo na digitalno izdanje, u odnosu na 8,59 milijuna godinu dana ranije, dok su pretplatnici na tiskano izdanje pali na 670.000 sa 740.000.

Pretplate generiraju više od dvije trećine prihoda Timesa, dok oglasi generiraju oko 20% prihoda.

Što je u Timesovoj tužbi?

Timesova tužba navodi nekoliko slučajeva u kojima su OpenAI i Microsoft chatbotovi korisnicima davali gotovo doslovne izvatke svojih članaka.

To uključuje roman koji je osvojio Pulitzerovu nagradu 2019. godine te recenziju restoranskog kritičara Petea Wellsa iz 2012. o Guy’s American Kitchen & Bar koji je u međuvremenu zatvoren, a koji je postao viralna senzacija.

Times navodi da takva kršenja autorskih prava prijete visokokvalitetnom novinarstvu jer smanjuju percipiranu potrebu čitatelja da posjete njegovu web stranicu, smanjujući promet i potencijalno smanjujući prihode od oglašavanja i pretplate.

Također je navedeno da chatbotovi optuženih otežavaju čitateljima razlikovanje činjenica od fikcije, uključujući i kada njihova tehnologija lažno pripisuje informacije novinama.

Times je rekao da je ChatGPT jednom lažno pripisao dvije preporuke za uredske stolice ovoj web stranici za pregled proizvoda – Wirecutter.

“U rječniku umjetne inteligencije, ovo se zove ‘halucinacija'”, piše Times. “Na jednostavnom engleskom, to je dezinformacija.”

Glavna savjetnica Timesa, Diane Brayton rekla je osoblju u internom dopisu da novine prepoznaju potencijal generativne umjetne inteligencije za novinarstvo, ali “upotreba našeg rada za stvaranje GenAI alata mora doći uz dopuštenje i ugovor koji odražava fer vrijednost tog rada, kako zakon predviđa.”

Najnoviji slučaj tužbe

Kako ne bi došlo da zabune, ovo nije jedini slučaj u kojem su se novine, medijske kuće i slični digli na noge protiv umjetne inteligencije i upotrebe autorskih prava. No, zasigurno će biti jedan od onih o kojima se najviše piše i čita.

A jedan od novijih slučaja, kako javlja TheFashionLaw zasigurno je onaj od 5. siječnja 2024.: Basbanes protiv Microsoft Corp. i OpenAI u kojem su novinari Nicholas Basbanes i Nicholas Ngagoyeanes (profesionalno poznati kao “Nicholas Gage”) podnijeli tužbu za izravnu, posrednu i sudioničku povredu autorskih prava protiv Microsoft Corporation i OpenAI, Inc., zajedno s nizom povezanih subjekata OpenAI, tvrdeći da su optuženici kopirali njihov rad “na izgradnji golemog komercijalnog poduzeća koje se sada procjenjuje na milijarde dolara.”

Konkretno, tužitelji tvrde da su se Microsoft i OpenAI, “kao sofisticirani komercijalni subjekti, jasno odlučili na namjernu strategiju krađe tužiteljevih djela zaštićenih autorskim pravima kako bi potaknuli svoje golemo komercijalno poduzeće… bez plaćanja za inpute koji čine njihove LLM-ove, i koji su stoga jednostavno izvedeni radovi koji rezultiraju još višom profitnom maržom za optužene.”

Ukazujući na slučaj pokrenut protiv Microsofta i OpenAI-ja kao na poticaj za ovaj slučaj, Basbanes i Ngagoyeanes tvrde da su “ubrzo nakon što je New York Times podnio tužbu protiv istih tuženika ovom sudu, tuženici javno priznali da su vlasnici autorskih prava, a tužitelji moraju dobiti naknadu za tuženike koji koriste njihov rad: ‘Poštujemo prava autora i vlasnika sadržaja i predani smo suradnji s njima kako bismo osigurali da imaju koristi od AI tehnologije i novih modela prihoda.’”

U tom kontekstu, tužitelji navode da “nastoje zastupati one pisce čija su djela zaštićena autorskim pravom sustavno otimali tuženici”, tražeći odštetu za “kršenje autorskih prava, izgubljenu priliku za licenciranje svojih djela i za uništavanje tržišta koje tuženici imaju”. Tužitelji također traže trajnu zabranu “kako bi spriječili da se te štete ponove”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.