Đoković osvojio 24. Grand Slam naslov! U finalu US Opena pobijedio Medvjedeva

epa10853731 Novak Djokovic of Serbia falls as he returns the ball to Daniil Medvedev of Russia during the Men's Final match at the US Open Tennis Championships at the Flushing Meadows, New York, USA, 10 September 2023. The US Open runs from 28 August through 10 September.  EPA/CJ GUNTHER

EPA/CJ GUNTHER

Najuspješniji tenisač svih vremena, 36-godišnji srpski tenisač Novak Đoković, osvojio je svoj 24. Grand Slam naslov pobijedivši u finalu US Opena Rusa Danjila Medvjedeva sa 6-3, 7-6 (5), 6-3 i tako se po broju pojedinačnih Grand Slam trofeja izjednačio s Australkom Margaret Court.

Đoković je u svom desetom finalu u New Yorku stigao do četvrtog trofeja (2011., 2015., 2018., 2023.) i postao najstariji pobjednik posljednjeg Grand Slam turnira u sezoni u Open eri (od 1969.), nadmašivši Australca Kena Rosewalla koji je 1970. osvojio naslov s 35 godina.

Srpski tenisač je tako na najbolji način obilježio povratak na vrh pojedinačne ATP ljestvice, s kojeg je izgurao Španjolca Carlosa Alcaraza.

Đoković je u finalni obračun s 27-godišnjim Rusom ušao snažno, osvojivši prva tri gema te pokazao da se neće ponoviti 2021., kad mu je upravo Medvjedev “ukrao” mogućnost da postane prvi tenisač od Roda Lavera s osvojena sva četiri Grand Slam naslova u istoj kalendarskoj godini.

Stečenu početnu prednost Đoković je pretvorio u osvajanje prvog seta, što se u njegovom slučaju na US Openu uglavnom pretvara u pobjedu. Naime, poražen je samo jednom u 73 meča u New Yorku u kojima je osvojio prvi set, a to mu se dogodilo u finalu 2016. protiv Švicarca Stana Wawrinke.

Za konačan ishod dvoboja, ključnim se pokazao drugi set, u kojem su obojica tenisača pokazala vrhunsku razinu tenisa. Medvjedev je u osmom gemu drugog seta došao do prve prilike za ‘break’ u meču, ali je nije iskoristio. Još je veću priliku imao kod 6-5, kad je ‘break-lopta’ ujedno bila i set-lopta. Imao je otvorenu paralelu za prolaz pokraj Đokovića na mreži, ali se odlučio za dijagonalu, gdje je Đoković spreman čekao i volejem završio poen.

Rus je odlično otvorio ‘tie-break’, poveo 3-1, ali nije uspio zadržati prednost. Kod 6-5 za Đokovića poslao je bekend u mrežu i nakon dva i pol sata igre pao u zaostatak od dva seta.

Srpski tenisač je u četvrtom gemu trećeg seta po drugi put u meču slomio suparnikov servis i činilo se da ima otvoren put prema pobjedi. No, Medvjedev se nije predao već je u sljedećem gemu iskoristio brojne Đokovićeve pogreške i došao do prvog ‘breaka’ u meču. Nada da će imati priliku za preokret kratko je trajala, jer je Medvjedev odigrao vrlo loš gem i ponovno Đokoviću dao prednost ‘breaka’ koju je Srbin i potvrdio te poveo s 5-2.

Medvjedev je Đokovića natjerao da servisom dođe do pobjede. Kod 30-30 Rus je promašio bekend paralelu i darovao suparniku prvu meč-loptu, a nakon tri sata i 17 minuta, kad je Rus poslao forhend u mrežu, slavlje Đokovića, njegove obitelji, njegovog stručnog tima predvođenog Goranom Ivaniševićem i njegovih navijača moglo je početi.

Nakon što je podijelio svoju radost sa svima u njegovoj loži, Đoković se ponovno spustio na teren i za dodjelu trofeja odjenuo majicu s brojem 24 na leđima i s natpisom “Mamba forever” s prednje strane, kao posvetu tragično preminulom košarkaškom velikanu Kobeju Bryantu.

Danjil Medvjedev je svoju priliku propustio u drugom setu i po četvrti put u pet Grand Slam finala, a drugi put u New Yorku, završio samo s utješnom nagradom.